Robord Logo
همه مقالات حرفه ای را در روبرد ببین و مقالات خودتو منتشر کن!

چجوری با کار دانشجویی و کارآموزی وارد بازار کار بشم؟

در این مقاله می‌آموزید چطور به شغل های مرتبط با رشته تحصیلی خود دست پیدا کنید و از اشتغال در شغل های غیر مربوط به رشته‌تان نجات پیدا کنید.

چجوری با کار دانشجویی و کارآموزی وارد بازار کار بشم؟

اوضاع اقتصادی نا بسامان کشور، تاثیر منفی زیادی روی کسب و کار ها داشته و همچنین دانشجویان را برای ورود به بازار کار و کسب درآمد با مشکلات متعدد و زیادی رو به رو کرده.
اگر شما دانشجو هستید قطعا یکی از بزرگترین دغدغه های شما پیدا کردن شغل و داشتن درآمد مناسب است. البته با توجه به شرایط کنونی، این مسیر رسیدن به این هدف کوتاه نیست و لازم است شما تلاش کنید و بر مهارت آموزی خود تمرکز کنید و در نظر داشته باشید که این یک فرایند زمانبر خواهد بود و یک شبه و یک ماهه شما به شغل و درآمد مناسب نخواهید رسید.
برای رسیدن به پوزیشن های شغلی مناسب و حرفه‌ای، لازم است ابتدا در پوزیشن های پایین تر مانند کارآموزی مشغول کار شوید. بهتر است شما با یک کار دانشجویی متناسب با مهارت هایی که دارید وارد بازار کار شوید. این کار دانشجویی می‌تواند کار آموزی در یک شرکت یا کسب و کار مرتبط با رشه یا مهارت های شما باشد.

شبکه اجتماعی تحصیلی روبرد

کار دانشجویی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

پیشنهاد می‌شود در ابتدای کار به دنبال کار دانشجویی با حقوق بالا نباشید. در ابتدا باید از خودمان بپرسیم که چگونه کارآموزی کنیم تا در فیلد کاری مورد نظرمان رشد کنیم و به پوزیشن های شغلی حرفه دست پیدا کنیم.
کار دانشجویی و کارآموزی نباید فقط کار کردن برای رشد یک مجموعه و شرکت باشد. نکته مهم این است که در کنار کار کردن دانشجو و کارآموز در یک مجموعه، خود دانشجو و کارآموز هم باید رشد کند و دوران کارآموزی فرصتی باشد برای متخصص شدن فرد و این دوران به اصطلاح یک Level Up برای دانشجو باشد.
مجموعه‌ای که شما را به عنوان کارآموز استخدام می‌کند باید زمان و هزینه صرف رشد و مهارت آموزی شما کند. این کار باعث می‌شود کارآموز و مجموعه در کنار هم رشد کنند.
اگر چنین فرصتی پیدا کردید، ارزشمند است حتی رایگان برای آنجا کار کنید.
دنبال کار دانشجویی هستی؟
از بخش کارآموزی روبرد پیدا کن

اگر میخواهید در یک مجموعه، دوران کارآموزی خود را بگذرانید به نکات زیر توجه کنید. زیرا شما یک دانشجوی در حال تحصیل و رشد هستید و نمیتوانید تمام وقت خود را برای کار بگذارید:

 • کار دانشجویی حتما باید جنبه‌ی آموزشی داشته باشد و شما را به نیروی senior شدن نزدیک کند
 • کار شما تمام وقت (foul time) نباید باشد تا به درس شما لتمه وارد نکند
 • میزان درآمد بی اهمیت نیست اما در دوران دانشجویی به دلیل تازه کار (Junior) بودن دانشجو، کسب مهارت و ساخت رزومه مهم تر است تا شما را در آینده به درآمد های بهتری برساند
 • کاری را انتخاب کنید که هم مرتبط با رشته شما باشد هم به آن علاقه مند باشید
 • حتما در نظر داشته باشید که مجموعه‌ای که برایشان کار می‌کنید تنها مهارت های فنی برایشان مهم نباشد و مهارت های نرم نیز از اولویت هایشان باشد

کارآموزی و کار های دانشجویی


کارآموزی و کار دانشجویی چه مزایا و معایبی دارد؟

برخی دانشجویان مردد هستند و برایشان این مسئله حل نشده که کار کردن در دوران دانشجویی خوب است یا خیر؟
پاسخ این است که کار های دانشجویی یک سری مزایا و یک سری معایب دارند.

مزایا:

 1. علاوه بر مهارت های تئوری‌ای که در دانشگاه یاد می‌گیرید، به صورت عملی نیز با نیاز های بازار کار رشته خود درگیر می‌شوید. در غیر این صورت بعد از فارغ التحصیل شدن به سختی می‌توانید وارد بازار کار شوید.
 2. تجربه مستقل شدن یکی دیگیر از مزایای کار کردن در زمان دانشجویی است
 3. کسب درآمد، هرچند به میزان کم میتواند برای شما مزیب محسوب شود
 4. کار و تحصیل همزمان موجب می‌شود شما برنامه ریزی کنید تا هم به کارتان برسید هم به درستان، و در نتیجه باعث منظم شدن و با برنامه شدن شما می‌شود
 5. رزومه کاری شما ارائه دهنده مهارت ها و توانایی های شماست. اگر میخواهید بعد از فارغ التحصیل شدن در یک موقعیت شغلی خوب مشغول شوید، قطعا به یک رزومه قابل قبول نیاز دارید
 6. دوران دانشجویی یک فرصت مناسب برای آزمون و خطاست تا شما چند کار مختلف در رشته خودتان را تجربه کنید تا بتوانید به سمت کاری که در آن علاقه و استعداد دارید بروید

معایب:

 1. اگر کار کردن در کنار درس، به منظم شدن شما کمک نکند باعث می‌شود شما به درس و دانشگاه بی توجه شوید و افت تحصیلی داشته باشید
 2. کمبود وقت از مهم ترین مشکلات کار کردن در کنار درس است. در زمان امتحانات این مسئله بیشتر خودش را نشان می‌دهد و شما را تحت فشار می‌گذارد
 3. یکی دیگر از معضلاتی که شما ممکن است داشته باشید درآمد غیر کافی است. چون شما تمام وقت نمیتوانید کار کنید و نیروی حرفه‌ای نیستید، معمولا کارفرما حقوق کامل به شما نخواهد داد
 4. اگر شما در شغل های دولتی یا نهاد های رسمی مشغول باشید تداخل ساعات کاری را نیز تجربه خواهید کرد. آنها معمولا برای امتحانات و کلاس ها به شما مرخصی نخواهند داد

 

چجوری با روبرد کار دانشجویی پید کنم؟


چگونه کار دانشجویی پیدا کنیم؟

سوال خیلی از دانشجویان این است که چگونه در دوران دانشجویی کار کنیم؟
برای اینکه یک موقعیت کارآموزی مناسب با رشته و علاقه خود پیدا کنید، خودش فرایندی زمانبر است. اما می‌ارزد که شما برای رسیدن به موقعیت کارآموزی و کار دانشجویی مد نظر خود حتی چند ماه وقت صرف کنید.
اما راه های دیگری هم وجود دارد که شما را سریع تر به هدفتان برساند.
مثلا یکی از راه های سریع و راحت این است که شما در بخش موقعیت های کارآموزی شبکه اجتماعی تحصیلی روبرد، بین موقعیت های کارآموزی‌ای که شرکت ها و کسب و کار ها قرار داده‌اند، پوزیشن مناسب خود را پیدا کنید و رزومه‌ای که در روبرد ساخته اید را برایشان ارسال می‌کنید تا شما را جذب کنند و این فرایند کاملا رایگان است.
البته راه حل دیگری هم وجود دارد:
شما میتوانید در قسمت کارجویان روبرد، یک آگهی کارجو ثبت کنید و در آن بگویید که در چه زمینه‌ای میخواهید فعالیت کنید و چه مهارت ها و علایقی دارید.
کارفرمایان در این بخش آگهی شما را می‌بینند و اگر شرایط لازم را داشته باشید به شما درخواست می‌دهند تا استخدامتان کنند.
مزیت مهم دیگری که در بخش کارجویان روبرد وجود دارد این است که تیم مارکتینگ روبرد برای شما اطلاع رسانی انجام می‌دهد و شما را به کسب و کار ها و شرکت های مرتبط معرفی می‌کند تا سریع تر به نتیچه برسید و وارد بازار کار شوید.

 

راه های پیدا کردن کار دانشجویی

 

کارآموزی چیست؟

کار آموزی (Apprenticeship) دو نوع است، یکی از آنها درس کارآموزی است که یک واحدی می‌باشد و در دوران کارشناسی گذرانده می‌شود. به این صورت که شما در یک بازه‌ی زمانی یک ترمه به یک شرکت یا... معرفی می‌شوید و سپس آنها به میزان مهارت هایی که شما کسب کرده‌اید به شما نمره می‌دهند و مطابق آن برای دانشگاه مدرک گذراندن دوره کارآموزی ارائه می‌دهند، سپس استاد شما نمره نهایی کارآموزی را برای شما ثبت می‌کند.
نوع دیگر کارآموزی که به نفع دانشجویان هست، گذراندن دوره‌ی کارآموزی مستقل از دانشگاه است.
در واقع شما با هدف جذب در شرکت مورد نظر و همچنین کسب مهارت و متخصص شدن، از طریق کارآموزی خودتان را به بازار کار وصل می‌کنید. نه اینکه صرفا برای یک درس یک واحدی یک دوره‌ی سه ماهه بگذرانید.
در این مدل کارآموزی، شما خودتان به دنبال یک مجموعه مناسب می‌گردید و استخدام می‌شوید.
البته در بخش "موقعیت های کارآموزی" روبرد به راحتی می‌توانید برای خودتان کار دانشجویی پیدا کنید. همچنین پیدا کردن فرصت کارآموزی پارک علم و فناوری شهرتان هم میتواند موقعیت مناسبی باشد.

 

کار دانشجویی چی خوبه؟


کار دانشجویی چی خوبه؟

ایده های مختلفی برای کار کردن در دوران تحصیل وجود دارد. البته اینکه شما کدام را انتخاب کنید به پارامتر های مختلفی بستگی دارد، مانند شهر سکونت و تحصیلتان، رشته تحصیلی، میزان وقت آزادی که دارید و... .
بسیاری از افراد به دانشجویان پیشنهاد می‌کنند در کار های پاره وقتی مشغول شوند که صرفا یک منبع درآمدی داشته باشند، کار هایی که به رشته تحصیلی آنها اصلا مربوط نیست. برخی از آنها را در لیست زیر آورده‌ایم:

 • بازاریابی
 • کار در کافه و رستوران
 • نگه داری از حیوانات خانگی
 • پذیرش (Reception) باشگاه و سالن های ورزشی
 • پذیرش (Reception) هتل
 • نجات غریق استخر
 • ادمین شبکه های اجتماعی
 • رانندگی
 • پرستار بچه
 • نقاشی ساختمان
 • راهنمای تور (Tour Leader)
 • انبار داری
 • مربی تناسب اندام
 • عکاسی
 • انجام پروژه های تایپ
 • خرید و فروش کتاب های دست دوم


این مدل کار ها را بیشتر به این جهت پیشنهاد می‌کنند که دانشجو در کنار تحصیل، یک درآمدی هم داشته باشد.
اگر هدف شما هم همین است، می‌توانید در همین کار ها مشغول باشید.

اما اگر به دنبال آن هستید که در پوزیشن های شغلی سطح بالا و مرتبط با رشته خود وارد بازار کار شوید، باید برای بازه‌ی زمانی نسبتا کوتاهی بیخیال درآمد شوید و فقط به دنبال کسب تجربه و مهارت باشید تا به یک متخصص در فیلد کاری مورد علاقه خود تبدیل شوید.

در ادامه برای نمونه به فرایند وارد بازار کار شدن در چند رشته می‌پردازیم:

 • برای مثال اگر شما مدیریت بازرگانی میخوانید، میتوانید در همان ترم های ابتدایی دانشگاه، در بخش فروش یک مجموعه مشغول کارورزی شوید.
 • اگر رشته‌تان کامپیوتر باشد شما می‌توانید در فیلد های زیاد و متنوعی مانند فرانت‌اند، بک‌اند، علوم داده (Data Science)، هوش مصنوعی و... کارآموزی خود را شروع کنید.
 • اگر رشته های مرتبط با مشاوره می‌خوانید، برا شروع می‌توانید در موسسات آموزشی شروع به کار کنید و به محصلین مدرسه‌ای مشاورده دهید.
 • اگر دانشجوی رشته‌ی حسابداری هستید، حسابداری فروشگاه ها و مجموعه های کوچک یا کمک حسابدار و کارآموز در شرکت ها می‌توانند گزینه های مناسبی باشند.
 • در رشته های تجربی کارآموز شدن و شروع کارورزی فرایند مشخص تر و راحت تری دارد و معمولا از طریق دانشگاه هم می‌توان آن مراحل را طی کرد.

روبرد

50 مقاله

نظرات