دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات

@page1118080

کسب مقام سوم تیم رباتیک واحد علوم و تحقیقات در مسابقات بین‌المللی فیراکاپ

تیم دانشجویی رباتیک واحد علوم و تحقیقات موفق به کسب مقام سوم در بخش شبیه سازی خودرو خودران شهری در مسابقات بین المللی فیراکاپ شد.

کسب مقام سوم تیم رباتیک واحد علوم و تحقیقات در مسابقات بین‌المللی فیراکاپ
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دهمین دوره از مسابقات بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی فیراکاپ آزاد ایران، آذرماه ۱۴۰۲ در محل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب تهران با حضور ۱۵۲ تیم برگزار شد. تیم رباتیک واحد علوم و تحقیقات با نام SRBIAU به سرپرستی دانشجویان سید مجید رضائی و علی شادانپور با حمایت معاونت پژوهشی و باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، موفق به کسب رتبه سوم در لیگ شبیه سازی خودرو خودران شهری در این دوره از مسابقات شد.
براساس این گزارش، این تیم دانشجویی ضمن کسب مقام سوم در لیگ "شبیه سازی خودروی خودران شهری"، موفق به کسب مقام A توسط انجمن بین المللی پژوهشگران اویس(AVIS) شد. همچنین مقرر شده که این تیم در مجله "بهترین های دنیای مهندسی" معرفی شود. این مجله تا کنون مورد حمایت بسیاری از دانشگاه‌های برتر داخلی و خارجی مانند دانشگاه UCLA، مودنا ایتالیا و... قرار گرفته است.
تیم رباتیک واحد علوم و تحقیقات متشکل از دانشجویان دوره کارشناسی مهندسی برق و کامپیوتر است و هریک دارای افتخاراتی همچون کسب مقام‌های جهانی، آسیایی و اقیانوسیه و کشوری در مسابقات روبوکاپ و فیراکاپ بوده‌اند.
اعضای این تیم با استفاده از مهارت برنامه نویسی و به کارگیری مدل‌های هوش مصنوعی و شبکه‌های عصبی عمیق، ترکیب آن‌ها با بینایی ماشین و معادلات ریاضی موفق به طراحی رباتی هوشمند شدند که در محیط شبیه سازی قادر به رانندگی به صورت کاملا خودران است.
کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران (فیرا) و انجمن رباتیک ایران وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با هدف تثبیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان قطب علوم رباتیک و هوش مصنوعی و حرکت به سمت قطب منطقه‌ای صنعت رباتیک، مکاترونیک و هوش مصنوعی، سالیانه مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی (فیرا کاپ آزاد ایران) را در لیگ‌های مختلف و در رده‌های دانش‌آموزی و آزاد، برگزار می‌کنند که جزء برترین و معتبرترین مسابقات کشوری، منطقه‌ای و بین المللی در حوزه رباتیک و هوش مصنوعی است.

image

در هفته پژوهش:
سکو؛ رویداد تخصصی ایده تا محصول برگزار می‌شود

سکو؛ رویداد ایده تا محصول به همت معاونت پژوهشی و با همکاری باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و انجمن علمی مدیریت صنعتی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، رویداد سکو، به‌ منظور کمک به کاربردی شدن دانش نافذ، تحقیقات کاربردی، پایش و پردازش نیازهای کشور، در کلیه سطوح علمی - پژوهشی و تکمیل زنجیره «ایده تا تجاری‌سازی نوآوری‌ها، دستاوردهای پژوهشی و اختراعات»، برای ساختن ایرانی پیشرو، توسعه‌یافته و ایجاد بستری مناسب برای دانشجویان مشتاق و علاقه‌مند، برگزار می‌شود.
رویداد تخصصی بازار ایده تا محصول در محورهای فین‌تک (Financial Technology)، فناوری اطلاعات (Information Technology)، همبست آب، غذا و انرژی (Water-Food-Energy Nexus) و سلامت و تجهیزات پزشکی (Health and Medical Equipment) برپا می‌شود.
برای اولین‌بار در واحد علوم و تحقیقات، دو بخش ویژه به نام «تحقیق و توسعه» و «بازار» ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان و پیشرو در نظر گرفته شده است تا همانند دانشگاه‌های ملی و بین‌المللی موفق نسل سوم و چهارم، تعاملی دوچندان بین ایده‌ها، نمونه‌های اولیه موفق و شرکت‌های پیشرو که به دنبال شبکه‌سازی، مشاوره، تجاری‌سازی و بازار هستند، محقق شود.
براساس این گزارش، دانشجویان علاقه‌مند و جویای ایده و طرح‌های دانشجویی کاربردی می‌توانند در این رویداد برای ارائه ایده‌های خود ثبت‌نام کنند و ایده‌های پیشنهادی خود را (در راستای محورهای ذکر شده)، تا تاریخ بیست و سوم آبان‌ماه ۱۴۰۲ در سایت باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحد علوم و تحقیقات بارگذاری کنند. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این رویداد، می‌توانید به باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان این واحد واقع در طبقه اول ساختمان کتابخانه مرکزی و اسناد علمی دکتر حبیبی، مراجعه کنید.
علاقمندان می‌توانند در مورد این رویداد بزرگ و جذاب، به سایت باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحد علوم و تحقیقات
https://srb.iau.ir/bpj، مراجعه کنند.

image