دانشگاه خلیج فارس بوشهر

با سخنرانی نماینده ولی فقیه در استان همدان؛ اجتماع دانشجویان اربعینی در دانشگاه صنعتی همدان برگزار شد.

به گزارش دفتر روابط عمومی، همزمان با شام شهادت حضرت رقیه (س) اجتماع دانشجویان اربعینی، با هدف آشناسازی دانشجویان با حماسه بزرگ پیاده‌روی اربعین، در دانشگاه صنعتی همدان برگزار شد.

این اجتماع روز پنج‌شنبه دهم شهریور، با حضور پرشور دانشجویان همراه با سخنرانی حضرت آیت اله شعبانی نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان، در سالن همایش شید چمران دانشگاه صنعتی همدان برگزار شد. در این مراسم آقایمصطفی میرزایی به ذکر مصیبت آل الله، مداحی و نقل روایی حادثه کربلا پرداخت.

image

دانشگاه خلیج فارس و موسسه شهید محلاتی همایش مشترک برگزار می کنند

رییس دانشگاه خلیج فارس به همراه معاون پژوهش و فناوری و گروه مهندسی دریا از موسسه شهید محلاتی بازدید کردند.
در نشستی که پس از بازدید تشکیل شد، مهندس دارابی مدیر عامل موسسه شهید محلاتی از برگزاری همایش ملی شناورهای تندرو با همکاری سازمان جهاد خودکفایی و میزبانی دانشگاه خلیج فارس خبرداد و ابراز امیدواری کرد این همایش در دانشگاه خلیج فارس بتواند افق روشنی از همکاری های صنعت و دانشگاه را ترسیم کند.
مدیرعامل موسسه شهید محلاتی اعلام کرد: ما ارتباط علمی زیادی با موسسات دانشگاهی داریم چرا که نیاز علمی، پژوهشی و تحقیقاتی سازمان را از دانشگاه تامین می کنیم.
وی گفت: امروز تمام مراحل از طراحی گرفته تا ساخت شناورها در داخل و بوسیله دانش مهندسان کشور انجام می دهیم و وابستگی صنایع دفاعی کشور به خارج را به صفر رسانده ایم و این مهم میسر نمی شد مگر با استفاده از ظرفیت های دانشگاه برای توسعه و پیشبرد اهدافمان.
دارابی یاد آور شد: همایش شناورهای تندرو هر سال در یکی از استان‌ها برگزار می‌شود و امسال تصمیم گرفتیم با توجه به وجود ظرفیت های آموزش عالی در استان و همچنین موسسه شهید محلاتی در استان بوشهر این همایش را در دانشگاه خلیج فارس برگزار کنیم.

گردهمایی نخبگان، بررسی آخرین دستاوردها در حوزه های علوم و فنون دریا و کشتی سازی از اهداف این همایش است.
دارابی یادآوری کرد: با همکاری گروه مهندسی دریا، دفتر مرکزی همایش ها را در دانشگاه تشکیل می دهیم و نمایشگاه و کارگاه های همزمان با همایش در خصوص شناورهای تندرو برگزار خواهیم کرد.
در ادامه این نشست دکتر مدرسی رئیس دانشگاه خلیج فارس ضمن تشکر از تشکیل جلسه اظهار داشت: ما امروز بازدید خوبی از مجموعه شهید محلاتی داشتیم و دستاوردهای این موسسه برای ما غرورآفرین است.
وی با یادآوری فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص جهاد تبیین تصریح کرد: نامگذاری امسال به نام سال« تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» حاکی از پیش بینی های مقام معظم رهبری در خصوص نیازمندی های جامعه است و ما باید در حوزه جهاد تبیین کارهای بیشتری را انجام دهیم و جامعه را از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی آگاه سازیم.
ما در جهاد تبیین موضوعات و دستاوردهای علمی را باید به جوانان ها یادآور شویم استفاده از ظرفیت های رسانه باید به صورت علمی در خدمت اهداف جمهوری اسلامی باشد.
وی تاکید کرد، جوامع غرب تمام اقدامات نادرست خود را با تبلیغات به شکل صحیح به جامعه القا می کند ولی ما عملکردهای درست خود را هنوز نتوانستیم به شیوه علمی و صحیح به جامعه منتقل کنیم چرا که امروز اقتدار در ظرفیت های علمی کشور است وما شاهد دستاوردهای علمی شگفت‌انگیزی هستیم.
رییس دانشگاه خلیج فارس بیان داشت: این دانشگاه ، اکنون دهه چهارم عمر خود را می گذراند و به بلوغ رسیده است، این بلوغ و نبوغ باید به کمک جامعه و صنعت بیاید و بتواند مشکلات محیط پیرامون خود و کشور را حل کند. ما در حوزه های مزیتی استان اساتید برجسته ای داریم که کارهای بزرگی را انجام داده اندچرا که رویکرد ما در دانشگاه براساس سند راهبردی در حوزه های مزیتی بوده و هدف گذاری های اصلی ما برای فعالیتهای علمی و پژوهشی نیز همین بخش هاست.
در این نشست دو طرف بر همکاری های دوجانبه تاکید کردند و مقرر گردید، برنامه ریزی برای برگزاری همایش شناورهای تندرو به میزبانی دانشگاه خلیج فارس و موسسه شهید محلاتی صورت گیرد.

image

نماینده مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی: اگر مسئولین بخواهند به دانشگاه کمک کنند قطعاً راهی پیدا خواهند کرد

نماینده مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی با حضور در جلسه هیات رئیسه دانشگاه خلیج فارس گفت: تمامی تلاشم را برای پیشبرد اهداف دانشگاه انجام می‌دهم و اگر مسئولین بخواهند به دانشگاه کمک کنند قطعاً راهی پیدا خواهند کرد.

رئیس دانشگاه خلیج فارس در نشست هیات رئیسه دانشگاه خلیج فارس گفت: این سومین جلسه است که ما در خدمت نمایندگان استان هستیم و در این جلسه دکتر ابراهیم رضایی مهمان ماست.

دکتر مدرسی رییس دانشگاه خلیج فارس بیان داشت: دانشگاه خلیج فارس بعد از سه دهه تلاش وارد دهه چهارم فعالیت خود شده و ۴۰ سالگی برای هر موجودی نویدبخش بلوغ است و امیدواریم که دانشگاه خلیج فارس با کمک تجربیات گذشته بتواند نقش موثری ایفا کند.

دکتر مدرسی ادامه داد: این یک واقعیت است که چهره های شاخص یک درصد جهانی در دانشگاه خلیج فارس حضور دارند، به معرفی ظرفیت های موجود در دانشگاه و افتخارات دانشگاه پرداخت و اجرای سیستم هوشمند برق در دانشگاه خلیج فارس برای اولین بار در کشور را یکی از این دستاوردها دانست.

دکتر مدرسی تصریح کرد: بازگشایی دانشگاه ها پس از دو الی سه سال رکود که بر اثر کرونا به وجود آمده بود را با همه مشکلات شاهد بودیم.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری گفت: ما در راستای ترغیب جوانان به ویژه دانشجویان به ازدواج و فراهم کردن وسایل ازدواج برای دانشجویان متاهل پیگیر راه اندازی خوابگاه متاهلی هستیم تا اقدامی مثبت صورت گرفته باشد همچنین برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در سال آینده چند ازدواج دانشجویی در فضای دانشگاه داشته باشیم .

دکتر فاتحی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خلیج فارس نیز به معرفی مراکز کارآفرینی موجود در دانشگاه، شرکت های دانش بنیان و فعال در مرکز رشد و مجتمع فناوری این دانشگاه پرداخت و از محصولات دانش بنیان دانشگاهی نام برد.

معاون پژوهش و فناوری با بیان اینکه ۴۰ شرکت مستقر در فضای دانشگاه خلیج فارس هستند خواستار حمایت بیشتری از مراکز کارآفرینی و نوآوری و مراکز پژوهشی موجود در دانشگاه شد.

دکتر حسین پور معاون توسعه و برنامه ریزی دانشگاه با بیان مشکلاتی که در بودجه سال ۱۴۰۱ وجود داشت برای دانشگاه ها و عدم تخصیص بودجه از نماینده مجلس شورای اسلامی خواست تا برای بودجه بندی سال ۱۴۰۲ تمامی فاکتورهای مربوط به دانشگاه در نظر گرفته شودبلکه کسری بودجه امسال را جبران کند.

دکتر موسوی معاون اداری و مالی دانشگاه در حمایت از معیشت کارکنان و رفاه آنان از نماینده مجلس خواست تا برای تامین مسکن کارکنان این دانشگاه به وسیله تخصیص زمین برنامه ای در نظر گرفته شود.

وی از پروژه‌های نیمه کار موجود در دانشگاه سخن به میان آورد و خواستار بررسی در تامین بودجه اتمام ساخت و ساز این ساختمان ها شد.

دکتر دیندارلو معاون فرهنگی و اجتماعی نیز پراکندگی خوابگاه‌هابی دانشجویی در سطح شهر را مسئله جدی دانست و همچنین فراهم نمودن امکانات تفریحی و محیط پویا برای دانشجویان را ضروری دانست.

دیندارلو از نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خواست؛ دکتر رضایی طرح های پیشنهادی ورزش‌های آبی برای دانشجویان را به صورت ویژه ببینند.

حاج آقا جمالی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه از نماینده مجلس در این نشست خواست تا با حضور در بین دانشجویان به تبیین دستاوردهای انقلاب بپردازند و موضوعاتی را برای بحث و گفتگو با یکدیگر انتخاب کنند تا دانشجویان در متن و بطن ساز و کارهای سیاسی بیشتر قرار بگیرند و حضور فعال داشته باشند.

وی خواستار حمایت ویژه در باب ازدواج دانشجویی و فراهم کردن شرایط ازدواج برای دانشجویان شد.

ابراهیم رضایی نماینده مردم شریف شهرستان دشتستان با حضور در این جلسه ابراز خوشحالی کرد که در جمع هیئت رئیسه دانشگاه است و از تمامی خدمات و زحمات دانشگاه تشکر ویژه نمود.

دانشگاه خلیج فارس را مایه آبروی استان است.

دکتر ابراهیم رضایی، دانشگاه خلیج فارس را مایه آبروی استان دانست و گفت: از روزی که این دانشگاه تاسیس شده است با روند رو به رشدی روبرو بوده و هر دوره‌ای در یک یا چندین زمینه پیشرفت چشمگیر داشته، اضافه شدن دانشکده ها و رشته ها و یا قوی تر شدن در بحث های سخت افزاری و نرم افزاری از جمله این پیشرفتها می توان اشاره کرد.

رضایی فعالیت‌های دانش بنیان دانشگاه را جهشی خواند و افزود: روند رشد در دوران ریاست دکتر مدرسی را مثبت ارزیابی کرد و توسعه بیشتردانشگاه را با تمام مشکلاتی که در این ایام دانشگاه با آن روبرو بوده را مناسب دانست.

image

استاندار بوشهر: هم‌افزایی میان مراکز آموزش عالی استان بوشهر به دانشگاه خلیج‌فارس واگذار شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، احمد محمدی‌زاده صبح امروز در بررسی برگزاری روند کنکور سراسری در دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر با اشاره به بازدید از سالن‌های برگزاری رقابت علمی آزمون سراسری در این دانشگاه اظهار داشت: خدمات و تلاش دست‌اندرکاران کنکور سراسری و مسابقه علمی که با کیفیت مطلوب در نقاط مختلف استان برگزار کردند قدردانی می‌شود.

وی با بیان اینکه اقدامات گسترده‌ای در سطح استان بوشهر در برگزاری آزمون سراسری انجام شده گفت: دستگاه‌های مختلفی در این زمینه از جمله دانشگاه خلیج‌فارس فعالیت کرده‌اند و اقدامات خوبی انجام داده‌اند.

استاندار بوشهر با اشاره به بازدید از حوزه امتحانی خواهران و برادران در دانشگاه خلیج‌فارس خاطر نشان کرد: در استان بوشهر در مجموع 19 هزار و 738 داوطلب در 4 گروه آزمایشی و علمی شرکت کردند.

محمدی‌زاده با بیان اینکه گروه علوم تجربی بیشترین شرکت‌کننده دارد گفت: در مجموع در استان بوشهر 66 درصد داوطلبان خانم‌ها و 34 درصد آقایان هستند.

وی با بیان اینکه خانواده‌ها برای شرکت فرزندان خود در این کنکور تلاش مضاعفی کرده‌اند ضمن قدردانی از آنان تصریح کرد: امیدوارم به آرزوهای مورد توجه و خیر دنیا و آخرت دست یابند و آزمون در فضای آرام، امن و با کیفیت مطلوب برگزار شد و همه تدابیر لازم اندیشیده شده است.

استاندار بوشهر ظرفیت‌های آموزش عالی در استان را مطلوب دانست و بیان کرد: به سبب گرایش حوزه‌های علمی به حوزه‌های تحصیلی تکمیلی اکنون بخش از ظرفیت‌های استان خالی است و باید نسبت به بروزرسانی رشته‌های تحصیلی مورد نیاز فضای کسب و کار اقدام شود.

محمدی‌زاده باتأکید بر توجه به حوزه پژوهشی و پیوند آن با نیاز جامعه گفت: باید در ارتقا کیفیت هیئت علمی و بروزرسانی آن مطابق با نیاز امروز فعالیت شود.

وی هم‌افزایی میان مراکز آموزش عالی استان بوشهر را یک ضرورت دانست و تصریح کرد: مسئولیت این مهم به دانشگاه خلیج‌فارس واگذار شده تا با تشکیل جلسات تخصصی راهکارهای لازم برای استفاده دانشگاه‌های استان از ظرفیت‌های یکدیگر برای هم‌افزایی و پیشبرد کارها ارائه شود.

ظرفیت کمی دانشگاه‌های استان به لحاظ آموزشی ارتقا می‌یابد

استاندار بوشهر کیفی‌سازی در آموزش و پژوهش، آموزش و پرورش را مورد تأکید قرار داد و افزود: این کیفی‌سازی می‌تواند از رشته‌های درسی، محتوای پژوهشی و هیئت علمی آغاز شود و این مهم چارچوب کلی و تنظیم شده است.

محمدی‌زاده با بیان اینکه در برخی از نقاط استان بوشهر آموزش عالی توسعه نیافته است گفت: توسعه زیرساخت‌های آموزش عالی در نقاط مختلف استان در دستور کار و در این راستا مراکز آموزشی و دانشکده‌ها در جنوب استان پیش‌بینی شده که باید تکمیل شوند و ظرفیت کمی هم به لحاظ آموزشی ارتقا می‌یابد.

بیشترین داوطلب در کنکور سراسری در رشته علوم تجربی است

رئیس دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر هم با بیان اینکه مقدمات لازم برای برگزاری کنکور سراسری با کیفیت مطلوب در استان فراهم شده است اظهار داشت: امروز در دانشگاه خلیج فارس در رشته علوم تجربی شش هزار نفر شرکت کرده‌اند.

محمد مدرسی تعداد کل داوطلبان در استان بوشهر را بیش از 19 هزار نفر دانست و خاطر نشان کرد: این آزمون در 10 حوزه امتحانی در 10 شهرستان استان بوشهر در حال برگزاری است

وی امنیت و ارائه خدمات به شرکت‌کنندگان در کنکور را مطلوب دانست و ادامه داد: 66 درصد شرکت‌کنندگان در استان خانم و 34 درصد آقایان هستند.

رئیس دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر بیشترین داوطلب در کنکور سراسری را در رشته علوم تجربی دانست و افزود: امروز جمعه گروه علوم تجربی با هم رقابت می‌کنند و روز شنبه آزمون گروه‌های زبان خارجی برگزار می‌شود.


تولید انرژی پاک از منابع تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر

نشست تولید انرژی پاک از منابع تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر با تمرکز بر تحلیل انرژی واحد های صنعتی در دانشگاه خلیج فارس تشکیل شد.
محمد محمدی باغملایی محقق پسادکتری در دانشگاه مموریال کانادا گفت: این نشست با هدف انتقال تجربیات در حوزه مهندسی و تحلیل انرژی به دانشجویان دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی برگزار شد.
وی در این نشست، به عنوان فعال در بخش مهندسی انرژی چندین شرکت و با توجه تعهد های ملی و بین المللی موجود در راستای کاهش گازهای گل خانه ای، روش های ساده تا پیچیده ی تحلیل انرژی واحدهای صنعتی را تشریح کرد.
محمدی باغملایی افزود: آشنایی دانشجویان با این روش ها می تواند سرآغاز رشته ای تحقیقات بر روی کاهش گازهای گلخانه ای از صنایع نفت و گاز شود. همچنین، آشنایی دانشجویان با تجربیات موفق بین المللی در راستای کاهش گازهای گلخانه ای می تواند به افزایش فعالیت های تحقیقاتی و عملی در این حوزه شود.

image