آزمون یوس چیست؟

این آزمون در مقایسه با کنکور راحت بوده . قصد داریم در مورد کلاس یوس در تهران با شما صحبت کنیم. اگر می خواهید با این آزمون و کلاس آن کامل آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید.

کشور ترکیه دانشگاه‌ های عالی رتبه و علمی زیادی دارد که هر کدام یک سری شرایط جهت ورود و پذیرش دانشجویان خود دارند. معمولا این شرایط ورود بدون آزمون و با آزمون هستند. این دانشگاه ها دارای آزمون یوس، ست و ای سی تی هستند. این آزمون ها در مقایسه با کنکور راحت بوده و برای پاسخ به آن ها شما می توانید به دنبل کلاس های آموزشی و منابع آن ها روید. در ادامه قصد داریم درمورد کلاس یوس در تهران با شما صحبت کنیم. پس اگر می خواهید با این آزمون و کلاس آن به طور کامل آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید.

 

آزمون یوس ترکیه

 

آزمون یوس چیست؟

آزمون یوس همانطور که گفتیم آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه است. کلمه یوس مخفف عبارت ترکی yabamci uyruklu ogrenci sinavi بوده که معنای آن آزمون دانشجویان خارجی است. بدین ترتیب افراد خارجی جهت ورود به دانشگاه های ترکیه در این آزمون شرکت می کنند. به این آزمون کنکور ترکیه نیز می گویند اما خیالتان راحت باشد زیرا این آزمون اندازه کنکور دشوار نیست.
https://touran.academy/yos/

منابع و سوالات آزمون یوس

اگر از این نوع آزمون اطلاعی نداشته باشید حتما برایتان سوال پیش میاید که سوالات آزمون به چه شکل هستند؟ این آزمون به صورت متمرکز و سراسری برگزار می‌شود که هر کدام از دانشگاه‌ ها می توانند آن را به صورت مستقل برگزار کنند. این آزمون شامل 80 سوال چهار گزینه ای است که سوالات آن شامل هندسه، ریاضیات پایه و هوش هستند. البته در برخی از دانشگاه ها سوالات فیزیک نیز وجود دارند. ضریب این درس ها هم برای هر درس و هر آزمون در دانشگاه ها متفاوت است. امکان دارد در یک دانشگاه ریاضیات پایه اهمیت بیشتری داشته باشد و یک دانشگاه دیگر سوالات هوش را مهم تر بدانید.

زبان آزمون یوس چیست؟

همانطور که کمی پیش اشاره کردیم این آزمون برای دانشجویان خارجی است و به همین دلیل باید برای دانشجویانی که خارجی هستند هم قابل فهم باشد. به همین دلیل زبان این آزمون چند زبانه است. ممکن است در برخی از دانشگاه ها به زبان ترکی باشد یا برخی از دانشگاه های دیگر چند زبان باشد. جالب است بدانید ک در برخی از دانشگاه ها آزمون یوس حتی به زبان فارسی نیز ارائه می شود.

نمره قبولی آزمون یوس چیست؟

نمره این آزمون از 100 نمره است که یعنی بالاترین نمره آن 100 محسوب می شود. حال هر دانشگاه با توجه به بالاترین نمره ای ک داوطلبان کسب کرده اند، نمره قبولی این امتحان را مشخص می کند. به عنوان مثال این آزمون در سارکاری برگزار شده است و بالاترین نمره ای که متقاضیان کسب کرده اند 96 است، در نتیجه این دانشگاه با توجه به این نمره مشخص می شود.
لازم است بدانید که نمره قبولی آزمونyos در رشته های پر تقاضا بیشتر است. اما این نمره می توانید در هر دنشگاه و هر سال متفاوت باشد. اما اگر می خواهید نمره قبولی در رشته های پر تقاضا را بدانید می توانید از موارد زیر کمک بگیرید:
رشته های پزشکی و دندانپزشکی: نمره بالاتر از 90
رشته داروسازی: نمره بالاتر از 85
سایر رشته های دیگر: نمره بالاتر از 50

شانس قبولی در آزمون یوس

شاید بریتان سوال پیش بیایید که آیا آزمون یوس سخت است؟ ممکن ست بسیاری از افراد به علت سخت بودن امتحان های موجود در ایران مانند کنکور، داوطلبان ایرانی نسبت به آزمون های خارج کشور احساس ترس داشته باشند و آن را سخت تر از آزمون کنکور بدانند. در حالی که اینطور نیست! امتحان یوس برای اشخاصی که تجربه آزمون کنکور را داشته اند، بسیار راحت است. همچنین این آزمون تنها شامل 80 سوال است.

حتی اگر در این آزمون نمره قبولی کسب نکردید، نیازی نیست نگران باشید. زیرا دانشگاه های ترکیه یک مرحله تکمیل ظرفیت دارند که در این مرحله عده زیادی در شرکت کنندگان می توانند در رشته مورد علاقه خود پذیرش شوند. لازم است بدانید که مرحله تکمیل ظرفیت در ترکیه با ایران تفاوت دارد زیرا متقاضیان در چندین دانشگاه متفاوت برای آزمون شرکت می کنند و ممکن است در چند آزمون نمره بالا کسب کنند و تنها یک دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کنند. در نتیجه جای او در دانشگاه خالی می ماند و دانشجویان دیگر می توانند در مرحله تکمیل ظرفیت، در رشته مورد علاقه خود پذیرش بگیرند.

اما با این وجود شما نباید آزمون یوس را دست کم بگیرید زیرا هر چقدر دانشگاهی که می خواهید در آن تحصیل کنید سطح بالاتری داشته باشد، آزمون یوس نیز سخت تر است به همین دلیل حتی ممکن است زمان بیشتری برای پاسخ به سوالات آن در نظر بگیرند. همانطور که گفتیم حتی برخی از دانشگاه ها درس فیزیک را نیز بین سوالات یوس قرار می دهند.
همچنین آزمون یوس هزینه دارد و اگر شما با دست کم گرفتن این آزمون بدون آمادگی سر جلسه آزمون بروید و قبول نشوید، هزینه و وقت شما هدر می رود.

 

ثبت نام آزمون یوس

 

نحوه ثبت نام در آزمون یوس

برای شرکت در آزمون ها باید جداگانه در هر آزمون یوس ثبت نام کنید و هزینه آن ها را در تاریخ ثبت نام بپردازید. زیرا تعداد آزمون های یوس زیادی است که هر کدام طبق شرایط و زمان مخصوص برگزار می شوند. بهتر است که این کار را تحت یک کارشناس با تجربه انجام دهید و قبل از شرکت در آزمون یوس در کلاس یوس ثبت نام کنید تا بتوانید آمادگی کامل با این امتحان داشته باشید و از سوالات آن مطلع شوید.

هزینه ثبت نام در آزمون یوس ترکیه

هزینه ثبت نام هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است و این قیمت سالانه تغییر می کند. در نتیجه هزینه مشخصی برای این آزمون نمی توان ارائه داد.

کلاس آمادگی یوس

حتی اگر برای این آزمون تمرین های زیادی کرده اید، باید بدانید که جهت قبولی در رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی در رقابت سخت و تنگاتنگی قرار دارید، برای همین باید این توانایی را قوی تر کنید. برای این کار باید در کلاس یوس شرکت کنید و از تجربه اساتید موجود در این کلاس ها استفاده کنید و تست بزنید. همچنین در این کلاس ها شما می توانید جزوه هایی دریافت کنید که این جزوه ها به قبولی شما در آزمون YOS کمک می کنند.


هانیه حیدری

1 مقاله

نظر