دانشگاه شهید باهنر کرمان

افتخارآفرینی دو دانشمند دانشگاه شهید باهنر کرمان در عرصه جهانی

دانشمندان جوان دانشگاه شهید باهنر کرمان با کسب مدال طلای مسابقات جهانی اختراعات آلمان افتخارآفرین شدند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان، دکتر عبدالحسین همتی سراپرده و دکتر حسین جلالی‌فر اساتید بخش مهندسی نفت و معدن دانشگاه شهید باهنر کرمان با همکاری اساتید و پژوهشگرانی از دانشگاه نفت چین و دانشگاه منچستر انگلیس با ارائه اختراعی با عنوان "فوم پایدار شده توسط نانوذرات برای ذخیره سازی دی اکسید کربن در مقیاس بزرگ در زیر زمین و ازدیاد برداشت نفت" موفق به کسب مدل طلا و جایزه ویژه این مسابقات شدند.
فوم پایدار شده توسط نانوذرات را می‌توان با ترکیب نانو ذرات به عنوان پایدار کننده در سیستم‌های فوم معمولی تولید کرد. ترکیب نانوذرات و سورفکتانت‌ها یک پوشش دو لایه را تشکیل می‌دهد که هم محل جذب پایدار و هم استحکام ساختاری و مقاومت در برابر تغییر شکل را برای فوم افزایش می‌دهد.
از این فوم برای ذخیره سازی گاز کربن دی اکسید در مقیاس بزرگ در زیر زمین و همچنین فرایندهای ازدیاد برداشت نفت می‌توان استفاده کرد.
شایان ذکر است: هفتادو پنجمین دوره این مسابقات از 6 تا ۸ آبان ماه در کشور آلمان و با حمایت فدراسیون جهانی اختراعات (IFIA) و سازمان مالکیت‌های معنوی WIIPO world Invention Intellectual property Associations و وزارت علوم و تحقیقات کشور آلمان برگزار گردید .
در این مسابقات که یکی از معتبرترین مسابقات اختراعات در سطح جهان است بیش از 500 اختراع ارائه شد.

image

🔴 اطلاعیه دانشگاه شهید باهنر کرمان در پی حادثه پیش آمده برای یکی از دانشجویان

بنا به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان، در شامگاه سه شنبه 30 آبان ماه 1402 در حوالی ساعت 21:30 در اثر سقوط،یکی از دانشجویان دچار حادثه گردید.متعاقب آن حضور فوری نیروهای اورژانس در محل صورت گرفت و وی به بیمارستان افضلی پور نزدیک ترین مرکز درمانی به دانشگاه انتقال داده شد.
ولی متاسفانه به علت شدت صدمات وارده در نتیجه سقوط از ارتفاع و علیرغم اقدامات احیایی انجام شده، وی جان خود را از دست داد.
جامعه دانشگاهی ضمن ابراز تاسف از این حادثه ناگوار، همدردی خود را با خانواده وی اعلام می دارد.
شایان ذکر است علت حادثه توسط مراجع ذی صلاح بررسی و از طرف آنها اعلام خواهد شد.


دکتر اکبری‌فرد؛ رئیس دانشگاه در جلسه رویداد هفته جهانی کارآفرینی گفت:
کارآفرینی دانشگاه‌ها باعث رشد اقتصادی و تولید ثروت می‌شود.

دکتر اکبری‌فرد رئیس دانشگاه ضمن خیرمقدم گفت: رویداد هفته جهانی کارآفرینی سکویی برای توسعه ارتباطات و همکاری‌های پیوسته تمامی نقش‌آفرینان عرصه کارآفرینی است.
وی افزود: دانشگاه کارآفرین به‌عنوان نسل سوم دانشگاه‌ها، مأموریت توسعه اقتصادی و اجتماعی را بر عهده دارد و شناخت این مأموریت و نحوه تحقق آن در دانشگاه‌های سنتی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی مهمترین هدف پس از دانش را برای یک دانش آموخته دانشگاهی مهارت آموزی و سپس نگرش عنوان کرد و اظهار داشت: اگر فردی نگرش مثبتی به جامعه، آینده و زندگی نداشته باشد، هر چقدر هم عالم باشد، فایده‌ای ندارد؛ ولی با نگرش مثبت و داشتن احساس وظیفه و مسئولیت اجتماعی، دانش آموخته و پژوهشگر ما به دنبال رفع مشکلات جامعه‌ای می‌رود که در آن رشد کرده و تربیت شده و سعی می‌کند در توسعه، رفاه و پیشرفت این جامعه مشارکت داشته باشد.

image

بازدید رئیس دانشگاه ازنمایشگاه علوم و مهندسی صنایع غذایی دانشکده کشاورزی

دکتر اکبری‌فرد روز سه‌شنبه 16 آبانماه 1402 از دومین نمایشگاه علوم و مهندسی صنایع غذایی دانشکده کشاورزی با عنوان "علم و هنر در خدمت صنعت غذا" بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان، دومین نمایشگاه علوم و مهندسی صنایع غذایی دانشکده کشاورزی با عنوان علم و هنر در خدمت صنعت غذا و با حضور شرکت‌های صنایع غذایی استان و مشارکت فعال انجمن علمی بخش کشاورزی برگزار شد.
لازم به ذکر است: هدف از برگزاری این رویداد، معرفی توانمندی‌ها، اشتراک ایده‌ها، عرضه محصولات، آشنایی و تشویق دانشجویان به مشارکت در فعالیت‌های جمعی تولید و فروش و ارائه آخرین دستاوردها در زمینه‌های صنایع غذایی است.

image