معرفی رشته مشاوره _ درآمد و بازار کار رشته مشاوره

رشته مشاوره به عنوان یک حوزه مهم در علوم انسانی و روان‌شناسی شناخته میشه که به تحلیل و تفسیر مسائل روحی و روانی انسان‌ها میپردازه و به ایجاد تغییرات مثبت در زندگی آنها کمک می‌کنه.

معرفی رشته مشاوره

به دنیای مشاوره خوش آمدید! در این مقاله، قصد داریم شما را به جهان جذاب و مفید مشاوره معرفی کنیم؛ یا در واقع به معرفی رشته مشاوره بپردازیم. اجازه بدین با شما در این سفر علمی و انسانی همراه بشیم تا توضیح بدیم که چرا مشاوره یک رشته مهم و بسیار ارزشمنده.

مشاوره به معنایی ساده به افراد کمک می‌کند تا با مسائل و چالش‌هایی زندگیشون بهتر روبرو بشن. این مسائل می‌تونن مشکلات روانی، اجتماعی، خانوادگی یا شغلی باشن. مشاوران با توانایی های خاصی که دارند، به دیگران کمک می‌کنن تا بهبود و تغییرات مثبتی در زندگیشون ایجاد کنن. میشه گفت مشاورا دوستای متخصص انتخابیتون هستن که همیشه آماده‌اند تا گوش بدن، راهنماتون باشن و به شما در حل مشکلات کمک کنن.

رشته مشاوره چیست؟

رشته مشاوره به عنوان یک حوزه مهم در علوم انسانی و روان‌شناسی شناخته میشه که به تحلیل و تفسیر مسائل روحی و روانی انسان‌ها میپردازه و به ایجاد تغییرات مثبت در زندگی آن ها کمک می کنه. این رشته نقش بسیار مهمی در ارتقاء سلامت روحی و روانی افراد، افزایش کیفیت زندگی، و بهبود روابط انسانی داره.

 

بازار کار رشته مشاوره

بازار کار رشته مشاوره در حال رشد و پویاست؛ حالا دلیلش چیه؟ افزایش آگاهی افراد از اهمیت سلامت روحی و روانی. در حال حاضر، افراد زیادی به دنبال مشاوره گرفتن در زمینه‌هایی مثل مشاوره ازدواج، مشاوره تحصیلی و شغلی، مشاوره اعتیاد، مشاوره خانواده و مشاوره روانشناختی هستن. اگه به شدت علاقه دارید که به دیگران کمک کنید و اثرگذاری مثبت در زندگیشون داشته باشین، مشاوره میتونه یک مسیر جذاب باشه. البته این کار تلاش و آمادگی برای به‌روز بودن در زمینه مهارت‌های مشاوره رو هم نیاز داره.

 

معرفی رشته مشاوره

 

شغل های رشته مشاوره

مشاورا میتونن در مکان های مختلفی مثل مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز بهداشتی و درمانی، و حتی بخش خصوصی به عنوان مشاور مشغول به کار بشن. برای کسانی که به انعطاف در ساعات کاری و کار از راه دور علاقه دارند، این رشته براشون یک گزینه عالیه. به طور کل موقعیت های شغلی رشته مشاوره گستردگی زیادی دارن. مشاغل رشته مشاوره:

 • مشاوره در مدارس
 • مراکز روان درمانی و مشاوره
 • مشاوره در زندان ها
 • استخدام در آموزش و پرورش
 • مشاوره در بیمارستان ها
 • استخدام در مراکز دولتی
 • آموزش
 • مشاوره در بهزیستی و کمیته امداد

 

درآمد رشته مشاوره

شاید یکم شعارگونه به نظر برسه ولی درآمد رشته مشاوره خیلی به عملکرد شما بستگی داره. درآمد یک مشاور استخدام شده در مراکز دولتی که مشخصه. اما کار کردن در مراکز خصوصی کمی متفاوته؛ از این جهت که اگه تازه کار باشین توقع درآمد خیلی زیادی نمیشه داشت؛ و اگر مدت ها در حوزه مشاوره تجربه داشته باشین در واقع یک متخصص محسوب میشین با درآمد عالی.

شاید لازم باشه در ابتدای کار تلاش کنین مشتری ثابت بسازین اما باید صبوری کنین و اجازه بدین زمان بهتون اعتبار بده، به این شکل بعد یه مدت درآمدتون به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا می کنه.

 

رشته مشاوره

 

دروس رشته مشاوره

 • دروس عمومی: 20 واحد
 • دروس تخصصی: 33 واحد
 • دروس پایه: 76 واحد
 • دروس اختیاری: 6 واحد

جمع دروس: 135 واحد

چارت درسی رشته مشاوره:

دروس اختیاری

دورس تخصصی

 دروس پایه رشته مشاوره

بازی درمانیراهنمایی و مشاوره تحصیلیریاضیات پایه
تغییرات اجتماعیراهنمایی و مشاوره شغلیآمار استنباطی
خانواده نا بسامان و عوامل آنکاربرد آزمون های هوشآمار توصیفی
مقدمات روانپزشکیاستعداد و رغبت در مشاورهآموزش و پرورش ابتدایی، راهنمایی، متوسطه
سازمان و قوانین آموزش و پرورش ایرانکاربرد آزمون های تشخیص و شخصیت در مشاورهاصول فلسفه آموزش و پرورش
سازماندهی و اداره خدمات راهنمایی و مشاورهنظریه های مشاوره و روان درمانیسنجش و اندازه گیری در علوم تربیتی و روانشناسی
مبانی کامپیوترراهنمایی و مشاوره گروهیروش تحقیق در علوم تربیتی و روانشناسی
برنامه نویسی کامیپوترمشاور خانوادهروش ها و فنون تدریس
روانسناسی هنر و تبلیغاتمددکاری اجتماعیمقدمات مدیریت آموزشی
جامعه شناسی ارتباطاتروش های تغییر و اصلاح رفتارتولید و کاربرد مواد آموزشی
روش های تحلیل سیاسیمتون زبان تخصصیانسان از دیدگاه اسلام
هنر و خوشنویسیپروژه تحقیقاتیمبانی جامعه شناسی
بهداشت عمومی و کمک های اولیهتمرین عملی راهنمایی و مشاوره 1 و 2جامعه شناسی آموزش و پرورش
منطق فیزیولوژی انسان
تاریخچه هنر و هنر اسلامی خانواده در اسلام و ایران
آشنایی با دفاع مقدس روانشناسی عمومی
  روانشناسی از دیدگاه دانشمندان اسلامی
  روانشناسی رشد 1و 2
  روانشناسی تربیتی
  روانشناسی شخصیت
  روانشناسی و آموزش و پرورش افراد استثنایی
  روانشناسی یادگیری
  آسیب شناسی روانی 1 و 2
  روانشناسی اجتماعی
  بهداشت روانی
  اختلالات یادگیری
  مسائل نوجوانان و جوانان
  آسیب شناسی اجتماعی
  مبانی راهنمایی و مشاوره
  روش ها و فنون راهنمایی و مشاوره

 

 

گرایش های رشته مشاوره - گرایش های ارشد رشته مشاوره

 • گرایش مشاوره مدرسه
 • گرایش مشاوره خانواده
 • گرایش مشاوره شغلی
 • گرایش مشاوره توانبخشی

 

رشته مشاوره بدون کنکور

دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد این شرایط رو محیا کردن که علاقه مندان به رشته مشاوره بدون کنکور هم بتونن در این رشته تحصیل کنن. برای ثبت نام رشته مشاوره بدون کنکور به سایت این دانشگاه ها و سایر دانشگاه های غیر انتفایی مراجعه کنین.

نظرات دانشجویان رشته مشاوره

فکر میکنین به نظرات دانشجویان رشته مشاوره نیاز دارین؟ یا شنیدن حرفای اونا به انتخاب مسیرتون کمک میکنه؟ در روبرد میتونین با دانشجوهای رشته مشاوره ارتباط بگیرین و همه ی سوالاتونو بپرسین. وارد بخش کاربران روبرد بشین و با فیلتر رشته، شهر و حتی دانشگاه، دوستای جدید پیدا کنین و ازشون کمک بگیرین.

 

تفاوت رشته مشاوره و روانشناسی

رشته روانشناسی و رشته مشاوره هر دو به مطالعه و تحلیل رفتار و ذهن انسان‌ها می‌پردازن، اما تمرکز و رویکردشون متفاوته؛ در واقع میشه گفت تفاوت رشته مشاوره و روانشناسی در مهارت هاست! روانشناسا به بررسی تئوری‌ها، تجربیات و تحقیقات علمی در زمینه‌های مختلفی از جمله روان‌شناسی شناختی، روان‌شناسی اجتماعی و روان‌شناسی بالینی می‌پردازن. عمده ی فعالیتشون هم در تحقیقات علمی و آموزشیه. اما مشاوره به عنوان یک حرفه کاربردی، ترکیبی از علم روانشناسی و مهارت‌های کاربردیه. مشاورا علاوه بر داشتن دانش روانشناسی، مهارت‌های ارتباطی، گوش دادن فعال، و مهارت‌های مشاوره‌ای دیگه ای رو هم کسب کردن.

 


نظر