تندخوانی چیست؟ آموزش مرحله ای تندخوانی

تکنیک تندخوانی ادعا می کند توانایی فرد را در مطالعه سریع ارتقا می دهد. تند خوانی ذهن، چشم، دهان و گوش را بیشتر از حد معمولی درگیر می کند زیرا از قدرت مغز به شکل موثرتری استفاده می شود.

تندخوانی چیست؟

در مواقعی که زمان کمی برای مطالعه داریم، پیشنهاد دیگران به ما تندخوانی است. اما تندخوانی چیست؟ خوشبختانه در دورانی زندگی می کنیم که به حجم زیادی از اطلاعات دسترسی داریم، اما متاسفانه با محدودیت هایی همچون زمان روبرو هستیم. ما نیاز داریم در کمترین زمان، بیشترین یادگیری را داشته باشیم. بعضی معتقدند سرعت در خواندن باعث درک کمتر می شود؛ عصب شناسان شناختی می گویند باید به ادعای خواندن 1000 کلمه در دقیقه شک کرد. بعضی دیگر نیز اصرار دارند با تمرین می توان این موارد را اصلاح کرد.

اصطلاح تند خوانی توسط اولین وود، یک معلم مدرسه در اواخر دهه 1950 ابداع شد. او کنجکاو بود که بداند چرا بعضی از افراد در خواندن سریع هستند. به همین دلیل خود را مجبور کرد که سریع مطالعه کند. او زمانی که صفحات کتابی را پاک می کرد متوجه شد حرکات دستش در خط ها به چشمانش کمک کرده تا در سراسر صفحه حرکت کنند. سپس از دستانش به عنوان راهنما و حرکت دهنده استفاده کرد. سپس روش تندخوانی را تدریس می کرد.

 

تندخوانی چیست

 

تکنیک تندخوانی ادعا می کند توانایی فرد را در مطالعه سریع ارتقا می دهد. تند خوانی ذهن، چشم، دهان و گوش را بیشتر از حد معمولی درگیر می کند زیرا از قدرت مغز به شکل موثرتری استفاده می شود. در واقع تند خوانی به افراد می آموزد چگونه سریع تر بخوانند و اطلاعات بیشتری در کوتاه ترین زمان ممکن درک کنند. در نتیجه این تکنیک نه تنها بر افزایش تعداد کلمات قابل خواندن در دقیقه متمرکز است، بلکه به درک مقدار معینی از اطلاعات در زمان محدود نیز کمک می کند.

تندخوانی دیدن است! مرحله اول خواندن دیدن کلمات است. افرادی که مطالعه سریعی دارند، چند کلمه را در یک زمان واحد می خوانند. همانطور که چشمان خود را سریع حرکت می دهند، در یک زمان حداقل 5 کلمه را می خوانند، مگر اینکه با کلمه جدیدی روبرو شوند. قبل از دهه 1920 محققین باور داشتند که چشمان انسان در طول خط ها حرکت می کنند و کلمات را یکی پس از دیگری می خوانند. طبق این تثوری، افراد تند خوان کسانی بودند که در زمان کمتری کلمات را شناسایی می کردند.

 


همه چیز درباره روش های یادگیری و بهترین روش های مطالعه!


 

فواید تندخوانی

اگر چه بسیاری بر این باورند تند خوانی لذت مطالعه را کاهش می دهد اما مزایای انکار نشدنی دارد. از جمله مزایای تند خوانی ورزش دادن به ذهن است تا بهتر کار کند. با انجام این تمرین ها مناطق خاصی از مغز فعال می شوند و عملکرد بهتری خواهند داشت. سایر مزایای تندخوانی عبارتند از:

 • بهبود حافظه
 • افزایش تمرکز
 • افزایش اعتماد به نفس
 • بهبود منطق
 • ذخیره کردن زمان
 • سازماندهی ذهن

آموزش تندخوانی

ذهن ما قدرتمند تر از چیزی است که فکرش را بکنید، اگر تصمیم بگیرید کاری را انجام دهید، می توانید. تندخوانی هم از این قاعده مستثنی نیست. هر روز تمرین کنید و قبل و بعد تمرین به چشمان خود استراحت دهید. قبل از شروع تمرین ها به ذهنتان آرامش دهید و تمرکز کنید. اکثر آهسته خوان ها از مشکل عدم تمرکز رنج می برند. در نتیجه اگر تمرکز خود را بالا ببرید سرعت خواندنتان افزایش می یابد. همه نکاتی که برای یادگیری تندخوانی نیاز دارید در ادامه آورده ایم. 

یادگیری

با خودت زمزمه نکن! اکثر افراد هنگام مطالعه زمزمه می کنند یا در گلوی خود حرف می زنند. این روش ممکن است به یادگیری مبتدیان کمک کند اما سرعت مطالعه را کاهش می دهد. در خواندنی که صدای ذهن وجود دارد، شما با سرعت صحبت کردن مطالعه می کنید، نه با سرعت فکرکردن. برای جلوگیری از این عادت هنگام مطالعه به سبک تندخوانی، آدامس بجوید و یا انگشتتان را روی لبانتان قرار دهید تا زمزمه نکنید. فراموش نکنید تند خوانی، خواندن خاموش است!

یک کارت یا برگه در دست خود داشته باشید و متن هایی که خوانده اید پوشش دهید. هنگام مطالعه گاهی چشمانتان به سمت عقب برمی گردد و کلمات قبلی را مرور می کند؛ این عادت را هنگام تندخوانی باید ترک کنید. اگر مدام این کار را انجام می دهید احتمالا مباحث را به خوبی درک نکردید، پس سرعت مطالعه را کمی کاهش دهید.

حرکات چشمانتان را درک و کنترل کنید. زمانی که مطالعه می کنید چشمان شما به شدت حرکت می کند. در تند خوانی اگر بتوانید حرکات چشم را در هر خط کاهش دهید و عادت کند فقط به قسمت های خاصی از صفحه حرکت کند، سرعت مطالعه افزایش می یابد. پس چشمان خود را برای انجام حرکات کمتر آموزش دهید. مغز شما بر اساس آشنایی با کلمات تصمیم می گیرد چشمان را حرکت دهد. روی بالای صفحه یک کارت قرار دهید. روی کلمه اول یک x بنویسد. برای متن های آسان 5 کلمه جلوتر x را بگذارید. x بعدی را با 7 کلمه فاصله بنویسید. با همین ترتیب تا آخر خط فاصله ها را بیشتر کنید. همانطور که مطالعه می کنید کارت را پایین بیاورید و فقط به متن پایین هر x نگاه کنید.

 

تند خوانی

 

اگر تکنینک های تندخوانی بالا اثرگذار نبود، نرم افزار RSVP را تست کنید. این نرم افزار در هر زمان مشخص متنی را گذرا نشان می دهد. RSVP این امکان را دارد که سرعت نشان دادن متن ها را تنظیم کنید. سرعت فلش مطالب نباید آنقدر زیاد باشد که مطالب را درک نکنید. تندخوانی درک کردن است! هدف از مطالعه درک مطالب است؛ و تندخوانی سرعت درک شما را افزایش می دهد. این موضوع به دایره لغات و میزان آشنایی شما با محتوا نیز بستگی دارد.

به سراغ متن های سخت و ادبیات چالشی بروید. تا جایی که می توانید کتاب بخوانید تا دایره لغاتتان افزایش پیدا کند. هر چه لغات بیشتر و سخت تری را بیاموزید، سرعت خواندن در متن های آسان تر بالا می رود.

 

یادگیری تندخوانی

 

مطالعه سطحی

برای مطالعاتی که دقت زیادی نیاز ندارد از روش Skimming یا مطالعه سطحی استفاده کنید. باید بدانید این روش چه زمانی قابل استفاده است. اسکیمینگ معمولا هنگام مطالعه روزنامه و یا مرور مطالب درسی برای آمادگی در آزمون به کار می رود و روش خوبی برای مطالعه نیست. نکات مطالعه سطحی در پایین ذکر شده:

 • عنوان اصلی و عناوین بخش ها را بخوانید. سرفصل هر مقاله و فهرست ها بیانگر محتوای آن بخش است.
 • کتاب های درسی معمولا داری مقدمه و خلاصه بخش هستند. برای سایر متون هم کافیست فقط چند خط ابتدایی و انتهایی بخوانید.
 • دور کلمات مهم را خط بکشید. اگر می خواهید تند بخوانید، چشمانتان را سریع حرکت دهید. کلمات کلیدی را تشخیص دهید و دور آن ها خط بکشید تا در ذهنتان بمانند؛ مثلا کلماتی که
 • پررنگ نوشته شده، کلماتی که بارها تکرار شده، اسامی خاص و کلماتی که نمی شناسید.
 • نمودارها و تصاویر را بررسی کنید. این ها اغلب اطلاعات مهمی بدون مطالعه متن در اختیار شما قرار می دهند. برای هر تصویر یا نمودار 1 یا 2 دقیقه زمان بگذارید.
 • اگر گیج شدید یا متن را فراموش کردید، کافیست جمله اول پارارگراف را بخوانید. جمله اول هر پاراگراف، بیانگر نکات اصلی است.
 • برگردید و به کلماتی که دور آن ها خط کشیده اید نگاه کنید. آیا چیزی به خاطر می آورید؟ به جمله های قبل و بعد آن نگاهی بیندازید و اگر نیاز است به صورت کوتاه حاشیه نویسی کنید.

زمان بندی

یک زمان مشخص برای تعیین سرعت خواندن در نظر بگیرید. با روزانه انجام دادن این تمرین، می توانید پیشرفت خود را ارزیابی کنید. کلمات یک خط بشمارید و در تعداد خطوط ضرب کنید تا تعداد کلمات در هر صفحه را بیابید. سپس تایمر را روی 10 دقیقه تنظیم کنید و ببینید در این زمان چند کلمه می توانید بخوانید.

حتما برای خود هدف بگذارید تا انگیزه ادامه دادن داشته باشید. اگر هر روز تمرین ها را تکرار کنید، متوجه بالا رفتن سرعت مطالعه خود می شوید. کسانی بوده اند که پس از چند هفته توانسته اند سرعت مطالعه خود را دو برابر کنند. سرعت خواندن نوجوان ها را در تند خوانی حدود 200 کلمه در دقیقه تخمین می زنند. از دانشجویان انتظار می رود هنگام تندخوانی، 450 کلمه در دقیقه بخوانند. افرادی نیز هستند که 750-1000 کلمه در دقیقه مطالعه می کنند اما بخش زیادی از متن را نادیده می گیرند.

 

زمان در تندخوانی

 

نتیجه گیری

در مجموع تندخوانی به شما کمک می کند در زمان صرفه جویی کنید و مطالعات خود را سریع به پایان برسانید. ما در این مقاله نکاتی را به شما آموزش دادیم؛ نکاتی همچون متوقف کردن مونولوگ درونی، تعیین هدف، استفاده از تایمر، مرور نکات اصلی، استفاده از نشانگر، گسترش دایره لغات، جلوگیری از دوباره خوانی، تمرین مداوم. برای درک تندخوانی ابتدا باید بفهمید فرایند خواندن در مغز چگونه اتفاق میفتد. اساسا تندخوانی تکنیکی است که به جای خواندن، کلمات را در سکوت فقط می بینیم. زمانی که خواننده متن را می خواند قسمت هایی را که ضروری نیست ناخوداگاه نادیده می گیرد. می دانید که مغز نیز عضله است، پس با تمرین مداوم آن را ورزش می دهید تا با سرعت و دقت بیشتری کار کند.


نظر
Ashkan Rezaei 4 ماه قبل

عالی بود ، مرسی 👌