دانشگاه صنعتی ارومیه
دانشگاه صنعتی ارومیه

دانشگاه صنعتی ارومیه

@uut_ac

توسعه ابزار شناسایی تهدیدات امنیتی مبتنی بر هوش مصنوعی با استفاده از تشخیص ناهنجاری لاگ در دانشگاه صنعتی ارومیه

در آزمایشگاه یادگیری ماشین دانشگاه صنعتی ارومیه، یک ابزار شناسایی تهدیدات امنیتی مبتنی بر هوش مصنوعی با استفاده از تشخیص ناهنجاری لاگ تحت عنوان آلارمیف معرفی شده است. این ابزار، که توسط تیم پژوهشگران ماهر و با تجربه دانشکده فناوری های صنعتی در آزمایشگاه یادگیری ماشین تحت مدیریت دکتر طهمورث نژاد توسعه یافته، قادر است ناهنجاری‌های نقطه‌ای و جمعی را از طریق چارچوب یکپارچه منحصر به فرد خود شناسایی کند.
این ابزار جدید با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته یادگیری عمیق، قادر است به طور خودکار و بهنگام، نقض‌های امنیتی را در سطح شبکه شناسایی کند. همچنین این سامانه قادر است با استفاده از تکنولوژی های جدید و پویا، به طور مداوم داده‌های لاگ را بررسی کرده و هرگونه رفتار غیر عادی یا مظنون را شناسایی کند.
مهم‌ترین ویژگی‌های سامانه آلارمیف در شکل زیر آورده شده است.

image
image

برگزاری جلسه گفت و گو دانشجویان دانشکده فنی مهندسی خوی و سرپرست دانشگاه

به گزارش روابط عمومی جلسه گفت و گو و بیان مشکلات و دغدغه های دانشجویان دانشکده فنی و مهندسی خوی با حضور دکتر مختاریان سرپرست دانشگاه، دکتر میکائیل معاون دانشجویی فرهنگی ،دکتر دباغ مدیر امور دانشجویی و جمعی از دانشجویان و اعضای بسیج دانشجویی دانشکده فنی مهندسی خوی صبح امروز، مورخ ۱۴۰۱/۰۶/۱۴ در محل سالن جلسات دانشگاه برگزار شد.

در این جلسه دانشجویان به بیان برخی مشکلات خود از قبیل سرای دانشجویی و مشکلات آموزشی و صنفی پرداختند.
سرپرست دانشگاه دکتر مختاریان با بیان اینکه دانشگاه صنعتی ارومیه در تلاش است کلیه امورات دانشجویان در محل همان دانشکده انجام و از رفت و آمد غیر ضروری دانشجویان پرهیز شود، افزود : متاسفانه دانشگاه سرای ملکی در خوی ندارد و تلاش دارد بهترین سرای خودگردان خوی را برای دانشجویان فراهم کند.

image

امضا تفاهم نامه همکاری فی مابین دانشگاه صنعتی ارومیه و اداره کل صمت استان

به گزارش روابط عمومی، به منظور بهره گیری از توانمندی ها و ظرفیت های علمی، تحقیقاتی و زیرساختی موجود، گسترش فعالیت های پژوهشی و فنی، استفاده بهینه از فرصت های قانونی و ظرفیت های تجاری سازی برای یافته های پژوهشی، ایجاد ارتباط سازماندهی شده و هدفمند در راستای تسریع روند تبدیل ایده به ثروت و حمایت از شرکت ها و محصولات دانش بنیان، تفاهم نامه همکاری فی مابین دانشگاه صنعتی ارومیه و اداره کل صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی روز شنبه ۲۲ مرداد ماه و به همت دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه به امضاء رسید.

در این آئین دکتر مجتبی مختاریان اصل سرپرست دانشگاه ضمن ابراز خرسندی از انعقاد این تفاهم نامه اظهار امیدواری کرد و اظهار کرد: به حمد الله دانشگاه صنعتی ارومیه با داشتن نیروی جوان و متخصص و با انرژی میتواند نقش موثری در عملیاتی کردن ارتباط صنعت و دانشگاه ایفا کند.

وی افزود: دانشگاه صنعتی ارومیه با داشتن رشته های تحصیلی منحصر به فرد در میان دانشگاه های منطقه شمال غرب کشور ظرفیت بسیار بالایی بخصوص در بخش معدن دارد.

در ادامه عبدالحمید سرتیپی مدیرکل صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی اظهار کرد: هدف اصلی از عقد تفاهم نامه بین اداره کل صمت و دانشگاه های استان افزایش زمینه همکاری علمی، تحقیقاتی و فناوری بین این اداره کل و دانشگاه در بخش های صنعتی، پژوهشی، مطالعاتی، آموزشی و استفاده متقابل از توانمندی های انسانی، دانش فنی و تجهیزات آزمایشگاهی به منظور حل معضلات و چالش های پیش روی صنایع، معادن و تجارت استان می باشد.

وی افزود: این تفاهم نامه ها باید به مرحله اجرا در آمده و به نتیجه مطلوب برسد تا بتوانیم از طریق ارتباط صنعت و دانشگاه گرهی از مشکلات و موانع موجود در سر راه واحدهای صنعتی، معدنی و تجاری استان را باز کنیم.

مدیر کل صمت استان آذربایجان غربی اضافه کرد: از اساتید، دانشجویان و نخبگان دانشگاهی انتظار داریم برای رسیدن به صنایع پیشرفته و جایگاه مناسب در منطقه و همچنین رسیدن به توسعه اقتصادی مناسب در کنار صنعتگران و معدنکاران استان باشند و در اجرای پروژه های مورد تفاهم تمام توان خود را بکار گیرند.


به گزارش روابط عمومی، به مناسبت هفته سراهای دانشجویی اردوی یک روزه دانشجویی در محل دره شهدا برگزار شد.

این اردو با هدف افزایش روحیه نشاط، همدلی، از بین بردن افکار منفی و استرس کاذب دانشجویان بعد از پایان یافتن پاندمی کرونا و آمادگی فکری خوب برای آزمون های پایان ترم دانشگاه به همت معاونت دانشجویی فرهنگی و با حضور حجت الاسلام والمسلمین موسوی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، دکتر میکائیل، معاون دانشجویی فرهنگی و جمعی از دانشجویان ساکن در سراهای دانشجویی برگزار گردید.
همچنین در طی برگزاری اردو از نفرات برتر در مسابقه تیراندازی با اهدا جوایزی تقدیر شد.


بازدید سرپرست معاونت آموزشی و پژوهشی از مجموعه آزمایشگاهی و مرکز کارآفرینی

به گزارش روابط عمومی، دکتر مشکوه، سرپرست معاونت آموزشی و پژوهشی روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۱/۲/۲۷ از مجموعه آزمایشگاهی و مرکز کارآفرینی واقع در سایت جهتلو دانشگاه بازدید کرد.
دکتر مشکوه ضمن بازدید از مجموعه آزمایشگاهی و مرکز کارآفرینی دانشگاه بر لزوم بهره برداری کامل از ظرفیت های مجموعه آزمایشگاهی، راه اندازی کامل دستگاههای آزمایشگاهها و تعمیر و نگهداری تجهیزات تاکید نموده و پیشنهادات مربوط به افزایش راندمان مجموعه با همفکری مسئولین آزمایشگاهها ارائه شد. همچنین افزایش همکاری بین مرکز کارآفرینی و آزمایشگاه مرکزی دانشگاه و هم افزایی این دو مجموعه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

image