دانشگاه رازی

نشست خبری هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه رازی
برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری دانشگاه رازی در نشست خبری تشریح شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، نشست خبری تشریح برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری با حضور جمعی از خبرنگاران، چهارم آذرماه 1402 در ساختمان معاونت پژوهش و فناوری برگزار شد.
دکتر مصطفی مصطفایی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در این نشست برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری دانشگاه را تشریح کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.
وی اظهار داشت: مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری از تاریخ ۱۱ تا ۱۶ آذر ماه در استان کرمانشاه با شعار «پژوهش و فناوری پیشران رشد تولید و مهار تورم» برگزار خواهد شد که این شعار برگفته از شعار امسال است.

دکتر مصطفایی با اشاره به اهداف و برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری افزود: یکی از مهمترین برنامه‌های این هفته، تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر است که در دو بخش شامل معرفی پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه رازی و معرفی پژوهشگران و فناوران برتر استان کرمانشاه صورت می‌گیرد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه افزود: دانشگاه رازی به عنوان دانشگاه معین متولی برگزاری مراسم هفته پژوهش و فناوری مسئولیت دبیرخانه ستاد استانی این هفته، کمیته علمی ستاد استانی و دبیرخانه جشنواره تجلیل از پژوهشگران استانی را به عهده دارد.
وی با تاکید بر میزبانی دانشگاه رازی از دو جشنواره در هفته پژوهش و فناوری، خاطرنشان کرد: جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه رازی در ۱۳ آذر ماه و جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر استان کرمانشاه در ۱۶ آذر ماه توسط دانشگاه رازی میزبانی خواهد شد.
دکتر مصطفایی بیان کرد: با وجود مسئولیت دانشگاه رازی برای برگزاری هفته پژوهش و فناوری، سایر دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی مسئولیت‌هایی برای این هفته به عهده دارند که به عنوان مثال کمیته اجرایی ستاد این هفته بر عهده معاونت برنامه‌ریزی و بودجه استانداری، جشنواره‌های دانش‌آموزی بر عهده آموزش و پرورش و جشنواره دستاوردهای پژوهش و فناوری به عهده پارک علم و فناوری و… است.

image

اختصاص کمک فنی و اعتباری به پارک علم و فناوری دانشگاه رازی

در نشست شورای برنامه‌ریزی استان کرمانشاه تخصیص کمک فنی و اعتباری به پارک علم و فناوری دانشگاه رازی مصوب شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، موضوع توزیع ۲ هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال کمک فنی و اعتباری استان کرمانشاه در سال ۱۴۰۲ میان حوزه‌های مختلف در نشست شورای برنامهریزی استان مطرح شد که با تصویب اعضای این شورا؛ ۲۰۰ میلیارد ریال سهمیه کمک‌های فنی و اعتباری برای کمک به پارک‌های علم و فناوری دانشگاه رازی، علوم پزشکی و جهاد دانشگاهی و ۱۲ میلیارد ریال به ۱۴ طرح پژوهشی جدید و ۲ طرح سال قبل تخصیص می‌یابد.
اختصاص ۲۰۰ میلیارد ریال سهمیه کمک‌های فنی و اعتباری برای کمک به پارک‌های علم و فناوری دانشگاه رازی، علوم پزشکی و جهاد دانشگاهی و ۱۲ میلیارد ریال به ۱۴ طرح پژوهشی جدید و ۲ طرح سال قبل از دیگر مصوبات این نشست بود.
در این نشست که با حضور دکتر محمدطیب صحرایی استاندار کرمانشاه و سایر اعضای شورای برنامه‌ریزی استان در سرسرای شهید سلیمانی استانداری برگزار شد، ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد ریال یارانه سود تسهیلات به فعالان حوزه‌های فرهنگی اختصاص یافت. / ایرنا

image

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از پیگیری حل موضوع تحصیل دانشجویان عراقی در دانشگاه رازی کرمانشاه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، دکتر «محمدعلی زلفی‌گل» در جریان بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی در ارتباط تصویری با مرکز کرمانشاه و در پاسخ به سوالی در ارتباط با لزوم بازنگری در تحصیل دانشجویان عراقی در دانشگاه‌های استان‌های هم مرز با عراق از جمله دانشگاه رازی کرمانشاه، افزود: «استاد حدادی اصل» رئیس همکاری‌های بین‌الملل وزارت علوم در این رابطه رایزنی‌هایی را انجام داده و همچنین دکتر داداش پور معاون دانشجویی و رئیس سازمان دانشجویان وزارتخانه هم پیگیر این موضوع هستند.


وی با اعلام اینکه سعی می‌کنیم بزودی این مساله را حل کنیم تاکید کرد که باید حواسمان باشد که رقبای ما هم به دنبال این هستند که انگیزه دانشجویان عراقی را برای تحصیل در ایران کاهش دهند.


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه گفت: ما باید با تدبیر مدیریت کنیم و شرایطی را ایجاد نماییم و استاندارد‌هایی را در آموزش، پژوهش، خدمات رفاهی و ورزشی در اختیار دانشجویان عراقی قرار دهیم که بهانه را از افراد بدخواه بگیریم.


دکتر زلفی گل بار دیگر تاکید کرد که موضوع تحصیل دانشجویان عراقی در دانشگاه رازی کرمانشاه را به طور ویژه هم پیگیری می‌کنیم.


سرنوشت ۶۰۰ دانشجوی عراقی دانشگاه رازی کرمانشاه چه می‌شود؟


ایرنا ۲۰ تیرماه امسال در گزارشی به موضوع حذف نام دانشگاه رازی کرمانشاه از فهرست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم کشور عراق پرداخت.


سرنوشت ۶۰۰ دانشجوی عراقی دانشگاه رازی کرمانشاه چه می‌شود؟


اکنون حدود ۶۰۰ دانشجوی عراقی در رشته‌های مختلف در دانشگاه رازی کرمانشاه مشغول به تحصیل هستند، اما وزارت علوم کشور عراق در نامه‌ای ناگهانی و بدون اطلاع قبلی، تحصیل دانشجویان این کشور در ۲۷ دانشگاه ایران از جمله دانشگاه رازی را غیر معتبر اعلام کرده است.


وزارت علوم کشور عراق در نامه‌ای به وزارت علوم ایران تحصیل دانشجویان عراقی را در ۲۷ دانشگاه ایران در نظام ارزشیابی عراق را بی اعتبار اعلام کرده که در میان این دانشگاه‌ها نام دانشگاه رازی کرمانشاه به عنوان دانشگاه مادر استان و مرکز و قطب علمی غرب کشور نیز دیده می‌شود در حالیکه اکنون دانشجویان خارجی زیادی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.


استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارای ۲ مرز رسمی و چهار بازارچه مرزی با کشور عراق است و به دلیل اشتراکات فرهنگی، دینی و مذهبی نیز از گذشته تاکنون با مردم عراق ارتباطات داشته و دارد و در راستای این اشتراکات، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان کرمانشاه نیز در قالب تفاهم نامه‌های مشترکی سطح روابط خود با دانشگاه‌های کشور عراق را در سال‌های اخیر توسعه داده اند.


به گزارش ایرنا، دانشگاه رازی فعالیت خود را از بهمن ماه سال ۱۳۵۱ با عنوان «دانشکده علوم کرمانشاهان» به ریاست مرحوم دکتر «عبدالعلی گویا» آغاز کرد و در سال تحصیلی ۱۳۵۲-۱۳۵۱ برای اولین بار پذیرای ۲۰۰ دانشجو در رشته‌های فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و ریاضی شد.


این مرکز در سال ۱۳۵۳ به «دانشگاه رازی» تغییر نام یافت و در ادامه، با تاسیس «دانشکده پزشکی کرمانشاه»، «تربیت دبیر سنندج» و «دانشکده دامپروری ایلام» توسعه یافت.


با گسترش آموزش عالی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این دانشکده‌ها استقلال یافته و با عناوین «دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه»، «دانشگاه کردستان» و «دانشگاه ایلام» به فعالیت خود ادامه دادند.


دانشگاه رازی به عنوان دانشگاه معین استان، هم اینک از وجود بیش از ۴۶۵ عضو هیات علمی و ۴۸۷ کارمند پرتلاش بهره می‌برد و بیش از ۱۱ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای عمومی و دکترای تخصصی مشغول به تحصیل هستند.

image

نتایج نظام رتبه بندی جهانی شانگهای2022 اعلام شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، رتبه بندی معتبر شانگهای در آخرین گزارش خود آمار بیش از 2500 مرکز آموزش عالی در سراسر جهان را اعلام کرد. دانشگاه صنعتی شریف به همراه دانشگاه صنعتی امیرکبیر به طور مشترک رتبه 4 و 5 ایران را کسب کردند. اما در مقیاس جهانی دانشگاه صنعتی شریف در جایگاه 600-700 قرار گرفت.

رتبه بندی شانگهای که از قدیمی ترین و معتبرترین نظام های سنجش دانشگاه ها می‌باشد از معیار هایی نظیر تعداد فارغ‌التحصیلان و کادر علمی، تعداد نشر مقالات در مجلات علمی معتبر، تعداد برندگان جوایز جهانی معتبر مانند فیلدز و نوبل و ... استفاده می‌کند، اگرچه این رتبه بندی همواره به دلیل اندازه محور بودن و توجه به کمیت، مورد انتقاد واقع شده است.

image