دانشگاه تربیت مدرس مقام اول سرآمد علمي کشور را کسب کرد

پنجمین نشست سرآمدان علمی ایران که همه ساله توسط معاونت علمی وفناوری ریس جمهوری برگزار میگردد در سالجاری نیز با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و وزیر علوم، تحقیفات و فناوری برگزار شد.
در این دوره دانشگاه تربیت مدرس هم با کسب 10859 امتیاز عنوان نخست موسسات علمی پژوهشی برتر هفتمین دوره سرآمدان علمی ایران را از آن خود کرد. دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگاه دانش های بنیادی به ترتیب مقام های دوم و سوم را کسب کردند. دکتر ابوالقاسم سرآبادانی مشاور رییس دانشگاه و مدیر کل حوزه ریاست به نیابت از رییس دانشگاه تربیت مدرس در این مراسم حضور داشت و لوح تقدیر دانشگاه را دریافت کرد.
در دوره هفتم این برنامه؛ در مجموع 100 نفر به عنوان سرآمد علمی کشور معرفی شدند که دکتر علی مرسلی از دانشگاه تربیت مدرس رتبه نخست سرآمدان علمی کشور، دکتر سید حامد ابوطالبی رتبه دوم و دکتر محمدعلی شهبازی و دکتر میرفضل الله موسوی ( عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس) هم به صورت مشترک رتبه سوم را کسب کردند. 5 نفر دیگر از اعضای هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس نیز در میان 100 برگزیده علمی هستند که نام آنها متعاقبا اعلام خواهد شد.
تاکنون در ذیل این برنامه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۵/ ۵۱ میلیارد تومان حمایت به ۱۱۹۲ نفر از ۱۱۹ موسسه حمایت مالی ارایه کرده است. همچنین در قالب این رویداد ۳۳۰ فرصت مطالعاتی، ۲۷۰ مقاله برتر، ۲۵۳ پژوهانه، ۴۸۳ پژوهشگر پسادکتری حمایت شدند.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این نشست، گفت: خیلی خوشحالم که مدل مدنظر معاونت علمی و فناوری در معرفی سرآمدان علمی ایران به هفتمین دوره خود رسیده و توسعه یافته است و به زودی طرح ها و مدل های جدیدی هم ارائه خواهد شد.
وی، بیشتر موانع پیش روی جذب و استفاده ار توان و ظرفیت سرآمدان علمی را مشکل فرهنگی دانست و بیان کرد؛ خوشبختانه همکاری دانشگاه ها در این زمینه و برای جذب سرآمدان علمی که بنیاد ملی نخبگان معرفی می کند، همکاری خوبی دارند.
ستاری سرآمدان علمی کشور را سرمایه های انسانی و ملی خواند و رفع مشکلات آنها درهر زمینه ای را ضروری دانست و بر همکاری معانت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رفع این مشکلات تاکید کرد.

علوم پایه را احیا کنیم

محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در این نشست، با بیان اینکه سرآمدان علمی مرجعیت علمی کشور را در دست دارند، گفت: این افراد در عرصه فراملی به اسطوره های ملی ایران بدل شده اند .
زلفی گل، رفع مشکلات استخدامی و جذب این افراد را وظیفه وزارت علوم عنوان کرد و گفت: تلاش می کنیم با استفاده از همه ظرفیت های خود این موانع و مشکلات را مرتفع کنیم.
زلفی گل ادامه داد: باید تلاش کنیم جذب دانشجویان در رشته های علوم پایه را افزایش دهیم. متاسفانه هنوز برخی از رشته های علوم پایه مغفول مانده است.
وی افزود: تعداد دانشگاه هایی که با صنعت همکاری نزدیکی را آعاز کرده اند رو به افزایش است و باید تلاش کنیم‌ تعداد آنها را بیشتر هم کنیم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه بر ایجاد فدراسیون سرآمدان فناوری و نوآوری و سرآمدان دیپلماسی علمی در کشور با همکاری نهادهای دیربط تاکید کرد.

اختصاص امتیاز ویژه برای اساتید سرآمد

سعید سرکاردبیر ستاد نانو معاونت علمی هم در این نشست اعلام کرد: اگر دانشجویان پسادکتری یک استاد به عنوان سرآمدان انتخاب شود، ۱۰ درصد امتیاز دانشجوی سرآمد شده به استاد مربوط اختصاص می‌یابد.
وی با بیان اینکه امروز شاهد پنجمین دوره برگزاری این نشست و هفتمین دوره معرفی سرآمدان علمی کشور هستیم، افزود: در طی ۷ دوره برگزاری این رویداد 306 نفر سرآمد معرفی شده است و برخی از این سرآمدان در دوره‌های قبلی نیز حضور داشته‌اند.
سرکار، دانشگاه صنعتی شریف را بالاترین امتیاز و ۲۵ سرآمد در این رویداد عنوان کرد و یادآور شد: دانشگاه‌های تربیت مدرس،پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، تربیت دبیر شهید رجایی و شیراز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
دبیر ستاد نانو معاونت علمی به توزیع سرآمدان انتخاب شده در ۷ دوره معرفی سرآمدان اشاره کرد و با بیان اینکه از ۲۵ استان کشور سرآمدان انتخاب شده‌اند، خاطر نشان کرد: تاکنون از سوی معاونت علمی 51.5 میلیارد تومان از 1192 سرآمد علمی از 119 موسسه حمایت شده است.
همچنین ۲۳ میلیارد تومان برای ۴۸۳ پژوهشگر پسا دکتری، ۱۸ میلیارد تومان از ۲۵۳ سرامد علمی در قالب گرنت پژوهانه، ۲.۸ میلیارد تومان از ۲۳۰ فرصت مطالعاتی و ۳ میلیارد تومان از ۲۷۰ مقاله برتر حمایت شده است.
دانشگاه صنعتی شریف با ۸.۲ میلیارد تومان بیشترین میزان حمایت را در حوزه سرآمدان داشته است و بعد از آن پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با ۴.۴ میلیارد تومان، تربیت مدرس با ۴.۳ میلیارد تومان، دانشگاه تهران با ۴ میلیارد تومان، دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان با ۳.۴ میلیارد تومان و شهید بهشتی با ۲.۳ میلیارد تومان در رده های بعدی جذب حمایت قرار دارند

image