دانشگاه تربیت مدرس
دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه تربیت مدرس

@tarbiatmodares

دانشگاه تربیت مدرس مقام اول سرآمد علمي کشور را کسب کرد

پنجمین نشست سرآمدان علمی ایران که همه ساله توسط معاونت علمی وفناوری ریس جمهوری برگزار میگردد در سالجاری نیز با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و وزیر علوم، تحقیفات و فناوری برگزار شد.
در این دوره دانشگاه تربیت مدرس هم با کسب 10859 امتیاز عنوان نخست موسسات علمی پژوهشی برتر هفتمین دوره سرآمدان علمی ایران را از آن خود کرد. دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگاه دانش های بنیادی به ترتیب مقام های دوم و سوم را کسب کردند. دکتر ابوالقاسم سرآبادانی مشاور رییس دانشگاه و مدیر کل حوزه ریاست به نیابت از رییس دانشگاه تربیت مدرس در این مراسم حضور داشت و لوح تقدیر دانشگاه را دریافت کرد.
در دوره هفتم این برنامه؛ در مجموع 100 نفر به عنوان سرآمد علمی کشور معرفی شدند که دکتر علی مرسلی از دانشگاه تربیت مدرس رتبه نخست سرآمدان علمی کشور، دکتر سید حامد ابوطالبی رتبه دوم و دکتر محمدعلی شهبازی و دکتر میرفضل الله موسوی ( عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس) هم به صورت مشترک رتبه سوم را کسب کردند. 5 نفر دیگر از اعضای هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس نیز در میان 100 برگزیده علمی هستند که نام آنها متعاقبا اعلام خواهد شد.
تاکنون در ذیل این برنامه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۵/ ۵۱ میلیارد تومان حمایت به ۱۱۹۲ نفر از ۱۱۹ موسسه حمایت مالی ارایه کرده است. همچنین در قالب این رویداد ۳۳۰ فرصت مطالعاتی، ۲۷۰ مقاله برتر، ۲۵۳ پژوهانه، ۴۸۳ پژوهشگر پسادکتری حمایت شدند.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این نشست، گفت: خیلی خوشحالم که مدل مدنظر معاونت علمی و فناوری در معرفی سرآمدان علمی ایران به هفتمین دوره خود رسیده و توسعه یافته است و به زودی طرح ها و مدل های جدیدی هم ارائه خواهد شد.
وی، بیشتر موانع پیش روی جذب و استفاده ار توان و ظرفیت سرآمدان علمی را مشکل فرهنگی دانست و بیان کرد؛ خوشبختانه همکاری دانشگاه ها در این زمینه و برای جذب سرآمدان علمی که بنیاد ملی نخبگان معرفی می کند، همکاری خوبی دارند.
ستاری سرآمدان علمی کشور را سرمایه های انسانی و ملی خواند و رفع مشکلات آنها درهر زمینه ای را ضروری دانست و بر همکاری معانت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رفع این مشکلات تاکید کرد.

علوم پایه را احیا کنیم

محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در این نشست، با بیان اینکه سرآمدان علمی مرجعیت علمی کشور را در دست دارند، گفت: این افراد در عرصه فراملی به اسطوره های ملی ایران بدل شده اند .
زلفی گل، رفع مشکلات استخدامی و جذب این افراد را وظیفه وزارت علوم عنوان کرد و گفت: تلاش می کنیم با استفاده از همه ظرفیت های خود این موانع و مشکلات را مرتفع کنیم.
زلفی گل ادامه داد: باید تلاش کنیم جذب دانشجویان در رشته های علوم پایه را افزایش دهیم. متاسفانه هنوز برخی از رشته های علوم پایه مغفول مانده است.
وی افزود: تعداد دانشگاه هایی که با صنعت همکاری نزدیکی را آعاز کرده اند رو به افزایش است و باید تلاش کنیم‌ تعداد آنها را بیشتر هم کنیم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه بر ایجاد فدراسیون سرآمدان فناوری و نوآوری و سرآمدان دیپلماسی علمی در کشور با همکاری نهادهای دیربط تاکید کرد.

اختصاص امتیاز ویژه برای اساتید سرآمد

سعید سرکاردبیر ستاد نانو معاونت علمی هم در این نشست اعلام کرد: اگر دانشجویان پسادکتری یک استاد به عنوان سرآمدان انتخاب شود، ۱۰ درصد امتیاز دانشجوی سرآمد شده به استاد مربوط اختصاص می‌یابد.
وی با بیان اینکه امروز شاهد پنجمین دوره برگزاری این نشست و هفتمین دوره معرفی سرآمدان علمی کشور هستیم، افزود: در طی ۷ دوره برگزاری این رویداد 306 نفر سرآمد معرفی شده است و برخی از این سرآمدان در دوره‌های قبلی نیز حضور داشته‌اند.
سرکار، دانشگاه صنعتی شریف را بالاترین امتیاز و ۲۵ سرآمد در این رویداد عنوان کرد و یادآور شد: دانشگاه‌های تربیت مدرس،پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، تربیت دبیر شهید رجایی و شیراز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
دبیر ستاد نانو معاونت علمی به توزیع سرآمدان انتخاب شده در ۷ دوره معرفی سرآمدان اشاره کرد و با بیان اینکه از ۲۵ استان کشور سرآمدان انتخاب شده‌اند، خاطر نشان کرد: تاکنون از سوی معاونت علمی 51.5 میلیارد تومان از 1192 سرآمد علمی از 119 موسسه حمایت شده است.
همچنین ۲۳ میلیارد تومان برای ۴۸۳ پژوهشگر پسا دکتری، ۱۸ میلیارد تومان از ۲۵۳ سرامد علمی در قالب گرنت پژوهانه، ۲.۸ میلیارد تومان از ۲۳۰ فرصت مطالعاتی و ۳ میلیارد تومان از ۲۷۰ مقاله برتر حمایت شده است.
دانشگاه صنعتی شریف با ۸.۲ میلیارد تومان بیشترین میزان حمایت را در حوزه سرآمدان داشته است و بعد از آن پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با ۴.۴ میلیارد تومان، تربیت مدرس با ۴.۳ میلیارد تومان، دانشگاه تهران با ۴ میلیارد تومان، دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان با ۳.۴ میلیارد تومان و شهید بهشتی با ۲.۳ میلیارد تومان در رده های بعدی جذب حمایت قرار دارند

image

تصویب نمودار تشکیلاتی قرارگاه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در دانشگاه

به منظور حمایت از فرزند آوری و رشد جمعیت کشور،‌ از سوی دکتر نجمه تهرانیان مشاور رییس دانشگاه در امور زنان و خانواده، ‌طرح قرارگاه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت دانشگاه تدوین و جهت اجرا به هیات رییسه دانشگاه ارائه شد و پس از بحث و بررسی کلیت آن به صورت تشکیلات غیررسمی در هیأت رییسه 23 مردادماه به تصویب رسید. بر این اساس هیچگونه ساختار رسمی به ساختار تشکیلاتی دانشگاه اضافه یا کم نمی شود و برای وظایف تعیین شده تشکیلات انشایی تعریف خواهد شد . همچنین مقرر شد محل تأمین بودجه آن از محل درآمدهای معاونان دانشگاه و پس از تایید رییس دانشگاه باشد.
نمودار قرارگاه پس از انجام اصلاحات پیشنهادی و تأیید معاون دانشجویی و فرهنگی_ اجتماعی و سپس تأیید رییس دانشگاه قابل اجرا خواهد بود.

image

دکتر حسین رضوان رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی، در جلسه اخیر خود، حکم دکتر حسین رضوان به عنوان رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا را تایید کرد.به گزارش بسنا، شورای عالی انقلاب فرهنگی، در جلسه اخیر خود، حکم دکتر حسین رضوان به عنوان رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا را تایید کرد.

گفتنی است، دکتر رضوان دانشیار ایمنی‌شناسی دانشگاه بوعلی‌سینا، آبان‌ماه سال ۱۴۰۰ در حکمی توسط دکتر محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، به عنوان سرپرست دانشگاه بوعلی‌سینا منصوب شده بود.

image

برگزاري مراسم وداع با پیکر استاد فقید دکتر عادل آذر

مراسم وداع با پیکر استاد فقید دکتر عادل آذر روز یکشنبه 9 مرداد ماه ساعت ٩:٣٠ صبح از سر در دانشگاه تربيت مدرس به سمت مزار شهداي گمنام دانشگاه برگزار مي شود.

از دانشگاهيان ارجمند جهت حضور در اين مراسم دعوت به عمل مي آيد.

image

تجلیل از عضو هیات علمی دانشکده هنر به عنوان برگزیده جشنواره فارابی

آیین معرفی برگزیدگان اختتامیه سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی روز سه شنبه 14 تیرماه با حضور آیت الله سید ابراهیم رییسی رییس جمهور در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد. در این مراسم دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از پژوهشگران و محققان عرصه علوم انسانی و اسلامی حضور داشتند.
در این مراسم از دکتر محمد خزایی استاد گرافیک (ارتباط تصویری) دانشکده هنر دانشگاه به عنوان برگزیده سوم در بخش بزرگسال برای کتاب هنر طراحی ایرانی اسلامی تجلیل شد.
از برگزیدگان این جشنواره در گروه های علمی، شخصیت های پیشگام و پیشتاز علوم انسانی و اسلامی، محققان برتر بخش بین الملل و برگزیدگان سایر بخش ها تجلیل به عمل آمد.
براساس اعلام دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی از میان ۲۰۷ اثری که برای داوری در این جشنواره ارسال شده است ۱۶ اثر برگزیده و شایسته تقدیر در ۲ بخش جوان و بزرگسال انتخاب شدند.
این جشنواره در ۱۵ گروه علمی شامل اخلاق، ادیان و عرفان، تاریخ، جغرافیا و باستان‌شناسی، حقوق، زبان، ادبیات و زبان‌شناسی، علوم اجتماعی و علوم ارتباطات، علوم اقتصادی، مدیــریت و علــوم مــالی، علــوم تربیتی، روان‌شناسی و علــوم ورزشی، علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و مطالعات منطقــه‌ای، علــوم قــرآنی، تفسیـر و حدیث، فقــه و اصـــول، فلسفه، منطق و کــلام، فناوری اطلاعات، اطلاع‌رسانی و کتابداری، مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) ، مطالعات میان رشته‌­ای و مطالعات هنر و زیبایی‌شناسی بهترین آثار را در چهار قالب کتاب پژوهشی، گزارش اختتام‌یافته پژوهش، رساله دکتری و پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد شناسایی و معرفی کرد.
شایان ذکر است دکتر محمد خزایی دارای مدرک کارشناسی گرافیک از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد گرافیک از دانشگاه تربیت مدرس و دکتری گرافیک ( هنر اسلامی) از دانشگاه بيرمينگهام انگلستان می باشد. وی از سال 1377 به عنوان عضو هیات علمی در دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس مشغول به فعالیت است.
دريافت نشان عالي هنرهاي تجسمي فجر (نشان مفاخر هنری) و نخل زرين، كسب عنوان رسمي"هنرمند پيشكسوت دفاع مقدس"از طرف بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس، دريافت مدال طلا ازمجتمع هنر وادبيات دفاع مقدس، استاد نمونه و پژوهشگر نمونه دانشگاه تربيت مدرس و منتخب جشنواره قلم باوران سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران از جمله برخی از افتخارات دکتر خزایی می باشد.