مهندسین برق
مهندسین برق

مهندسین برق

@page1184692

عکاسی باور نکردنی یک خلبان از لحظات رعد و برق در ارتفاع 37,000ft

image
image
image
image

#تابلو_برق
#حفاظت
#رله

یک نمونه از کاربردهای رله شنت:
فرمان تریپ روی کلید اتوماتيک ورودی تابلو برق جهت حفاظت نشتی جریان رله Earth leakage


رله شنت تریپ چیست؟
(Shunt Trip )

رله شنت تریپ به عنوان یک رله حفاظتی کمکی در انواع کلید اتوماتیک مانند کلید هوایی و کلید کمپکت بکار می رود.این تجهیز( Shunt trip) در داخل کلید کمپکت نصب می شود و زمانیکه رله تحریک شود به طور خودکار کلید اتوماتیک را قطع می کند. زمانیکه کلید اتوماتیک توسط این رله یا آندر ولتاژ قطع شده باشد، کلید باید ریست شود تا برای وصل مجدد آماده گردد.
کاربرد رله Shunt trip
موارد استفاده از این نوع رله متفاوت میباشد به عنوان مثال بیمتال را میتوان با رله shunt trip سری کرد تا هنگامی که به هر دلیلی بی متال قطع کرد رله شنت هم کلید اتوماتیک را قطع کند و برق اصلی تابلو قطع شود. زیرا در مواردی رخ می‌دهد که بی متال فرمان قطع داده است، ولی بدلیل خال زدن پلاتین‌های کنتاکتور یا خرابی کنتاکتور هنوز جریان برق در حال عبور از کنتاکتور بوده و باعث سوختن سیم پیچ مصرف کننده می‌شود.یا میتوان ترموستات داخل تابلو را با رله سری کرد تا هنگامیکه دمای داخل تابلو به هر علتی بالا رفت با فرمان ترموستات به رله کلید اصلی قطع گردد.

image

شرکت نورالینک ایلان ماسک، روز چهارشنبه اول فروردین ویدئویی منتشر کرد که در آن یکی از نخستین دریافت کنند‌گان تراشه‌های مغزی تولیدی این شرکت می‌تواند تنها با فکر کردن و بدون نیاز به هیچ توانایی فیزیکی، ماوس کامپیوتر را تکان داده و بازی‌های ویدئویی انجام دهد.

این مرد که"نولان آلبا" نام دارد، در پی آسیب شدید نخاعی به فلج مبتلا شده و قادر به تکان دادن دست و پای خود نیست.


اولين واكنش خرافي ايرانی ها به ورود برق 💡

نور لامپ برق باعث عقيم شدن مردان و گناه زنان مي شود!

اولين كارخانه برق ايران را حاج محمدباقر میلانی مشهور به رضایوف در مشهد به کار انداخت
و سپس  دومين كارخانه برق را حاج حسین آقا امین الضرب در تهران داير كرد ..

اما گسترش برق در حد روشنايي خيابانها و معابر در دوره رضا شاه پهلوي انجام شد.

نخستین لامپ هایی که به برکت کارخانه برق تهران روشن شد، به منازل ثروتمندان و افراد سرشناس شهرها اختصاص داشت و به همین جهت دیدن لامپ های روشن و تلاش کارگران برای راه اندازی و روشن کردن مولدهای برق از جمله سرگرمی ها و تفریحات مردم به حساب می آمد.

هرچند دیدن برق و روشنایی برای مردم چیز عجیبی بود و ساعت ها به تماشای آن می نشستند..
اما عده ای هم معتقد بودند که این روشنایی قسمتی از قدرت شیطان است.

برای همین هم بسیاری از مردم اصلاً برق نداشتند و عده اندکی نیز با داشتن برق، به آن روی خوش نشان نداده و آن را نور شیطان می دانستند.

نور شیطان را بدین جهت ابراز می کردند که حبابی بدون هیچ وسیله و سوخت قابل رویتی، خودبه خود اتاق و محل تاریکی را روشن می کرد و عجیب‌تر آنکه بدون پُف کردن، خاموش می شد.

به همین دلیل آن را قدرت شیطان می دانستند که اینگونه است.به همین دلیل هم حاضر به قبول آن و باز کردن پای شیطان در خانه و زندگی خود نمی شدند.

دکان‌داران نیز که کسب شبانه را جز محرمات و کاسبی شب را مخصوص شیاطین و سبب قطع برکت می دانستند، هیچ چراغی برایشان لازم نمی‌آمد.
چه رسد به چراغ برق که نور شیطان بود و یکسره روزیشان را قطع می کند.

همچنین معتقد بودند که نور شیطان وارد هر خانه‌ای شده زنان و دخترانش را به گناه می‌اندازد و مردان و پسران را بیمار و عقیم می کند و حتی مایل به تست آن هم نبودند.

این نوع برداشت ها در مورد روشنایی و برق باعث می‌شد تا عده ای شروع به قطع سیم‌ها و شکستن لامپ‌ها کنند و اندک رغبتی برای استفاده از آن نشان نمی‌دادند.

همچنین تعدادی از رجال و وزرا به برق حاج امین‌الضرب، روی خوش نشان ندادند و معتقد بودند که به صنعت فرنگ نمی‌توان اعتماد کرد و احتمال این را می‌دادند که ناگهان خاموش شود به همین خاطر تا مدت‌ها نیز از چراغهای زنبوری خود برای روشنایی شب استفاده می‌کردند! 🪔🕯

📝 نشریه کارخانه دار

کانال: تاریخ معاصر ایران