دانشگاه تربیت مدرس

رویداد شب علم به همت دانشگاه تربیت مدرس و حمایت بنیاد علم ایران روز 5 شنبه 2 آذر ماه برگزار می شود.

رویداد شب علم با دعوت از خانواده دانشگاه تربیت مدرس و همسایگان دانشگاه ،‌ همراه با روایت های دانشگران و مروجان علم برای علاقه مندان به دنیای بی کران علم و دانش روز 5 شنبه 2 آذر ماه از ساعت 17 تا 23 در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود.
شب علم، همراه با اجراها و نمایش‌های علمی پرانرژی که در آن برگزار می‌شود، تجربیات شگفت‌انگیزی از علم را که در کلاس درس یا در خانه نمی‌توانند آن را به دست آورند به بازدیدکنندگان ارائه می‌کند. رویداد شب علم برای بازدیدکنندگان فرصت‌هایی را فراهم می‌کند تا مستقیماً با دانشمندان، کارشناسان، مهندسان و هنرمندان ارتباط برقرار کنند. در رویداد شب علم بازدیدکنندگان این فرصت را پیدا می‌کنند تا در یک آزمایش واقعی شرکت کنند و با پژوهشگران این آزمایش در مورد کارشان صحبت کنند و بینش دقیق تری از فرایند علمی به دست آورند.
شب علم از طریق ارائه برنامه های علمی متنوع، تحقیقات زنده، ارتباط کارکنان حاضر در محل، نمایشگاه ها و بخش های گوناگون رویداد، موضوعاتی خارج از برنامه درسی به حاضران ارائه می دهد. همچنین می تواند سبب ارتباط کودکان، نوجوانان و جوانان با علم شده و در ایجاد نگرش و درک علمی آنان در علم نقش مهمی دارد.
این رویداد فضاهای فوق العاده ای را برای تعامل خانواده ها با یکدیگر فراهم می کند؛ فضایی برای یادگیری تجربیات الهام بخش، به یاد ماندنی و مشترک که باعث ترویج بحث و گفتگو بین گروه ها و نسل های مختلف می شود.
اشاعه نگرش و بینش علمی، ترویج حس کنجکاوی، پرسشگری و خلاقیت، رقابت سالم، صداقت، گفتگو، تعامل با چاشنی بازی، مسابقه، سرگرمی، شادی، خنده و شیرینی کشف گشودن راه های تازه به علاقه مندان و شرکت کنندگان، یادگیری بین نسلی، الهام بخشیدن به جوانان و کمک به انتقال یافته های علمی به عموم مردم با ساده ترین و جذاب ترین روش ها از جمله برخی از اهداف این رویداد است.

image

نشست مشترک گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه و هیأت اعزامی از دانشگاه های هند

در نشست مشترک گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه و هیأت اعزامی از دانشگاه های کشور هند، بر گسترش همکاری های بین دانشگاهی تأکید شد.
هیأتی 15 نفره متشکل از دانشجویان دوره دکترای زبان و ادبیات فارسی از 5 دانشگاه بزرگ هند شامل دانشگاه های دهلی نو، جواهر لعل نهرو، مولانا آزاد، بنارس و کشمیر، روز شنبه 22 مهرماه سال جاری، با حضور در دانشگاه تربیت مدرس، مهمان گروه زبان و ادبیات فارسی دانشکده علوم انسانی بودند.
در این نشست مشترک دکتر ایمانی رئیس دانشکده علوم انسانی در سخنانی جایگاه زبان فارسی و پیشینه آن در کشور هند را تشریح کرد.
دانشجویان هندی نیز ضمن معرفی خود در مورد موضوع پژوهش دوره دکترا و اساتید راهنمای خود توضیحاتی ارائه و ابراز امیدورای کردند که در سفرهای بعدی از فرصت های مطالعاتی و دوره های آموزشی در دانشگاه تربیت مدرس بهره مند شوند.
همچنین در این جلسه اعضای هیأت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی در خصوص اهمیت زبان فارسی در هند و لزوم همکاری های بیشتر بین دانشگاهی به سخنرانی پرداختند.
گفتنی است این گروه برای گذراندن یک دوره دانش افزایی15 روزه در ایران، مهمان بنیاد سعدی بودند.

image