28 تا از بهترین پادکست های ایرانی و خارجی_پیشنهاد پادکست ایرانی و خارجی

در این متن 28 تا از بهترین پادکست های ایرانی و خارجی معرفی شده که ابتدا به پیشنهاد پادکست فارسی پرداخته شده و بعد به سراغ پیشنهاد پادکست خارجی رفتیم.

28 تا از بهترین پادکست های ایرانی و خارجی

 

پیشنهاد پادکست فارسی

آنقدر خواننده در ایران زیاد است که ایرانی ها به شوخی می گویند هرکس با مادرش درگیری داشته باشد خواننده می شود. اما احساس میشود نسخه به روزتر این ضرب المثل این است که آنها پادکست خود را شروع می کنند. نه اینکه ایرادی در آن وجود داشته باشد. منظورمان این است که علاقه مندان به پادکست زیاد هستند، اما در حال حاضر، این روزها تعداد زیادی پادکست وجود دارد که ادامه دادن به آن سخت است!

 

پادکست چیروک

در صدر فهرست پادکست های فارسی Chirook قرار دارد که نام خود را از کلمه کردی "داستان/قصه" گرفته است. در هر قسمت، میزبان ما، روزبه استفایی، داستانی فولکلور از سراسر ایران را بازگو می کند، داستان هایی که به صورت شفاهی از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است. او پس از جمع آوری داستان ها از منابع مختلف، نسخه ها و جزئیات مختلف را با هم ترکیب می کند تا بیانی جهانی از آن داستان برای بزرگسالان ایجاد کند. این داستان‌ها با ریتم و قافیه منحصربه‌فردشان کاملاً جذاب هستند، و توجه او به جزئیات برای مخاطب می تواند لذت بخش باشد.

 

 

پادکست استرینگ کست:

این پادکست به سراغ اتفاق‌های جالب علمی که رخ داده و جهان و پیرامون ما را دستخوش تغییرات کرده می‌روند و آن‌ها را روایت می‌کند. اپیزوهای پادکست استرینگ کست به طور میانگین ده دقیقه‌ای است که از ویژگی‌های مثبت این پادکست به حساب می‌آید. در این پادکست شما با مطالب علمی عجیب غریب مواجه می‌شوید که شنیدن آن‌ها بسیار جذاب است.

 


پادکست رادیو مرز

پادکست رادیو مرز، یکی دیگر از پادکست های پیشنهادی ما به شما است. این یکی در مورد موضوعاتی بحث می کند که تمایل به ایجاد فاصله و مرز بین ما دارند. یکی از اپیزود های جذاب آن شماره 6 بود که درباره ایرانیانی صحبت میکرد که پس از زندگی در کشور دیگری به ایران باز می گردند. او بهترین حرف را وقتی می‌زند که می‌گوید وقتی ایران را ترک می‌کنید، نیازی نیست کسی بداند چرا. اما وقتی برمیگردید، کاملاً مدیون همه توضیحی هستی. شنیدن داستان های دیگران آرامش بخش است، و با این پادکست، مجری آن مرضیه کار بزرگی انجام می دهد که مرزها را کمی از بین می برد.


پادکست رادیو ساگا

پادکستی که در آن افسانه‌ها و اسطوره‌های سرزمین‌های دور را به زبان امروز می‌شنوید. داستان‌هایی که ممکن است بعضی‌هایشان را بشناسید و دوست دارید بیشتر با آن‌ها آشنا شوید و ممکن است بعضی داستان‌ها را برای اولین بار بشنوید. اپیزود‌های پادکست ساگا عناوینی مثل اساطیر یونان، اساطیر مصر، اساطیر هند و ... دارند.

 


 پیشنهاد میشود مقاله هوش هیجانی چیست را در روبرد مطالعه کنید.


 

 پادکست ۱۰ صبح

میثم زرگرپور و امید اخوان دو دوست هستند که در هر قسمت پادکست 10 صبح سراغ یکی از استارت آپ‌ها رفته‌اند و اطلاعات مفیدی درباره راه اندازی یک مجموعه، توسعه کسب و کار ومدیریت آنها را با شما درمیان می‌گذارند. استارت آپ‌هایی مانند دیجی کالا، علی بابا، الو پیک و غیره.

 

پادکست on podcast

محسن، مجری برنامه پادکست On Podcast، داستان های دیگران را طوری تعریف می کند که انگار مال خودش هستند. او با قرار دادن خود در جای آنها، داستان واقعی آنها را به صورت اول شخص روایت می کند که انگار شما دو دوست هستید که در کنار هم با یک فنجان قهوه صحبت می کنید. این داستان‌های جذاب شما را تشویق می‌کند که خود را به جای دیگران بگذارید و چیزها را از منظری جدید ببینید.

 

پادکست انجیر و به

بسیاری از شما از قبل آزیتا هوشیار دوست داشتنی، نویسنده وبلاگ غذایی انجیر و به را می شناسید. خب، پادکست انجیر و به پادکست زبان فارسی اوست که در آن با تعداد زیادی از ایرانیان، از کارآفرین گرفته تا هنرمندان و مهاجران و همه کسانی که در ایران کارهای جالبی انجام می دهند، مصاحبه می کند. گفتگوها حول محور فرهنگ، غذا و داستان های شخصی ایرانیان است. آزیتا با صدای گرم و طبیعی اش این اپیزود رو بسیار سرگرم کننده و جذاب می کند.

 


پادکست BPlus

اگر از مطالعه لذت می برید، اما همیشه زمان زیادی برای اختصاص دادن به کتاب ندارید، پادکستBPlus را در نظر بگیرید. این پادکست در اصل نسخه فارسی CliffsNotes از ژانر غیرداستانی است، بنابراین شما می توانید در کسری از زمان مهم ترین نکات را دریافت کنید. اپیزودها شامل عناوینی از مالکوم گلدول، ست گودین و دیوید بروکس و دیگران است.
روایت کننده این اپیزود علی بندری هستش.

 

 پادکست خواندن فردوسی

دوستداران ادبیات فارسی، این پادکست برای شماست! امیر خادم میزبان ما درپادکست فردوسی خوانی از شاهنامه، منظومه حماسی و شاهکار ادبی فردوسی می خواند. در طول خواندن دوبیتی ها به توضیح مختصری به زبان ساده تر می رسیم. اما با توجه به ماهیت شاعرانه کلی خواندن، این پادکست برای فارسی زبانان بومی مناسب ترین است.

 

پادکست گپ

برای آشنایی بیشتر با فرهنگ ایران و اتفاقات و موضوعاتی که در ایران شکل میگیره، پیشنهاد میشه پادکست گپ را گوش دهید، تا با اتفاقات و فضای فرهنگی هنری ایران آشنا بشید. توی این پادکست درباره موضوعاتی مثل ازدواج، ترافیک، اعتماد به نفس، مهاجرت و... صحبت میشه.


پادکست فارسی پرگار

اگر برنامه‌های شبکه بی بی سی فارسی را دنبال کرده باشید، قطعا با پادکست فارسی پرگار به میزبانی داریوش کریمی آشنا هستید. این برنامه معمولا با همراهی دو یا سه تن از متفکران یا محققان برجسته معاصر روی آنتن میرود. مباحث آن نیز حوزه مهمی از فلسفه، تاریخ، مذهب، دین، سیاست و اجتماع را دربرمیگیرد.


پادکست چنل بی

پادکست چنل بی که از جمله بهترین پادکست های فارسی است، اولین بار در سال 2015 اقدام به انتشار Podcast کرد. از آن پس هر سه هفته یک بار اپیزود جدیدی در سایت آنها منتشر می‌شود. در هر اپیزود گزارش بلند یک ماجرای واقعی که در یک رسانه معتبر انگلیسی منتشر شده به فارسی بیان می‌شود و کاربران می‌توانند به آن گوش دهند. بر اساس آنچه در سایت چنل بی اعلام شده، از زمستان 1395 پادکست‌های آن با همکاری یک تیم سه نفره با نظارت علی بندری تولید می‌شود. از جمله مزیت‌های آن، داشتن یک سایت حرفه‌ای و خوب است که در آن مطالب تکمیلی در مورد هر داستان گذاشته می‌شود.

 


 دنبال هم رشته ای های خودتی و نمیدونی باید از کجا پیداشون کنی؟ پس قسمت کاربران روبرد و ببین.


 

پیشنهاد پادکست خارجی:


نیش های فلسفه

مطمئناً افلاطون ها و نیچه های شما هنوز مدت ها پس از مرگشان مشهور هستند، اما بیشتر فلسفه ها بسیار مبهم باقی مانده اند. آیا در مورد اهمیت متافیزیک برای درک ما از جهان گفتگو کرده اید؟ آیا می دانید راستی آزمایی چیست؟ اگر به این پادکست دوست‌داشتنی بریتانیا گوش می‌دادید، قطعاً از شنیدن آن لزت میبردید. نایجل واربرتون و دیوید ادموندز میزبانان «Philosophy Bites»، مهمانان را برای معرفی عالی به بحث‌ها، متفکران و افکاری که دنیای ما را شکل داده‌اند دعوت می‌کنند.

 

پادکست 1619

 

پادکست 1619

در پایان سال 2019، نیویورک تایمز به دنبال مراسم 400 اُمین سالگرد فرود اولین کشتی برده در سواحل آمریکا، پروژه 1619 را راه اندازی کرد. این تلاش چند رسانه ای بود و به صورت چاپی، آنلاین، تلویزیونی و صوتی به این موضوع پرداخت. ابتکار دوم در قالب یک پادکست به نام پادکست 1619 در آمد.


پادکست گم گشته_(Lost podcast)

در بریتانیا هر 90 ثانیه یک نفر ناپدید می شود. پادکست گم گشته که با همکاری سازمان افراد گمشده Locate International و خیریه Missing People ساخته شده است، بر داستان یک درصد افرادی تمرکز دارد که پس از یک سال هنوز مفقود شده اند. این فقط یک جنایت واقعی محتاطانه و آگاهانه نیست. این تلاشی صادقانه برای پیشبرد پرونده افراد ناپدید شده از طریق مشارکت دادن شنوندگان در گفتگوها است.

 

چیزهایی درباره هلن و اولگا – (The Thing About Helen Olga)

هلن و اولگا پیرزن‌های مهربانی هستند که در لس آنجلس قلب و کیف پول خود را به روی مردان بی‌تفاوت باز می‌کنند. در شهری که به نام فرشتگان نامگذاری شده است، این دو زن به نظر فرستاده شده بهشت هستند. پس از کشته شدن یکی از مردان توسط یک راننده و ... . 

 به دوستداران پادکست های خارجی حتما پیشنهاد میشود پادکست چیزهایی درباره هلن و اولگا را گوش دهند.

 


بیمارگونه_ (morbid)

اینجا یک کابوس بی روح است، عجیب و غریب! Morbid یک پادکست جنایی واقعی، تاریخ ترسناک و همه چیز است که توسط یک تکنسین کالبد شکافی و یک آرایشگر برگزار می شود. به ما بپیوندید تا حجم زیادی از تحقیقات را همراه با طعنه ای از کمدی برای طعم و مزه داشته باشید.

 

پیشنهاد پادکست موسیقی:

گوش دادن به موسیقی شبیه هیچ تجربه دیگری نیست، اما شما این را می دانستید. وقتی به یک قطعه موسیقی گوش می دهید، چیزی را در شما تداعی می کند که توصیف آن سخت است. همین امر می تواند در مورد پادکست ها نیز صادق باشد، که بسیاری از شنوندگان آن را ترکیبی منحصر به فرد از آرامش بخش و اعتیاد آور می دانند.
پادکست‌های موسیقی انواع موضوعات را پوشش می‌دهند، از محبوب‌ترین آهنگ‌ها برای هنرمندان مورد علاقه‌تان تا تحلیل‌های طرفداران آهنگ‌هایی که هزاران بار به آن‌ها گوش داده‌اند. جستجو برای پیدا کردن یک پادکست موسیقی خوب ممکن است مانند یک سفر به نظر برسد، اما این مطلب اینجاست تا به شما کمک کند فکر کنید مانند پیاده روی به سمت صندوق پستی است.

 

پیشنهاد پادکست موسیقی خارجی:

 

 

Song Exploder


'Song Exploder'


در 30 دقیقه یا کمتر به اعماق آهنگ های مورد علاقه خود برسید. در هر قسمت از پادکست Song Exploder، هنرمندی در مورد آنچه در نوشتن و تولید یکی از محبوب‌ترین آهنگ‌هایش، صحبت می‌کند. من همیشه بعد از گوش دادن به یک قسمت احساس می کنم کمی به یک آهنگ نزدیک تر هستم.

 

'Broken Record'

 چهار میزبان مختلف این پادکست را اجرا می کنند، بنابراین پیدا کردن مصاحبه کننده مورد علاقه آسان است. به نظر می رسد همه اسطوره های زنده در دنیای موسیقی نشسته اند و درباره حرفه و زندگی خود برای Broken Record صحبت می کنند.

 


 میخوای نیاز تحصیلیتو برطرف کنی؟ پس بیا قسمت نیازمندی ها روبردو نیاز خودتو بنویس.


 

'Desert Island Discs'

پادکست Desert Island Discs که از سال 1942 یک محصول اصلی بریتانیایی بود، به‌خوبی به دوران پادکست ترجمه شده است. هر هفته، مجری از یک سلبریتی یا چهره عمومی می‌خواهد که هشت آهنگی را که با خود به جزیره‌ای بیابانی می‌برد، انتخاب کند. به عبارت دیگر، آهنگ‌هایی که زندگی آنها را تعریف می‌کنند – و مصاحبه‌ها معمولاً عمیقاً شخصی می‌شوند. چهره‌هایی از اما تامپسون گرفته تا تام هنکس تا بازماندگان نسل‌کشی و شخصیت‌های عمومی تعیین‌کننده دوران در این نمایش ظاهر شده‌اند تا داستان خود را روایت کنند، به همین دلیل است که بیش از 80 سال است که موفق بوده است.

 

'Tiny Desk Concerts'

 همه چیزهایی که در مورد کنسرت های میز کوچک NPR دوست دارید، اما در یک پادکست. اگر با این مفهوم آشنا نیستید، به هنرمند مورد علاقه خود فکر کنید که پشت میز دفتر شما اجرا می کند. ویدیوها در یوتیوب جذابیت زیادی پیدا می‌کنند، بنابراین تنها منطقی است که صدای کنسرت‌ها را به قسمت‌های پادکست تبدیل کنید.

به دوستداران موسیقی خارجی، پیشنهاد میشود پادکست Tiny Desk Concerts را گوش دهند.

 

 پاپ کست

 


'Popcast'

 جان کارامانیکا منتقد موسیقی پاپ نیویورک تایمز میزبان پادکست Popcast روشنگر درباره موسیقی است. کارامانیکا راهی برای دعوت مهمانان ویژه به برنامه دارد که تقریباً به اندازه خود موضوع جالب هستند. یکی از قسمت های جالب آن درباره چارلی پوث در مقابل شاون مندز در نبرد برای تبدیل شدن به پادشاه پاپ بحث می کند.

 


'Rolling Stone Music Now'

وقتی صحبت از موسیقی می شود، از نظر تاریخی هیچ منبعی بهتر از رولینگ استون وجود نداشته است. در سال‌های اخیر نشریات جدیدی با محوریت موسیقی منتشر شده‌اند، اما این پادکست نشان می‌دهد که چرا این مجله همیشه نمادین بوده است. 

 


پیشنهاد پادکست موسیقی فارسی:

 

پادکست کوک

اگه قرار باشه در مورد موسیقی و جایگاه اون صحبت بشه، بی انصافیه که در مورد سازها چیزی گفته نشه. در پادکست کوک درباره ساز ها صحبت میشه. از معرفی قطعات گرفته تا نوازنده ها و هرچیزه دیگه ای که این پادکست رو جذاب کنه.

 


پادکست رادیو دیو

پادکست رادیو دیو یکی از بهترین پادکست های موسیقی فارسی است که آن را میتوان در ماشین هنگام سفر گوش داد و از شنیدن آن لذت برد. بعد از پایان هر قسمت از رادیو دیو با کلی شاعر و گروه موسیقی خوب آشنا میشوید. چیزی که فاصله زمانی طولانی بین هر قسمت رادیو دیو رو از بین میبره کیفیت کاره. متن و تدوین خوب و استانداردیه که رادیو دیو بهش پایبند بوده و هست.


 پادکست شجریان

پادکست شجریان یک مستند صوتی درباره زندگی، آثار و
تفکرات خسرو آواز ایران ارایه می شود. روند پادکست بررسی سال به سال از زندگی محمدرضا شجریان، از ۱۳۱۹ تا ۱۳۹۹ است.

 

پادکست مترونوم

کسانی که به موسیقی ایرانی علاقه مند هستند، مترونوم بهترین است. پادکستی که شما را در تاریخ و داستان های کلاسیک ایرانی مانند سلطان قلب، آی ایران و مرآ ببوس می برد. این پادکست که با آهنگ‌ها و فیلم‌های نسل‌های گذشته در هم آمیخته است، شما را سرشار از نوستالژی می‌کند.

 


پادکست دیالوگ باکس

پادکست دیالوگ باکس برای شنیدن دیالوگ های منتخب فیلم هاست دیالوگ فیلم های محبوب خودتون رو در ترکیب با موسیقی های مرتبط و خاص میتونید تو این پادکست بشنوید.

 


 برای اینکه پادکستایی که گوش دادی رو به دیگران معرفی کنی بیا بخش پیشنهادات روبرد.


 


نظر