#مصاحبه 8 پست

🔴هنگام جذب نیرو به دنبال چه قابلیتی در متقاضیان باشیم؟

🔸کسی را صرفا به خاطر اینکه کاری را قبلا بارها انجام داده است، استخدام نکنید. چرا باید کسی را استخدام کنید که دوست دارد دقیقا همان کاری را انجام دهد که سال‌ها انجام داده است؟
مهم‌ترین قابلیتی که باید در یک متقاضی جست‌وجو کنید، اعتماد به نفس است. منظورم جسارت یا پررویی یا اعتماد به نفس ساختگی و کلیشه‌ای نیست.

🔸کسی را استخدام کنید که واقعی باشد. که بداند کیست و چه چیزی برایت به ارمغان آورده. یکی از مدیرانم همیشه می‌گفت: «کسی را استخدام کن که نقطه مقابل نقاط ضعفت باشد.» اگر دقیق و جزئی‌نگر هستید، کسی را استخدام کنید که خلاق و آسوده خاطر باشد. کسی را استخدام کنید که در جلسه مصاحبه، سوالات کلیدی بپرسد، نه کسی که جواب‌های از پیش تعیین‌شده می‌دهد و جرات نمی‌کند از چارچوب‌ها بیرون برود.

اگر می‌خواهی ذهن متقاضی کار را بخوانی از او این سوالات را بپرسید:

▪️چه اطلاعاتی درباره شرکت، این واحد، این شغل و حتی خودم می‌توانم به شما بدهم که این جایگاه شغلی را بهتر درک کنید؟

▪️این شغل را چگونه آغاز می‌کنید؟ در وهله اول به کدام مشکلات یا پروژه‌ها می‌پردازید؟

▪️شما تا حدی این سازمان را شناخته‌اید. ما این فرصت‌ها و چالش‌ها را پیش رو داریم. به نظر شما در کدام زمینه‌ها عملکرد موفقی داریم و کدام زمینه‌ها باید بهبود یابند؟

🔸موقع استخدام یک نفر، نگران این نباشید که چند سال سابقه کار با فلان ابزار را دارد. نگران مدرک تحصیلی‌اش نباشید. روی انسانی که آن رزومه را نوشته، تمرکز کنید. به داستانش گوش کنید. این داستان‌ها هستند که او را به اینجا کشانده‌اند. خودتان هم داستانتان را تعریف کنید و بگویید چه کمکی نیاز دارید.
ما خودمان را گول می‌زنیم که فقط افراد متخصص و آموزش‌دیده می‌توانند جایگاه‌های شغلی ما را پر کنند. اما این درست نیست. هر کسی با ضریب هوشی متوسط می‌تواند کارهای غیر‌فنی و نه چندان تخصصی را در عرض چند ماه یاد بگیرد.

🔸کسی را استخدام کنید که خودش را بشناسد و از روی ترس، جلوی شما یا هر مدیر دیگری زانو نزند. این افراد را استخدام کنید و خواهید دید که سازمانتان موفق می‌شود.

#مصاحبه


🎯سوالاتی که شرکت اپل در مصاحبه های استخدامی، از داوطلبان استخدام می پرسد.

۱-دوست دارید با چه کسی قهوه بخورید؟ چرا؟
۲- الگوی شما کیست و چرا؟
۳-آیا خلاق هستید؟ چیزهای خلاقانه ای که دوست دارید چه مواردی هستند؟
۴-خود را چگونه توصیف می کنید؟
۵- سه تا جعبه وجود دارد، یکی فقط حاوی سیب است، در دیگری فقط پرتقال وجود دارد، و سومی حاوی هم سیب و پرتقال است. جعبه ها برچسب های اشتباهی خورده اند، به طوری که هیچ جعبه ای برچسب درستی ندارد و برچسب ها نمی توانند محتوی واقعی جعبه ها را نشان دهند. فقط یک جعبه را باز کنید و بدون نگاه کردن به درون آن یکی از میوه ها را بردارید. چگونه با نگاه کردن به میوه، همه جعبه ها را درست برچسب گذاری می کنید؟
۶-به مشتریانی که به شما می گویند اپل را دوست ندارند چه پاسخی می دهید؟
۷-به من بگویید چه زمانی چیزی را دریافت کردید که سزاوار آن نبودید؟
۸-شرم آور ترین آهنگی که بر روی گوشی شماست چیست؟
۹-اگر دو تا تخم مرغ داشته باشید، و بخواهید بفهمید که بالاترین طبقه ای که می توانید تخم مرغ را بدون اینکه ترکی بر آن بیفتد پرت کنید، چگونه آن را انجام می دهید؟ راه حل بهینه چیست؟
۱۰-کدام لحظه از زندگیتان را که به خوبی شما را تعریف می کند، چرا؟
۱۱-بزرگترین ضعف شما چیست؟ چرا؟
۱۲-یکی از اشخاصی که می توانید در زندگی به تصمیماتش اعتماد کنید را نام ببرید.
۱۳-الان در مورد گذشته و آینده خودتان چه می گویید؟

۱۴-رهبر مورد علاقه شما کیست؟
۱۵- شما ۱۰۰ سکه بر روی یک میز تخت دارید، برای هر سکه یک طرف شیر و یک طرف خط در نظر بگیرید. برای ده تای آن ها روی شیر بالا است و ۹۰ تای دیگر روی خط بالاست. شما نمی توانید آن ها را لمس کنید، احساس کنید یا به هر طریق دیگر بفهمید کدام طرف این سکه ها بالا است. سکه ها را به گونه ای به دو دسته تقسیم کنید که در هر دسته تعداد شیرها یکی است.
۱۶-هر روز چند بچه به دنیا می آید؟
۱۷-آیا باهوش هستید؟
۱۸-اگر یک شیشه حاوی تعدادی سکه های سالم و معیوب است، یکی را بیرون بکشید، سه بار به آن ضربه بزنید و توالی شیر شیر خط بدست آید، شانس شما چقدر است که سکه معیوب یا سالم باشد؟

۱۹-در پنج سال آینده می خواهید چه کاری انجام دهید؟
۲۰-چگونه یک توستر را تست می کنید؟
۲۱-شرایطی را توضیح دهید که به فردی مشاوره اشتباه داده اید؟ از این اتفاق چه درسی گرفته اید؟
۲۲-اگر مجبور باشید که یک آیفون را در هوا معلق کنید، چگونه این کار را انجام خواهید داد؟
۲۳-یک لیوان آب بر روی یک صفحه گردان قرار می دهید و به آرامی سرعت را افزایش می دهید. در ابتدا کدام اتفاقی می افتد؟ آیا لیوان لیز می خورد؟ یا آب لیوان به بیرون می ریزید؟ یا لیوان وارونه می شود؟

#مصاحبه


🔳⭕️مصاحبه خروج(Exit Interview)

اگر مدیران واقعا تمایل داشته باشند از آن‌چه در سازمان می‌گذرد مطلع شوند، بهترین و به‌صرفه‌ترین راه، مذاکره با کارکنانی است که سازمان را ترک کرده‌اند، که به آن مصاحبه خروج می‌گویند.

یکی از مزایای اجرای مصاحبه خروج این است که اگر پرسنل اعتراضاتی دارند که در زمان حضورشان در سازمان به هر دلیل نمی‌خواستند مطرح کنند، در این مصاحبه می‌توانند بیان کنند.

دیگر مزیت مصاحبه خروج این است که فرصتی فراهم می‌شود تا پرسنل سازمان با خیال راحت حرف‌ها، گلایه‌ها و حتی پیشنهادات‌شان را بگویند و همین فرصت به ظاهر ساده می‌تواند برخی ناراحتی‌ها و کدورت‌ها از ذهن افراد پاک کند.

#مصاحبه_خروج
#مصاحبه


پشتیبانی روبرد    یک مقاله جدید منتشر کرد
 با پشتیبانی روبرد در ارتباط باش✌️

مصاحبه استخدامی چیست؟چه نکاتی در مصاحبه شغلی باید رعایت کنیم؟ | #مصاحبه شغلی

مصاحبه استخدامی چیست؟چه نکاتی در مصاحبه شغلی باید رعایت کنیم؟

مصاحبه استخدامی چیست؟چه نکاتی در مصاحبه شغلی باید رعایت کنیم؟

مصاحبه استخدامی یکی تز مهم ترین مراحل شغلی شماست که برای موفقیت در آن باید به نکاتی توجه کنیم که در این مقاله به آن اشاره کرده ایم