دانشگاه تهران

"استاد دانشکدگان فنی دانشگاه تهران، رکوردار بیشترین پتنت آمریکایی گرنت شده در کشور"

استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشکدگان فنی دانشگاه تهران، رکورددار بیشترین میزان پتنت امریکایی گرنت شده در ایران است.

به گزارش روابط عمومی دانشکدگان فنی، دکتر محمد عبدالاحد، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشکدگان فنی و عضو هیات علمی وابسته دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیش از 23 Granted US Patent و22 USA Patent Application، رکوردار بیشترین مقدار ثبت اختراعاتUS PTO در کشور است.
این در حالیست که تعداد 10Granted USA Patent و تعداد 15 USA Patent Application های ایشان، مربوط به سال های 2021-2023 می‌باشد.

اکثر پتنت‌های ثبت‌شده، مربوط به روش‌های نوین الکترونیک در تشخیص و درمان سرطان است که برخی به محصول نهایی هم تبدیل شده‌اند.

منبع:
https://ut.ac.ir/fa

image

در آستانه هفته ملی پژوهش و فناوری تشریح شد:
جزئیات گام دانشگاه تهران برای استفاده از اعتبارات مالیاتی تحقیق و توسعه برای نوآوری و اشتغال

مدیرکل سیاستگذاری فناوری و نوآوری دانشگاه تهران در آستانه هفته ملی پژوهش و فناوری، به تشریح گام‌های دانشگاه تهران در استفاده از ظرفیت اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه بر اساس قانون جهش دانش‌بنیان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر احسان چیت‌ساز، مدیرکل سیاستگذاری فناوری و نوآوری دانشگاه تهران در این باره گفت: این گام‌ها به‌ویژه با همکاری شرکت‌های پیشرو کشور و با هدف همسو کردن تحقیقات دانشگاهی و پایان‌نامه‌های دانشجویی با نیازهای صنعت، پرورش نوآوری و اطمینان از چشم‌انداز شغلی برای فارغ‌التحصیلان حاصل شده است.
وی از طراحی و پیاده‌سازی مسیر بهره‌برداری از قانون جهش دانش‌بنیان توسط اداره‌کل سیاستگذاری فناوری و نوآوری دانشگاه تهران خبر داد و افزود: این حرکت استراتژیک، بخش‌های برجسته صنعتی و خدماتی را قادر می‌سازد تا با همکاری دانشگاه، بخشی از مالیات سالانه خود را به سمت تحقیق و توسعه هدایت کنند. این ابتکار پاسخی مستقیم به چارچوب‌های قانونی ایجاد شده توسط قانون جهش دانش‌بنیان، همسو با چشم‌انداز بلندمدت دانشگاه و اهداف توسعه کشور است.
دکتر چیت‌ساز ادامه داد: معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با اولویت‌بندی بخش‌هایی مانند معدن، گاز، بانکداری، پتروشیمی و نفت، مذاکراتی را با شرکت‌های کلیدی کشور انجام داده است. این تلاش‌ها منجر به عقد ۱۰ تفاهم‌نامه و قراردادهای متعدد شده و به‌ویژه در حوزه نیازمندی‌های تحقیق و توسعه، به اوج خود رسیده است و تجربه‌ای برای همکاری‌های آینده دانشگاه-صنعت ایجاد کرده است.
به گفته مدیرکل سیاستگذاری فناوری و نوآوری دانشگاه تهران، نمونه بارز این مشارکت موفق، تفاهم‌نامه امضا شده با شرکت فولاد مبارکه اصفهان است. این همکاری نه تنها به معنای سرمایه‌گذاری قابل توجه برای توسعه زیرساخت‌های فناوری دانشگاه است، بلکه بخش قابل توجهی از منابع مالی را برای حمایت از پایان‌نامه‌های دکتری و سایر تحقیقات دانشگاهی مرتبط با نیازهای صنعت در نظر می‌گیرد.
دکتر چیت‌ساز، تأثیر کلی این ابتکار را چند وجهی دانست و بیان داشت: این همکاری‌ها نه تنها هم‌افزایی بین تحقیقات دانشگاهی و نیازمندی‌های صنعت را تقویت می‌کند، بلکه تجربه عملی و فرصت‌های شغلی آینده را برای دانشجویان تضمین می‌کند.
مدیرکل سیاستگذاری فناوری و نوآوری دانشگاه تهران در پایان تاکید کرد: این همسویی رشته‌های تحصیلی با برنامه‌های کاربردی دنیای واقعی، گام مهمی به سوی یک مدل آموزشی کارآفرینانه است که آینده‌ای روشن‌تر را برای صنعت و دانشگاه در ایران نوید می‌دهد.

image

🔴 با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی؛
نخستین کنفرانس ملی حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر مجید غلامی، دبیر اجرایی نخستین کنفرانس ملی حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی با اعلام این خبر گفت: محورهای اولین کنفرانس ملی حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی ناظر بر حوزه‌های حکمرانی سرزمینی و سیاست، اقتصاد، فرهنگ، جامعه، محیط زیست، کشاورزی، آموزش، امنیت، نوآوری و آینده بود. البته محورهای ویژه کنفرانس نیز بر رویکردهای آزمایشگاهی و احصاء راهکارها و ساز و کارهای تجربی و مشارکتی حل مسئله‌های ناترازی انرژی، کاهش ارزش پول ملی، فقر و فاصله طبقاتی، تمرکزگرایی و کاهش منابع آب در کشور متمرکز شد.
عضو هیأت علمی دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران افزود: از مجموع مقاله‌های ارسال‌شده به دبیرخانه کنفرانس، ۱۳۰ مقاله توسط داوران در کمیته‌های ۱۰ گانه کنفرانس شامل کمیته‌های حکمرانی فرهنگی اجتماعی؛ حکمرانی اقتصادی؛ حکمرانی خدمات عمومی و زیربنایی؛ حکمرانی عمومی؛ حکمرانی علم، فناوری و نوآوری؛ آینده‌پژوهی؛ حکمرانی آب، کشاورزی و منابع طبیعی؛ حکمرانی سرزمینی؛ مطالعات آزمایشگاهی و تجربی و کمیته حکمرانی سلامت مورد پذیرش قرار گرفتند که ۲۰ مقاله به صورت شفاهی ارائه می‌شود.
دبیر اجرایی نخستین کنفرانس ملی حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی، همچنین از برگزاری پنج پنل تخصصی با عناوین «حکمرانی خدمات عمومی و زیربنایی»، «حکمرانی عمومی، اقتصادی و آینده‌پژوهی»، «حکمرانی فرهنگی و اجتماعی»، «حکمرانی سلامت، منابع طبیعی و محیط زیست» و «آزمایشگاه حکمرانی دانشگاه تهران» در روز دوشنبه ۱۳ آذر ماه خبر داد و گفت: ۱۱ پیش‌نشست به ابتکار کمیته‌های تخصصی ۱۰ گانه کنفرانس با حضور اساتید و خبرگان تخصص‌های مختلف با نگاه به نظام مسائل حکمرانی در آن حوزه تخصصی برگزار شد که در مجموع این پیش‌نشست‌ها نزدیک ۷۰ استاد دانشگاه، مدیران اجرایی و ذی‌نفعان عرصه حکمرانی به بیان تجربه‌های زیسته خود پرداختند که گزارش تفصیلی این پیش‌نشست‌ها به زودی توسط انتشارات سمت منتشر خواهد شد.
بر طبق این گزارش، دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، دکتر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا در امور مرتبط با نیروهای مسلح، دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دریادار حبیب‌اله سیاری استاد دانشگاه عالی دفاع ملی و معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران، دکتر بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دکتر مصطفی زمانیان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، دکتر علی‌اصغر پورعزت رئیس دانشکده حکمرانی و دکتر اسماعیل زارعی کوشا استاندار کردستان از سخنرانان این کنفرانس هستند.

image

پیکر استاد محمدعلی اسلامی ندوشن در دانشگاه تهران تشییع شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران، دکتر علی لاریجانی عضو هیأت علمی گروه فلسفه دانشگاه تهران، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس سابق دانشگاه تهران، دکتر عبدالرضا سیف رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دکتر مهدی شهبازی مشاور رئیس دانشگاه و سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، دکتر محمدحسین رجبی دوانی مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام و رئیس بنیاد ایران‌شناسی، دکتر علی ربیعی سخنگوی دولت سابق، مصطفی ملکیان، سیدمحمدرضا حسینی بهشتی، دکتر محمدجواد حق‌شناس و دیگر چهره‌های علمی، فرهنگی و سیاسی در آئین تشییع پیکر استاد محمدعلی اسلامی ندوشن حضور داشتند.

تشییع پیکر این استاد فقید دانشگاه تهران از مقابل دانشکده ادبیات و علوم انسانی تا سردر دانشگاه تهران تشییع شد.

دکتر سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران در حاشیه این مراسم، در گفتگو با شبکه دانشگاه تهران، از دکتر اسلامی ندوشن به عنوان یکی از مفاخر کشور و از مشاهیر دانشگاه تهران نام برد و گفت: دکتر اسلامی ندوشن یک ادیب برجسته و حقوقدان و شخصیتی بود که نسبت به فرهنگ ایرانی عرق ویژه‌ای داشت. ایران‌دوستی از ویژگی‌های بارز دکتر اسلامی ندوشن است و ایشان در تحکیم و ارتقای فرهنگ ایرانی فرد بسیار اثرگذاری بوده است. امروز شاگردان و همکاران و دوستداران استاد در دانشگاه تهران حضور پیدا کرده و به پاس خدمات علمی و فرهنگی ایشان، استاد عزیز را به سمت خانه ابدی بدرقه می‌کنیم.

image

فراخوان بیست‌وهشتمین دوره جشنواره کتاب سال دانشگاهی صادر شد

بیست‌وهشتمین دوره جشنواره کتاب سال دانشگاهی توسط مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران در سال ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، تمامی دانشگاه‌ها، مؤسسات پژوهشی و ناشران دانشگاهی می‌توانند در رویداد ملی بیست‌وهشتمین دوره جشنواره کتاب سال دانشگاهی شرکت کنند.
شرایط ارسال کتاب به بیست‌وهشتمین دوره جشنواره کتاب سال دانشگاهی به این ترتیب است که چاپ نخست کتاب در سال ۱۴۰۱ باشد و حداقل یکی از مؤلفان / مترجمان کتاب عضو هیأت علمی یکی از دانشگاه‌های کشور باشند.
شرکت‌کنندگان لازم است دو نسخه از کتاب را به همراه فهرست سوابق علمی و پژوهشی پدیدآورندگان ارسال نموده و متن اصلی کتاب‌های ترجمه‌ای در قالب CD ارسال شود.
در این دوره جشنواره کتاب سال دانشگاهی، کتاب‌هایی که اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها به زبان‌های خارجی تألیف کرده‌اند و کتاب‌هایی که به زبان فارسی توسط ناشران خارجی چاپ و منتشر شده‌اند، در بخش بین‌الملل بررسی خواهند شد.
همچنین در بخش ویژه جشنواره، کتاب‌هایی که در حوزه تولید، حمایت از تولید، اقتصاد و تولید دانش‌بنیان تألیف شده باشند بررسی و مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.
بر اساس تقویم جشنواره، آخرین فرصت ارسال کتاب پایان تیر ماه ۱۴۰۲ تعیین شده و مراسم پایانی و قدردانی از مؤلفان و مترجمان برتر در آذر ماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

image