Robord Logo
همه مقالات حرفه ای را در روبرد ببین و مقالات خودتو منتشر کن!

انواع ارزها بر اساس ماهیت وجودی آن‌ها

امروزه با گسترش تکنولوژی علاوه بر ارزهای فیزیکی ارزهای متعددی از جمله ارز دیجیتال و رمزارزها برای تبادلات اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بهتر است با بعضی از آن‌ها آشنا شویم.

پول فیات (fiat currency) (real currency) (real money) (national currency) پولی بدون پشتوانه  هست که توسط مرجع قانونی (دولت یا حاکمیت) به مردم دیکته شده است و تحت تاثیر اعمال دولت‌ها قرار دارد مانند سقوط، تورم، تحریم ...

ارزهای کاغذی جایگزینی برای طلا در مبادلات تجاری قرار گرفت.

پول الکترونیکی (e-money) نمود دیجیتالی از پول فیات هست که برای راحتی کار و حذف حمل پول فیزیکی به وجود آمد.

ارز دیجیتال (digital currency) شامل همه انواع پولی که ماهیت فیزیکی ندارند می‌شوند از جمله ارز الکترونیکی و ارز مجازی(virtual currency).

ارز مجازی  شامل رمزارزها می‌باشد که دو نوع متمرکز شده و غیر متمرکز دارد.

در نوع غیر متمرکز وابسته به هیچ دولت یا شرکتی نیست و شخص خاصی بر شبکه نظارت ندارد و شبکه خودش بر خودش نظارت دارد. قابل تبدیل به سایر ارزها هست. قابل تصاحب یا بازگشت توسط شخص سومی نیست. امنیت زیاد آن ناشی از تکنولوژی بی نقص آن یعنی بلاکچین هست.

بلاکچین از سه تکنولوژی مختلف استفاده می‌کند.

  • شبکه همتا به همتا
  • کلید عمومی و خصوصی رمزنگاری شده
  • برنامه (پروتکل‌های بلاکچین)

بلاکچین از توپولوژی شبکه ای همتا به همتا (peer to peer) استفاده میکند که در مقابل توپولوژی شبکه کلاینت – سرور (client -server) قرار دارد. در سیستم همتا به همتا سرور مرکزی وجود ندارد در نتیجه تسلط سرور بر شبکه از بین می‌رود و وظایف سرور بین اعضا تقسیم می‌شود. در نتیجه هزینه نگهداری سرور نیز وجود ندارد. شبکه همتا به همتا بستر ایده‌آلی را برای ارزهای غیرمتمرکز به وجود آورده هست.

جز دوم بلاکچین پروتکل های آن هست که در قالب برنامه‌ی نرم افزاری پیاده‌سازی می‌شود.

کلیدها برای رمزنگاری اطلاعات استفاده میشوند. هر شخص دارای دو کلید عمومی و خصوصی هست. کلید خصوصی برای رمزنگاری اطلاعات توسط خود شخص استفاده می‌شود و به هیچ وجه نباید لو برود. اطلاعات رمزنگاری شده با کلید خصوصی فقط با کلید عمومی رمزگشایی میشود. کلید عمومی میتواند در دست همگان باشد تا با رمزگشایی اطلاعات شخص از صحت هویت واطلاعات فرد مطمئن شود.

فرایند تولید کلیدها از قضایای ریاضی پیروی میکند و باید طوری تولید شوند که از لحاظ عملی پیدا کردن آن ممکن نباشد.

بلاکچین از آن جایی بلاکچین نامیده میشود زیرا فیلدهای اطلاعاتی به صورت بلوکهایی که به صورت زنجیر به هم متصل شده اند در شبکه ذخیره میشود. با تغییر کوچکترین فیلد اطلاعاتی در یکی از بلوک ها کل زنجیره دچار تغییر میشود. در نتیجه سایر اعضای شبکه از این تغییر با خبر میشوند و جلوی تغییرات دلخواه هر عضو شبکه نیز گرفته میشود.

بیت کوین ها از طریق فرایند ماینینگ (mining) تولید می‌شوند.

ماینرها افراد با امکانات سخت افزاری هستند که سخت افزار خودشان را در اختیار شبکه قرار میدهند و در ازای آن پاداش میگیرند.

ماینرها در حل یک الگوریتم پیچیده رمزگشایی شرکت میکنند که با هر موفقیت یه بلوک در شبکه ساخته شده که باید توسط سایر بلوک ها تایید شود تا درشبکه افزوده شود.

مقدار پاداش در حل الگوریتم‌ها هر چهار سال یکبار به نصف کاهش می‌یابد. یعنی مقدار پاداش از سال 2009 که مقدار 50 واحد بیت کوین بود تا سال 2022 به 6.25 واحد کاهش می‌یابد.

برای استفاده از بیت کوین نیاز به کیف دیجیتال دارید. یک کیف پول نرم‌افزاری است که کلیدهای عمومی و خصوصی را در خود نگه می‌دارد. از این کلیدها برای ارسال و دریافت داده‌های دیجیتالی در بلاک چین و ردیابی مانده‌حساب ارزهای دیجیتالی استفاده می‌شود. اگر شما بخواهید بیت کوین یا هر ارز دیجیتالی دیگری را استفاده کنید حتماً به یک کیف پول دیجیتالی نیاز خواهید داشت.

 


نظرات