معرفی رشته تاریخ _ بازار کار و درآمد (8 شغل مناسب برای فارغ التحصیلان رشته تاریخ)

بررسی درآمد و بازار کار رشته تاریخ. تحلیل تیپ های شخصیتی مناسب برای فعالیت در رشته تاریخ. چه کسانی در رشته تاریخ موفق هستند؟

معرفی رشته تاریخ

در معرفی رشته تاریخ می توانیم بگوییم مطالعه در مستند سازی های گذشته است. رشته تاریخ از طریق نظم دادن به روایت ها برای توصیف، تحلیل، بررسی و پرسش در وقایع گذشته و الگوهای علت و معلولی آن ها استفاده می کند. تاریخ در برگیرنده رویدادهای گذشته، کشف، جمع آوری، سازماندهی و ارائه مستندات می باشد. رشته تاریخ به دنبال درک رابطه بین گذشته، حال و آینده است. متخصصان رشته تاریخ تحقیق می کنند که چگونه افراد و اتفاقات گذشته، حال را شکل می دهند و آینده را آگاه می کنند. آن ها اهمیت فرهنگ های گوناگون، زبان ها، قومیت ها و نظام های سیاسی را مورد ارزیابی قرار می دهند؛ به همین دلیل دانشجویان رشته تاریخ زبان ها را نیز مطالعه می کنند.

دایره المعارف بریتانیکا تاریخ را اینگونه تعریف می کند: "تاریخ، قواعدی است که رویدادهای ثبت شده (به عنوان عامل تاثیرگذار بر مردم یا ملت) را با حفظ تسلسل تاریخی و زمانی آن، بر اساس بررسی انتقادی منابع و ارائه توضیحی درباره علل آن ها مطالعه می کند." مطالعه تاریخ نگاه متفاوتی به انسان می دهد. دانشجویان رشته تاریخ می آموزند با دقت فکر کنند و با نظم بنویسند. در مجموع تاریخ رشته با اهمیتی است. جمله معروف جورج سانتایانا نیز این اهمیت را تایید می کند؛ "جوامعی که نمی توانند گذشته را به خاططر بسپارند، محکوم به تکرار آن هستند".
تاریخ زیر گروه رشته انسانی است. دانشجویان قبل از انتخاب رشته باید اطلاعات کافی درباره ماهیت رشته و بازار کار و درآمد آن داشته باشند. سوال مهمتر این است که چه کسانی برای تحصیل و کار در این رشته مناسب هستند؟


معرفی کامل رشته روانشناسی و رشته حقوق - بازارکار و درآمدبازار کار رشته تاریخ

بازار کار رشته تاریخ تنوع زیادی دارد. معمولا 50_60 فارغ التحصیلان رشته تاریخ به تدریس در مدارس، آموزشگاه ها و دانشگاه ها مشغول به کار می شوند. پس از آن درصد زیادی در موزه ها به عنوان راهنمای بازدید گنندگان فعالیت می کند. یک تاریخ شناس در صورتی که فن بیان و روابط عمومی خوبی دارد، به راحتی می تواند در این مشاغل فعال باشد. به طور کل بازارکار رشته تاریخ در ایران وضعیت خوبی ندارد اما به مهارت های شما نیز بستگی دارد. کارفرماها به دنبال افرادی هستند که علاوه بر دانش تخصصی، مهارت های نرم نیز داشته باشند.
تور لیدر و تور گاید نیز دو جایگاه شغلی مناسب برای این افراد هستند. تور لیدر مدیریت سفرها و تورها را بر عهده دارد. نیاز است تور لیدر اطلاعات کاملی درباره مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری داشته باشد تا به مسافران ارائه دهد. تور گاید بر خلاف تور لیدر همیشه باید در دسترس گردشگران باشد. یک تور گاید سفر را برنامه ریزی می کند، راهنمای گروه است و درباره مکان های تفریحی و تاریخی اطلاعات کافی دارد.

در ادامه چند مورد از شغل های مناسب یک تاریخ شناس ذکر شده:

 • تدریس در مدارس
 • کار در موزه
 • آرشیوها
 • مدیریت رسانه های اجتماعی_تاریخی
 • پژوهشگر
 • مورخ تاریخ رسمی
 • مورخ در وزارت امور خارجه
 • مورخ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • سازمان تبلیغات اسلامی
 • پژوهشگاه تاریخ معاصر
 • سازمان اسناد انقلاب اسلامی
 • بنیاد تاریخ

 

رشته تاریخ

درآمد رشته تاریخ

با توجه به نوع فعالیت، تخصص، سطح علمی و میزان تحصیلات، درآمدها در رشته تاریخ متفاوت است. به عنوان مثال یک کارشناس تاریخ که در آرشیو کار می کند با مورخی که در وزارت امور خارجه فعالیت دارد، درآمدشان یکسان نیست. به طور کل می توان گفت یک تاریخ شناس تک شغلی حداقل مطابق قانون وزرات کار حقوق دارد.
طبق نظر دانشجویان، بهترین گرایش رشته تاریخ، باستان شناسی است . برای ارزیابی بهتر به نظرات دانشجویان تاریخ نیاز داریم. لطفا اطلاعات خود را برای کمک به سایر علاقه مندان و کنکوری ها کامنت کنید. سوالات خود را بپرسید تا فعالان در رشته تاریخ به آن پاسخ دهند. در بخش کاربران روبرد با محصلان سایر رشته ها در ارتباط باشید و نظرات دانشجویان رشته تاریخ را ببینید.


چه کسانی در رشته تاریخ موفق هستند؟

کسانی در رشته تاریخ موفق هستند که بتوانند از لایه های سطحی مطالب عبور کنند و به مسائل عمیق پنهان در روایات برسند. یافتن ارتباط بین رویدادهای گذشته و پیوند میان اتفاقات یک برگ برنده است برای کسی که در رشته تاریخ تحصیل می کند.


توانایی های مورد نیاز برای تحصیل و کار در رشته تاریخ

برای تفسیر درست تاریخ، مطالعه کنندگان در این رشته باید با علوم فلسفه، اقتصاد، تاریخ، جامعه شناسی و جغرافیا آشنایی داشته باشند. طبیعتا کسانی که اطلاعات پایه ای در رشته های ذکر شده دارند، عمق مطالب را به راحتی درک می کنند و شرح دقیق تری از وقایع دارند.


تیپ های شخصیتی مناسب برای رشته تاریخ

بر اساس آزمون mbti هر شخصی با توجه به ویژگی های شخصیتی که دارد، در شغلی که متناسب با این ویژگی ها باشد موفق تر است. این تناسب شغل و شخصیت کمک می کند تا هر کسی در جای خود باشد. به عنوان مثال اشخاص با تیپ شخصیتی intj برای تحصیل و کار در رشته فلسفه و تاریخ مناسب هستند. زیرا درونگرا هستند، تفکرشان شهودی است، منطقی تصمیم می گیرند و با ویژگی قضاوت گرایی، ساختارمند مطالعه می کنند.
تیپ شخصیتی entj نیز برای موفقیت در رشته تاریخ و همچنین اشتغال در این حوزه شانس موفقیت بالایی دارد. تفاوت این تیپ شخصیتی با تیپ intj درونگرایی است. خصوصیت درونگرایی کمک می کند یک تاریخدان معلم بسیار خوبی هم باشد؛ زیرا به راحتی با دیگر افراد ارتباط برقرار می کند و قدرت بیان خوبی دارد.
تاریخ از جمله رشته هاییست که دانشگاه تولیدو برای تیپ شخصیتی infp پیشنهاد کرده. این افراد آرمان گرا روی باورهای خود تعصب زیادی دارند. درک بالای افرادی که در این تیپ شخصیتی هستند، کمک می کند تا برداشت دقیقی از مطالعات تاریخی داشته باشند.
دانشگاه تولیدو تیپ شخصیتی entp را نیز برای مطالعه تاریخ مناسب می داند. با این تفاوت که افراد با این تیپ بسیار کنجکاو هستند و می توانند محققان بسیار خوبی در مطالعات تاریخی باشند. دید جامعی در تحقیقات و مطالعات دارند و کل نگر هستند.

 

رشته تاریخ

 


معرفی رشته روابط عمومی _ بازار کار رشته روابط عمومی چگونه است؟سرفصل های رشته تاریخ

 • دروس عمومی: 16 واحد
 • دروس اختیاری: 23 واحد
 • واحدهای پایه: 28 واحد
 • دروس الزامی: 68 واحد

جمع دروس رشته تاریخ: 135 واحد

دروس رشته تاریخ ( کارشناسی)

 1. درس های پایه تاریخ
 2. كليات‌ و مبانی علم‌ تاريخ‌
 3. متون‌ تاريخی به‌ زبان‌ فارسی
 4. عربی و خارجی
 5. روش‌ تحقيق‌
 6. تاريخ‌ نگاری و تحولات‌ آن‌ در ايران‌ و جهان‌
 7. گاه‌ شماری و تقويم‌
 8. مبانی‌ تاريخ‌ اجتماعی‌ ايران‌
 9. تاريخ‌ انديشه ‌های سياسی در ايران‌ و اسلام‌
 10. كليات‌ جغرافيا
 11. مبانی‌ جامعه ‌شناسی
 12. مبانی علم‌ سياست‌
 13. فلسفه‌ تاريخ‌
 14. درس های اصلی و تخصصی رشته تاریخ
 15. تاريخ‌ ايران‌ از ايلامی ‌ها و آريایی ‌ها تا پايان‌ دوره‌ هخامنشی
 16. دوره‌ سلوکی‌ و اشكانی‌
 17. تاريخ‌ ايران‌ در دوره‌ ساسانيان‌
 18. تاريخ‌ تحولات‌ سياسی ‌، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی ايران
 19. انقلاب‌ اسلامی‌ و ريشه‌های آن‌
 20. تاريخ‌ تحولات‌ سياسی ‌، اجتماعی ‌، اقتصادی‌ و فرهنگی جهان‌ اسلام‌
 21. تاريخ‌ تشيع‌
 22. تاريخ‌ تحليلي‌ زندگانی‌ ائمه‌ معصومين‌(ع‌)
 23. تاريخ‌ عثمانی‌ و خاورميانه‌
 24. تاريخ‌ يونان‌ و رم‌
 25. تاريخ‌ بيزانس‌
 26. تاريخ‌ اروپا در قرون‌ وسطي‌
 27. تاريخ‌ اروپا در قرون‌ جديد
 28. تاريخ‌ اروپا از انقلاب‌ فرانسه‌ تا جنگ‌ جهانی اول‌
 29. تاريخ‌ اروپا از جنگ‌ جهانی‌ اول‌ تاكنون‌


گرایشات رشته تاریخ در کارشناسی ارشد

 • تاریخ ایران باستان
 • تاریخ ایران اسلامی
 • تاریخ اسلام
 • تاریخ عمومی جهان
 • مطالعات خلیج فارس
 • اسناد و مدارک آرشیوی و نسخه شناسی
 • مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز
 • تاریخ انقلاب اسلامی
 • تاریخ تشیع


گرایشات رشته تاریخ در دکتری

 • تاریخ تشیع اثنی عشری
 • فرقه های تشیع
 • تاریخ

نظر
پریا صبوری 10 ماه قبل

دانشجوهای رشته تاریخ بیان بگن از اساتیدشون راضی هستن؟

   
fatemeh soleymani 11 ماه قبل

80 درصد فارغ التحصیلای رشته تاریخ د ر آمریکا مشغول به کار هستن. ایران چطوریه؟

   
زهرا مرادی 12 ماه قبل

گروه تاریخ کدوم دانشگاها بهتره؟