دانشگاه پیام نور قم
دانشگاه پیام نور قم

دانشگاه پیام نور قم

@qom_pnu

🔴دانشجویان ارشد ورودی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ رشته مدیریت دانشگاه پیام نور در یک کارزار اینترنتی، خواستار تغییر شیوه پژوهشی به آموزش محور شدند.

در متن این کارزار خطاب به ابراهیم تقی زاده رئیس دانشگاه پیام نور کشور آمده است:

با سلام و احترام

با توجه به شرایط اکثریت دانشجویان ارشد مدیریت و مشغله زیاد کاری که غالبا کارمند دولت بوده و با عنایت به تمهیدات بسیار کارآمد دانشگاه پیام نور کشور درخصوص نحوه‌ی برگزاری کلاس‌ها و امتحان‌های پایان‌ترم که استفاده از بسترهای ارتباطی در بهترین حالت ممکن را مد نظر قرار داده است، ضمن تشکر از این تمهیدات، دانشجویان ارشد مدیریت دولتی دانشگاه پیام نور ورودی ۱۴۰۰و ۱۴۰۱ و امضا کننده‌ این کارزار، درخواست داریم امکان تغییر شیوه‌ی پژوهشی به آموزش محور را همانند سایر رشته‌ها داشته باشیم.

مساعدت و عنایت شما باعث انجام بهتر امور توسط کارمندان خدوم کشور شده و فرصت استفاده از همه بسترهای آموزشی و پژوهشی میسر می‌گردد.


اهداف کمی دانشگاه پیام‌نور در برنامه پنجم توسعه:

افزایش نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی از 65/1 درصد به حداقل 15 درصد

افزایش سهم دانشجویان فنی و مهندسی از 11 درصد به 21 درصد، علوم پایه از 13 درصد به 17 درصد، کشاورزی از 4 درصد به 9 درصد، هنر از 07/0 درصد به 4 درصد و علوم انسانی از 72 درصد به 49 درصد

افزایش نسبت اعضای هیأت علمی با رتبه استادیاری و بالاتر به حداقل 25 درصد کل اعضای هیأت علمی

افزایش سرانه فضا از حدود 1 مترمربع به حدود 5/3 متر مربع

افزایش تعداد مراکز بین‌المللی دانشگاه به حداقل 25 مرکز

افزایش تعداد قطب‌های آزمایشگاهی و مراکز پژوهشی به حداقل 31 واحد

افزایش نسبت دانشجویان شرکت‌کننده در دوره‌‌های مجازی به حداقل 5/12درصد کل دانشجویان دوره‌های نیمه حضوری


اهداف کیفی دانشگاه:

توسعه و تعمیق آگاهی دینی، تبیین و استقرار ارزشهای ایرانی- اسلامی در راستای آراسته شدن دانشگاهیان به فضایل اخلاقی.

توسعه و تعمیق فرهنگ علم‌گرایی، روحیه خودباوری علمی و بینش سیاسی اجتماعی دانشگاهیان

شکوفا سازی استعدادهای علمی و پژوهشی و تقویت روحیه ابتکار و کارآفرینی در جامعه.

فراهم آوردن امکان برخورداری از آموزش استاندارد و یکسان صرفنظر از محل زندگی و کار دانشجویان مبتنی بر روش‌ها و منابع جدید اطلاعاتی.

دسترسی به تحصیلات عالیه برای همه کسانی که استعداد و علاقه لازم را دارند، صرفنظر از شروط و قیود رسمی.

توسعه زیرساخت‌ها و کارآمدسازی نظام‌های اداری دانشگاه از طریق فرآیندهای مبتنی بر تفکر ساخت یافته و بهره‌گیری از فناوری‌های روز دنیا.

توسعه و توانمندسازی اعضای هیأت علمی و کارکنان در راستای تحقق اهداف سند چشم انداز دانشگاه.

ارتقاء جایگاه و موقعیت ملّی و بین المللی دانشگاه و سرآمدی در آموزش‌های نیمه حضوری، باز و از راه دور در منطقه.


معرفی اجمالی دانشگاه
دانشگاه جامع پيام نور استان قم در سال 1373 با همکاري جمعي از علما و خيرين قم فعاليت آموزشي خود را در يک ساختمان استيجاري با پنج رشته تحصيلي و 500 نفر دانشجو آغاز نمود.
اعضاء محترم هيأت موسس دانشگاه پيام نور استان قم عبارت بودند از؛
مرحوم آيت الله ديباجي (رحمت اله عليه)
حضرت آيت الله شرعي (دامت برکاته)
حضرت حجت الاسلام والمسلمين محمدرضا آشتياني (دامت برکاته)
حضرت حجت الاسلام و المسلمين ايراني (دامت برکاته)
فرماندار محترم وقت قم در زمان تأسيس دانشگاه
جناب آقاي حاج قاسم حمزه اي
جناب آقاي حاج اصغر عبداللهي
از سال 1373 تا سال 1382 رياست مرکز را حضرت آيت الله حاج شيخ محمدرضا آشتياني با تلاشهاي ارزشمند و مخلصانه عهده دار بوده و از سال 1382 با انتخاب ايشان به سمت نماينده محترم مردم قم در مجلس شوراي اسلامي، سرپرستي دانشگاه به جناب استاد مرحوم آقاي فرشباف (رحمه الله عليه) تفويض گرديد. بعد از ايشان نيز این سمت به آقايان دکتر کريم نجفي برزگر،دکتر محمد محمد رضايي،دکتر عباسي مقدم ،دکتر رضاعلي کرمي ، دکتر عليرضا آقايوسفي ، دکتر محمد علی قره و هم اکنون به دکتر محمد علی حسینی تفويض گرديده است.

سير تکاملي دانشگاه بحمدالله با موفقيت استمرار داشته بطوريکه هم اکنون به برکت نظام مقدس اسلامي در اين دانشگاه بالغ بر 10000 نفر دانشجو و 52 عضو هیات علمی در بیش از 114 رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسي ،کارشناسي ارشد و دکتري در حال تحصيل مي باشند که پر جمعیت ترین دانشگاه استان و کوچکترین دانشگاه در بین دانشگاههای پیام نور کشور است .

نظام آموزشي دانشگاه پيام نور، نظامي مبتني بر دانشجو، محتوي و آزمون هماهنگ و متحد در سراسر كشور است. دانشجويان براساس منابع اعلام شده براي هر درس در هر رشته پس از مطالعه فردي و رفع اشكال گروهي توسط اساتيد محترم ضمن بهرهمندي از رسانههاي كمك آموزشي در آزموني هماهنگ در كليه مراكز دانشگاه پيام نور شركت كرده و يافتههاي علمي خود را مورد سنجش قرار ميدهند.
ساختمان تحصیلات تکمیلی و آموزش مجازی دانشگاه پیام نور استان قم در سال های اخیر رشد بسیاری داشته است و به جرات می توان از قم به عنوان یکی از استان های برتر دانشگاه پیام نور کشور در سال های اخیر در فضای آموزش مجازی و الکترونیکی و تحصیلات تکمیلی نام برد.

در حال حاضر دانشگاه پیام نور استان قم دارای یک مرکز و 4 واحد می باشد که مرکز قم در مساحتی بالغ بر ده هزار متر مربع ، در شهرک دانشگاهی پردیسان واقع گردیده است
دو ساختمان آموزشی به نام کوثر وغدیر ، یک سوله کارگاهی و آزمایشگاهی در حد استاندارد آموزشی ، سالن چند منظوره ورزشی امام رضا (ع) ، نمازخانه و ساختمان اداری و فضاهای بسیار زیبا برای استراحت دانشجویان را می توان از نقاط قوت این مرکز نام برد.
واحدهای کهک، جعفریه،سلفچگان وخلجستان نیز دیگر واحدهای دانشگاه پیام نور می باشند که فرصت خوبی برای ادامه تحصیل ساکنین این مناطق فراهم اورده است
به حمدالله سطح علمی پزوهشی اساتید و دانشجویان دانشگاه پیام نور از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و این مورد از اختراعات و پژوهش های تولید شده در سال های اخیر به خوبی قابل درک و محسوس است
با توجه به مجاورت دانشگاه با حرم حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران دانشگاه پیام نور در سال های اخیر در عرصه فرهنگی مورد توجه بوده است وبه حمدالله در عمل به منویات مقام معظم رهبری و رسالت های فرهنگی خود از هیچ کوششی فرو گذار نبوده است
تقویت روحیه نشاط ، شادابی و سلامت با ورزش و تفریحات سالم برای دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه از اولویت های دانشگاه پیام نور استان قم در سال گذشته بوده است.