#شاد 4 پست

📣رفع مشکلات تحصیلی دانش‌آموزان ناشنوا در شاد

🔰هسته فناور مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق از تولید محتوای درسی دانش‌آموزان ناشنوا به‌زبان اشاره جهت انتشار در پیام‌رسان شاد خبر داد.
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ حجت‌الاسلام محمد تبرته فراهانی مدیر «تیم ایده آوای علم و ایمان مهرورزان (هسته فناور مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق)» ظهار کرد: یک سری فعالیت آموزشی در قالب تولید محتوای دروس عربی و پرورشی به‌زبان اشاره ویژه دانش‌آموزان ناشنوا را به‌سفارش سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور جهت انتشار در پیام‌رسان شاد عهده‌دار شده‌ایم،
به این صورت که در درس پرورشی یک سری داستان قرآنی و مذهبی را ویژه آموزش و پرورش استثنایی تهیه کرده‌ایم؛ همچنین تدریس درس عربی پایه هفتم و هشتم را هم عهده‌دار شده‌ایم که مشغول ضبط این برنامه هستیم.

🔹مدیر تیم ایده آوای علم و ایمان مهرورزان ابراز کرد: با توجه به اینکه عربی پایه هشتم، درس رسمی است و به‌دلیل سختی‌هایی که در تدریس دروس این پایه برای دانش‌آموزان ناشنوا وجود دارد و نتوانستند از مربی‌های رسمی آموزش و پرورش استفاده کنند، لذا از تیم ما درخواست شد که عربی را هم تدریس کنیم که هر پایه در قالب 10 درس است که تا کنون پنج درس از پایه هشتم را ضبط و ارسال کرده‌ایم.

وی یادآور شد: هر درس از کتاب عربی در حدود چهار کلیپ 15دقیقه‌ای مشتمل بر واژگان، متن درس، تمرین‌ها و کنزالحکمه ضبط شده است.

حجت‌الاسلام تبرته فراهانی تصریح کرد: البته کلیپ‌های ضبط‌شده به یکی از کارشناسان دروس عربی سپرده می‌شود تا مورد ارزیابی قرار گیرد و پس از تأیید، در شبکه شاد بارگذاری خواهد شد.

وی با اشاره به صرف زمان طولانی در تولید محتوای درسی ویژه ناشنوایان گفت: با توجه به زمان‌بر بودن زبان اشاره، لذا در تولید این کلیپ‌ها محدودیت زمانی وجود ندارد، مثلاً درسی را که معلم در 20 جلسه تدریس می‌کند ما در زبان اشاره حدود دوبرابر زمان لازم داریم و با توجه به معیارهای آموزشی برای ناشنوایان، باید دروس مناسب‌سازی شود.

🔹هسته فناور مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق با اشاره به ضرورت تولید محتوای جدید برای دانش‌آموزان ناشنوا اضافه کرد: برای هر پایه تحصیلی یک ماه وقت صرف کردیم تا محتوا و پاورپوینت آماده شود و سپس برای ضبط و تدوین اقدام کنیم، البته پاورپوینت دروس موجود بود ولی برای استفاده ناشنوایان مناسب نبود.

حجت‌الاسلام تبرته فراهانی ضمن بیان مثالی در خصوص تولید محتوای درسی ویژه دانش‌آموزان ناشنوا خاطرنشان کرد: چون در هر درس کلمات جدید آموزش داده می‌شود، امکان آموزش یک‌باره ممکن نبود و باید کلمات را تک تک بیاوریم و ترجمه و ضبط کنیم یا مثلاً در تمارین، با توجه به ناشنوا بودن دانش‌آموزان، بسیاری از تمارین و هر سؤال یک اسلاید لازم دارد.
منبع:
www.tasnimnews.com
#اخبار_تحصیلی #شاد #ناشنوایان

image

📣سال تحصیلی با شاد و آموزش تلویزیونی آغاز می‌شود/ افت کیفیت آموزش در نمرات مشهود است

🔹سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به توزیع سرانه بهداشتی مدارس در روزهای آینده گفت:سال تحصیلی در شبکه شاد از روز اول مهر آغاز و زمینه بازگشایی حضوری مدارس به تدریج فراهم می‌شود.
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علیرضا کاظمی در مراسم رونمایی از نسخه جدید شبکه شاد اظهار کرد: شاد با تغییرات و طراحی جدید امروز رونمایی می‌شود و حاصل یک تجربه دو ساله است. مدرسه تلویزیونی هم آغاز به کار خواهد کرد، سال تحصیلی در شبکه شاد از روز اول مهر آغاز و زمینه بازگشایی حضوری مدارس به تدریج فراهم می‌شود.

🔹وی افزود: شاد تمام فعالیت‌های آموزش و پرورش را در حوزه فضای مجازی پشتیبانی می‌کند و در اولین جلسه شورای عالی فضای مجازی، چارچوب فعالیت‌های آموزشی در شبکه شاد مصوب شد.

کاظمی گفت: شعار امسال استمرار آموزش، ارتقای کیفیت و تضمین سلامت است و برنامه‌ریزی‌ها انجام شده است، سه راهبرد برای استمرار آموزش طراحی شده که مدرسه تلویزیونی و شبکه شاد از این جمله است.

مدارس به تدریج آماده بازگشایی حضوری

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه سلامت دانش‌آموزان در اولویت است و به همین دلیل اعلام کردیم سال تحصیلی را با شبکه شاد و مدرسه تلویزیونی آغاز خواهیم کرد، مطرح کرد: الگوی بازگشایی تدریجی مطابق با سیاست ستاد ملی کرونا به مدارس ابلاغ شد و مدارس آماده می‌شوند تا به تدریج زمینه حضور دانش آموزان را فراهم کنند.

🔹وی ادامه داد: واکسیناسیون معلمان تقریبا تمام شده و در روزهای پایانی و همچنین واکسیناسیون رانندگان سرویس مدارس در حال انجام است، واکسیناسیون دانش‌آموزان به تازگی آغاز شده و واکسیناسیون والدین برحسب شرط سنی در حال انجام است.

توزیع سرانه بهداشتی در روزهای آینده

سرپرست وزارت آموزش و پرورش درباره توزیع سرانه بهداشتی مدارس گفت: یک سرانه بهداشتی همین روزها به حساب مدارس واریز خواهد شد، استانداردهای بهداشتی تدوین و به مدارس ابلاغ شده است.

افت کیفیت آموزشی در نمرات مشهود است

وی درباره افت کیفیت آموزشی متذکر شد: افت کیفیت آموزشی در نمرات مشهود است، برای تحقق ارتقای کیفیت، حوزه‌های آموزشی با آماده سازی بهترین استودیوهای تولید محتوا، متناسب با زیست‌بوم جدید و روش تدریس استاندارد محتوا را تولید کرده‌اند که در اختیار معلمان قرار خواهد گرفت، برنامه درسی متناسب با شرایط جدید نیز تهیه و به مدارس ابلاغ شده است.

🔹کاظمی بیان کرد: یکی از مهمترین تغییرات، ارتقای زیرساخت‌های شاد است، داشبوردهای مدیریتی ایجاد شده که امکان نظارت دقیق‌تری را فراهم می‌کند، اضافه شدن مکالمات گروهی و ارتباطات صوتی ظرفیت جدید دیگری است که تعامل معلم و دانش‌آموز را بهبود می‌بخشد.

وی افزود: اضافه شدن مرورگر شاد نیز در دسترسی امن دانش‌آموزان به فضاهای علمی کمک می‌کند، بهبود عملکرد حضور و غیاب دانش‌آموزان، برگزاری آزمون‌ها با استانداردهای بالاتر نیز از قابلیت‌های جدید شاد است.
منبع خبر:
www.tasnimnews.com
#اخبار_تکنولوژی #شاد #آموزش_تلویزیونی


📣تغییرات شاد در سال تحصیلی جدید | از راه‌اندازی اتاق صوتی تا سرویس آزمون‌ساز
سخنگوی اپلیکیشن شاد از ارتقای این شبکه در سال تحصیلی ۱۴۰۰ـ۱۴۰۱ خبر داد.

🔹به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، حسین صادقی سخنگوی اپلیکیشن شاد با اشاره به آماده شدن شبکه شاد برای آغاز سال تحصیلی اظهار کرد: ‌در سال تحصیلی پیش رو آموزش دانش‌آموزان به روش ترکیبی و از سه مسیر شبکه شاد، مدرسه تلویزیونی و آموزش حضوری دنبال خواهد شد.

🔹وی افزود: نظام تعلیم و تربیت کشور همواره در تلاش است تا ضمن فراهم کردن امکان دسترسی به فرصت‌های برابر آموزشی برای همه دانش‌آموزان، کیفیت آموزش را نیز ارتقا دهد.

عضو کمیته اجرایی شبکه شاد با تأکید بر ضرورت بسط عدالت آموزشی گفت: شبکه شاد نیز در راستای تحقق این هدف مهم راه‌اندازی شد و آموزش و پرورش توانست امر آموزش دانش‌آموزان را در سال گذشته از این طریق راهبری کند.

🔹آمارهای میزان استفاده از شبکه شاد
سخنگوی اپلیکیشن شاد با بیان اینکه شبکه شاد توانست جایگاه خود را در میان معلمان و دانش‌آموزان پیدا کند، آمارهایی از میزان استفاده از شبکه شاد ارائه کرد و افزود: فعالیت ۱۸ میلیون و ۱۰۵ هزار کاربر از ویژگی‌های شاد است که در طول یک هفته حدود ۱۳ میلیون و ۱۲۹ هزار کاربر در آن فعال بوده و به طور میانگین در یک ثانیه حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به مبادله پیام می‌پردازند.

صادقی ادامه داد: امسال نیز همانند سال گذشته، تعرفه اینترنت مصرفی شبکه شاد برای معلمان و دانش‌آموزان رایگان خواهد بود.

🔹ارتقای شبکه شاد در سال تحصیلی جدید
وی همچنین از ارتقای این شبکه در سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت: سرورهای شبکه ارتقا یافته است و در نسخه جدید شبکه شاد برای سال تحصیلی جدید، امکان تبادل صوتی همزمان معلم و دانش‌آموزان فراهم شده و در واقع یک اتاق صوتی راه‌اندازی شده که این امکان را به معلم می‌دهد تا به طور همزمان با چند دانش‌آموز گفت‌وگو کند. سرویس آزمون‌ساز نیز یکی دیگر از قابلیت‌هایی است که در کنار ظاهر زیبای آن به شاد اضافه شده است.
منبع خبر:
www.hamshahrionline.ir
#اخبار_تحصیلی #اپلیکیشن_شاد #شاد


📣رییسی: شاد باید در کنار آموزش حضوری دانش آموزان وجود داشته باشد

🔰رئیس جمهور ضمن تاکید بر واکسیناسیون مرتبطان نظام آموزشی برای از سرگرفتن آموزش حضوری دانش آموزان، شاد را مکمل آموزش حضوری دانسته که بایستی همچنان وجود داشته باشد.

«ابراهیم رئیسی» در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا به ضرورت بازگشایی مدارس اشاره کرده و خواست تا ضمن برنامه‌ریزی برای تداوم آموزش‌های مجازی، وزارت آموزش و پرورش با همکاری وزارت بهداشت و درمان پروتکل‌های بهداشتی لازم برای آموزش‌های حضوری را نیز تدوین کنند تا در صورت تمهید مقدمات لازم، به صورت تدریجی امکان آموزش‌های حضوری نیز فراهم گردد:

«برای آغاز آموزش حضوری دانش‌آموزان لازم است واکسیناسیون کلیه مرتبطان نظام آموزشی در مدارس اعم از معلمان، مدیران، رانندگان سرویس‌های مدارس و والدین دانش‌آموزان نیز به سرعت واکسینه شوند و امکان واکسیناسیون دانش‌آموزان نیز توسط وزارت بهداشت بررسی گردد.»

رئیس جمهور با تاکید بر این که بایستی با زدن واکسن به معلمان، دانش آموزان و حتی والدین آنان، زمینه را برای بازگشایی مدارس آماده کرد از آموزش و پرورش خواست تا زیرساخت‌های لازم را فراهم سازد و با همکاری وزارت بهداشت و درمان، اصول بهداشتی مربوط به بازگشایی مدارس را تدوین کند.

🔹او همچنین با اشاره به شاد، آن را امکان بسیار خوبی دانست که باید همچنان از آن در کنار آموزش حضوری دانش آموزان استفاده کرد و آموزش حضوری مکمل آموزش مجازی بوده و باید در کنار یکدیگر باشند.

رئیس جمهور سابق نیز اعتقاد داشت حتی اگر مدارس باز و آموزش حضوری شود باز هم به شاد نیاز خواهیم داشت:

«ممکن است روزی به این تشخیص برسیم که بخشی از تدریس را می‌شود از طریق این فضا انجام داد. اگر به چنین نتیجه‌ای برسیم فضای آموزشی ما هم می‌تواند مقداری تغییر کند.»

شاد بزرگ ترین اپلیکیشن تعاملی کشور است که در حال حاضر بیش از ۱۴ میلیون معلم و دانش آموز در این زیست بوم دیجیتال فعال هستند.
منبع خبر:
www.digiato.com
#اخبار_تکنولوژی #رییسی #شاد

image