معرفی رشته ها و مشاغل
معرفی رشته ها و مشاغل

معرفی رشته ها و مشاغل

@page1151177

'معرفی رشته مدیریت امور بانکی'

رشته مدیریت امور بانکی یک رشته شناور است. این رشته بهترین منبع اطلاعات و آمار جهت سیاست‌‌گذاری‌‌های پولی است. زیرا رشته بانکداری یکی از ابزارهای مهم در اجرای سیاست‌های پولی است. بانک‌ها در تامین نیازهای مالی واحدهای بازرگانی و تولیدی نقش مهمی را ایفا می‌کنند. آنها وظیفه دارند سرمایه‌های خرد را جذب کنند و به واحدهای تولیدی و صنعتی خدمات‌های مختلفی را ارائه دهند. این کار باعث می‌شود تا واحدهای تولیدی به درستی نقش خود را در اقتصاد ملی ایفا کنند.

🔸وظایف و مسئولیت‌های متخصصین مدیریت امور بانکی:
کنترل گردش بانک
دریافت پول و چک
جذب سرمایه به بانک
کنترل اسناد مالی
کنترل خودپرداز شعبه
احراز هویت مشتری
افتتاح حساب
درک نیاز مشتریان
انجام فعالیت‌های حسابداری
انجام امور بانکداری
مدیریت شعبه
بازاریابی
و...

🔹چه کسانی در رشته مدیریت امور بانکی موفق می‌شوند؟
کسانی که به مباحث مدیریتی و اقتصادی علاقه‌مند هستند و پایه قوی در دروس ریاضی و آمار دارند، بی‌شک در رشته مدیریت امور بانکی نسبت به سایرین موفق‌ترند. همچنین فارغ التحصیلان این رشته باید تحمل شرایط کار در سازمان و 8 ساعت کاری پشت میز نشینی را داشته باشند. کارشناسان رشته مدیریت امور بانکی نیز باید اخلاق مدار و خوش رفتار باشند و نهایت احترام را برای ارباب رجوع قائل شوند.

image

'معرفی رشته باستان شناسی'

◽رشته باستان‌شناسی در ایران زیر مجموعه رشته علوم انسانی به حساب می‌آید. البته از چند سال پیش دانشکده‌های هنر نیز اقدام به راه‌اندازی این رشته در مقطع کاردانی کردند اما به ناچار دانشجویانی که در این مقطع و در دانشکده‌های هنر فارغ‌التحصیل شدند، پس از یک دوره دیگر شرکت در کنکور سراسری می‌توانند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی و در زیر مجموعه علوم انسانی ادامه دهند.

◾در رشته باستان‌شناسی دانشجویان بیش از ۱۳۰ واحد درسی را در زمینه های پیش از تاریخ (دوره‌های پارینه‌سنگی، میان‌سنگی و نوسنگی)، دوره تاریخی و دوره اسلامی می‌خوانند. همچنین دانشجویان باید یک فصل نیز که معمولا یکی از دو ترم آخر دانشجویان است، در محل حفاریی که دانشگاه در نظر می‌گیرد حضور یابند و مهارت‌هایی را در این زمینه بیاموزند. برخی رشته باستان‌شناسی را با تاریخ یکی می‌دانند یا این که این رشته را کاملا مشابه رشته تاریخ به حساب می‌آورند اما در این باره باید تاکید کنم که این دو رشته اگرچه مشابهت‌هایی با هم دارند اما یکی به حساب آوردن این دو هم اشتباه است.

◽باستان‌شناسی از یک سو مسیر تاریخ را تعیین می‌کند و از سوی دیگر مادر تاریخ است. روشن کردن گذشته هر جامعه از جهت مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی یا مذهبی از اصول اساسی این رشته است. هدف از تحصیل در این رشته، تربیت نیروی متخصص و کارآمد برای بررسی و شناسایی آثار تاریخی و کاوش‌های باستان‌شناسی در مناطق مختلف کشور، همچنین تامین کادرهای تحقیقی، فرهنگی و هنری سازمانی مربوط می باشد. رشته باستان‌شناسی در مقطع کارشناسی به مطالعه آثار باستانی سه دوره پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی می‌پردازد. دانشجویان در طی چهار سال با آثار باستانی دوران پیش از تاریخ ایران، بین‌النهرین و مصر و تمدن و فرهنگ اسلامی آشنا می‌شوند. باستان‌شناس فردی است که در محل‌های باستانی کاوش می‌کند، یافته‌ها را مورد مطالعه قرار می‌دهد و پس از تعیین ارزش مادی و معنوی و تخمین قدمت آثار، آن‌ها را در بازارهای عتیقه به فروش می‌رساند.


🔸'ماهیت رشته عکاسی'

رشته عکاسی از جمله رشته های پرطرفدار رشته هنر به حساب می آید. برخی از دانش آموزان که از همان ابتدای انتخاب رشته هدف تحصیل در رشته های هنر را دارند وارد هنرستان می شوند و به صورت تخصصی در آن رشته تحصیل می کنند. ورود به رشته های هنر برای همه داوطلبان کنکور مشکلی ندارد، حتی برخی از دانش آموزان گروه ریاضی، تجربی و انسانی بر حسب علاقه یا عوامل شخصی دیگر از رشته های برتر این رشته های مانند مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، بهداشت عمومی، داروسازی، پزشکی، رواشناسی، حقوق، هتلداری، حسابداری و ….. صرف نظر می کنند و در کنکور هنر شرکت می کنند.

افرادی که وارد هنرستان می شوند، بعد گذشت چند مدت از سال تحصیلی برای انجام برخی تکالیف درسی باید حداقل یک دوربین با کیفیت متوسط داشته باشند، که با توجه به شرایط اقتصادی کنکور جامعه برای اغلب خانواده ها کمی دشوار است. برای افرادی هم که قصد تحصیل دراین رشته در دانشگاه را دارند، این موضوع فرقی نمی کند و در واقع این رشته مانند رشته های نقشه برداری و معماری کمی هزینه بر است، بهتر است قبل از انتخاب این رشته تمام جوانب را بسنجید.

این رشته به چند دسته عکاسی چهره، عکاسی تبلیغات، عکاسی طبیعت، عکاسی سیاسی، عکاسی خبری و …تقسیم می شود. بهتر است از همان ابتدای کار نوع زمینه ای که قصد مشغول شدن در آن را دارید، معلوم کنید

🔹توانایی های موردنیاز برای ورود به رشته عکاسی رشته عکاسی:

رشته عکاسی یک حرفه بسیار حساس و نیازمند دید هنری و خلاقیت بسیار است. حضور دانشجویان این رشته در ساعات مختلف شبانه روز در اجتماع، طبیعت و دیگر محیط ها به دلیل بسیار مهم است، زیرا این فرد باید از محیط های مختلف عکاسی کند تا مطلب درسی خود را بیشتر درک کند و برا ی خود نمونه کار داشته باشد.
امروزه با توجه به نیاز به عکاسی در صنایع مختلف و ایجاد برخی کارها روی تصاویر این افراد نیازمند به آشنایی با برخی نرم افزاهای گرافیکی مانند فتوشاپ، افترافکت و … هستند و نباید از فناوری های روز غافل شوند. برای افرادی که علاقه مند به عکس های طبیعت و خبری هستند داشتن سرعت عمل بسیار مهم است زیرا یک لحظه شاید تنها یکبار اتفاق بیفتند.

image

❇️ انتخاب رشته واقعا چقدر مهمه؟

خیلی‌ها فکر میکنن انتخاب رشته دانشگاه مهمترین انتخاب زندگیشونه و تمام آیندشون بستگی به این انتخاب داره. جیمز هالیس یکی از روانکاوان برجسته برامون توضیح میده.