سوشیال سیگنال چیست؟

سوشیال سیگنال و تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت چیست و چرا باید به شبکه های اجتماعی توجه ویژه بکنیم؟ تو این مقاله میخوام درباره این موضوع باهاتون صحبت کنم پس در ادامه با من همراه باشین.

سوشیال سیگنال و تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت چیست و چرا باید به شبکه های اجتماعی توجه ویژه بکنیم؟ تو این مقاله میخوام درباره این موضوع باهاتون صحبت کنم پس در ادامه با من همراه باشین.

با وجود پیشرفت هاییکه شبکه های اجتماعی در ارائه خدمات و امکانات به مخاطبین خودشون دارن، تاثیر اونها در درگیر کردن کاربر و حتی خرید کردن رو نمیشه دست کم گرفت. نقش شبکه های اجتماعی انقدر زیاده که یه بستر خیلی مناسب برای حضور کسب و کارها به روش های مختلف شده است.

به به سوشیال مدیا مارکتینگ یا بازاریابی شبکه های اجتماعی علاقه داری، توی صفحه آموزش سوشیال مدیا مارکتینگ درباره شبکه های اجتماعی نوشتم.

بررسی تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

وقتی از تاثیر شبکه های اجتماعی صحبت میکنیم، باید به این نکته توجه کنیم که شبکه های اجتماعی مدنظر ماست که بتونیم داخل اونها لینک سایت خودمون رو به راحتی به اشتراک گذاشته یا در بخش پروفایل، لینک خودمون رو قرار بدیم. با این حساب خیلی از شبکه های اجتماعی که امکان لینک گذاری رو به ما نمیدن توی این مرحله حذف شده و کار ما راحت میشه.

مثلا اینستاگرام یا سایت های مشابه به اون تنها لینک پروفایلی به ما میدن و اصلا جای مناسبی برای لینکسازی درون پست ها نیستن چرا که لینک گذاشتن در کپشن پست ها به حالت Text بوده و همین مساله باعث میشه تا تاثیر خودش رو به سایت نده.

سوشیال سیگنال چیست؟

لفظ سوشیال سیگنال یا سیگنال گرفتن از شبکه های اجتماعی به طور کلی به کارهایی گفته میشه که در جهت لینک دادن به سایت در شبکه های اجتماعی انجام میشه اما باید به فاکتور های دیگه هم توجه کرد:

  • لینک دادن به صفحه مدنظر
  • میزان لایک
  • تعداد کامنت
  • شِیر (بازنشر پست)

مزیت سوشیال سیگنال چی هست؟

سوشیال سیگنال یکی از فاکتورها و عوامل اثرگذار بر افزایش رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل به حساب میاد و در کنارش استفاده از بک لینک های طبیعی، ورود ترافیک طبیعی از گوگل و برندسازی میتونه ۴ عامل موثر در سئوی خارجی یا Off Page SEO به حساب بیاد. هرچی سیگنال دریافتی از شبکه های اجتماعی بیشتر باشه امکان محبوبیت شما در موتورهای جستجو نیز بالاتر میره.

سوشیال سیگنال و تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایتچرا سوشیال سیگنال اهمیت و اثرگذاری زیادی داره؟

گوگل بیش از ۵۰۰ فاکتور رو برای رتبه بندی سایت ها بررسی میکنه و همین امر باعث میشه تا گزینه های مختلفی رو برای اعتبارسنجی سایت ها و مطالب اونها در نظر بگیره. یکی از مواردی که گوگل روی اون حساسیت داره استفاده از سوشیال سیگنال و میزان قوی بودن اون هست. در الگوریتم های جدید گوگل توجه به شبکه های اجتماعی جزو اولویت قرار گرفته که دلیل اون هم مشخص هست.

گوگل هرروز به سمت بهتر کردن نتایج خودش برای کاربرانش حرکت میکنه و شبکه های اجتماعی یکی از مکان هاییست که گوگل میتونه متوجه محبوبیت یک سایت یا مطلب و همین صحبت های پیرامون اون سایت (سوشیال لیسنینگ) بشه. البته این نکته رو هم باید بگم که هرشبکه اجتماعی برای گوگل اهمیت نداره و یکسری از شبکه ها بیشترین اهمیت رو برای گوگل میتونه داشته باشه که این موضوع رو میشه در صحبت های متخصصین گوگل هم بهش رسید.

دلیل اهمیت سوشیال سیگنال برای گوگل

مت کاتس مسئول بخش ضد اسپم گوگل در مصاحبه با Search Engine Expo رسما اعلام کرد که سوشیال سیگنال (Social Signal) از موارد (فاکتورهای) اثرگذار در گوگل است که به مرور زمان اهمیتش بیشتر هم میشه. با افزایش محبوبیت شبکه های اجتماعی میان مردم، کاملا منطقی به نظر میرسید که گوگل هم به سمت این شبکه ها حرکت کنه و از این شبکه ها برای شناسایی علایق مردم استفاده کنه.

البته اینم بگم که همکاری های بزرگی در زمینه به اشتراک گذاری اطلاعات کاربران میان گوگل، فیس بوک، پینترست و توییتر انجام شده و همین امر سبب شده تا خیلی از نتایج گوگل بهبود چشمگیری پیدا کنه. در شبکه های اجتماعی وقتی لینک یک سایت قرار میگیره و درباره اون صحبت میشه، طبیعتا اون سایت، سایت مورد علاقه من هست و در نتایج مرتبط با کلمه کلیدی های سرچ شده هم سایت رو بهم نشون میده و همین امرز باعث میشه تا رضایت بیشتری از گوگل داشته باشم.

دلیل اصلی اینکه گوگل فاکتور سوشیال سیگنال رو به فاکتورهای بررسی خودش تبدیل کرد دقیقا همین بود.

پس میتونیم این طوری نتیجه بگیریم که وقتی لینک سایت ما در شبکه های اجتماعی قرار میگیره و اون پست به اشتراک گذاشته میشه، بازنشر (reshare)، لایک و کامنت میخوره این یعنی یک سیگنال مثبت برای گوگل تا لینک سایت ما رو در نتایج بهتری نشون بده.

از کجا سوشیال سیگنال بگیریم؟

قبل از اینکه بخوام جواب این سوال رو بدم، باید به یه نکته اساسی و مهم اشاره کنم. گوگل هیچ موقع درباره هیچ چیزی به صورت قطعیت صحبت نمیکنه پس مواردی که اینجا اعلام میشه برحسب تجربه بوده و حاصل کار روی پروژه های مختلف من هست. به طور کلی برای اینکه از شبکه های اجتماعی و لینکسازی به خوبی نتیجه بگیرید باید استمرار و زمان رو در نظر داشته باشین.

صرف یکبار، دوبار یا بیشتر به اشتراک گذاشتن و انتظار نتیجه گرفتن معقولانه به نظر نمیرسه! پس باید مستمر سیگنال بگیرین و تا نتیجه ای که میخواین حاصل بشه. من در ادامه لیستی از سایت هایی رو قرار میدم که بهتون کمک میکنن تا لینکسازی در شبکه های اجتماعی رو به راحتی در اونها انجام بدید و از طرفی یک گزینه مناسب برای جذب ترافیک نیز به حساب بیاید.

ادامه مطلب : سوشیال سیگنال چیست؟


جلال ترابی

1 مقاله

نظر