🌱 تمرینات فن بیان در مذاکره

در ادامه برخی از مهم ترین تمرینات فن بیان را برای شما بیان خواهیم کرد که بتوانید با استفاده از آن ها به خوبی مهارت مذاکره خود را افزایش دهید.

۱. تند خوانی و بلند خوانی

به این صورت است که یک صفحه کتاب را در نظر بگیرید و سپس تمام تلاش خود را بکنید تا با بالاترین تن صدا و به سرعت آن را بخوانید، حتی اگر نتوانستید در بارهای اول درست اجرا کنید اصلا نگران نباشید و ادامه دهید چون این کار به شدت بداهه گویی و قدرت کلام و پردازش اطلاعات را در شما به شدت بالا میبرد.

۲. ضبط صدا با سرعت های متفاوت

همان مکالمه ای که قرار است به صورت مذاکره داشته باشید چه به صورت حضوری و چه تلفنی، از قبل چندین بار تمرین کنید و با ضبط صدای خود و گوش دادن به آن نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید و خود را ارتقا دهید.

۳. مشدد خوانی

چند جمله را در نظر بگیرید و تمام کلمات آن را با تاکید بیان کنید، انگار که روی هر کلمه تشدید وجود دارد، این تمرین را جدی بگیرید، چون قدرت کلمات و بیان شما را به سطح بسیار بالایی میرساند.

۴. بازی کردن نقش آن مذاکره

حتی می‌توانید از تصویر سازی استفاده کنید و با خود فکر کنید که در محیط و شرایط مذاکره قرار دارید و لباس مخصوص خود را هم بپوشید و تمام لوازم و وسایل را هم تا جایی که میتوانید مانند، محیط واقعی کنید، سپس نقش خود را مانند یک بازیگر، بازی کنید تا در هنگام اجرای واقعی کاملا مسلط و عالی ظاهر شوید.

۵. تمرین خلاصه و مفید صحبت کردن

دقت کنید که زیاد صحبت کردن شما دقیقا نتیجه عکس می‌دهد.
ما معمولا زیاد حرف می‌زنیم تا بتوانیم مخاطب خود را قانع کنیم و تاثیر لازم را بگذاریم، اما این کار باعث میشود در ابتدا، فرد مقابل خسته و بی‌حوصله شود. در مرحله دوم فکر میکند، حتما من دروغ میگوییم که این قدر بر آن تاکید و اصرار دارم.

پس لطفا کلام مختصر و مفید را هرگز فراموش نکنید. یادتان باشد که:
کم گوی و گزیده گوی چون دُر،
تا ز اندک تو جهان شود پر