#تفکر_طراحی 2 پست

5مرحله در فرآیند #تفکر_طراحی(Design Thinking)

موسسه دیزاین دانشگاه استنفورد یا d.school پنج مرحله برای Design Thinking تعریف کرده است. البته این مراحل همیشه پشت سر هم نمی آیند و صرفا به این ترتیب اجرا نمی شوند. بعضی وقت ها ممکن است حتی دو مرحله به صورت موازی با هم جلو بروند یا چند بار تکرار شوند.
1-همدلی(Empathize)
در این مرحله شما باید یک فهم همدلانه از مشکلی که قرار است حلش کنید به دست آورید که معمولا با انجام یوزر ریسرچ به این درک دست پیدا می کنید. همدلی، به همراه تحقیق انجام می شود و برای انجام روند طراحی انسان-محور فوق العاده مهم است. چون باعث می شود شما فرضیات خودتان را کنار بگذارید و به جاش به اطلاعاتی که از کاربرها به دست آوردید تکیه کنید.
2-تعریف(Define)
حالا وقتش است اطلاعاتی را که از مرحله قبل به دست آوردید به همراه مشاهدات خودتان روی هم بگذارید و مشکل اصلی که شناسایی شده را به طور دقیق تعریف کنید. بعد این مشکلات را اولویت بندی کنید و تصمیم بگیرید که اول باید کدام را حل کنید. اینجا میتوانید پرسوناهایی بسازید که کمکتون کنند کارهایتان را همچنان در مسیر انسان-محور انجام دهید.
3-ایده پردازی یا دولوپ ایده(Ideate)
اکنون برای ایده دادن آماده شدید. تمام دانشی که از دو مرحله اول به دست آوردید را میتوانید به کار بگیرید تا خارج از چهارچوب معمول فکر کنید(Think outside the box). یعنی دنبال روش های جایگزینی باشید که راه حل های مبتکرانه ای برای حل مشکل به شما ارائه دهند. در این مرحله brainstorming خیلی به کمکتان می آید.
4-پروتوتایپ(Prototype) این مرحله تجربیه. هدف اینه که راه حل ممکن است برای هر مشکل، مشخص شود. تیم شما باید یک ورژن ارزان و با مقیاس کوچک تر از محصول نهایی رو تولید کند تا بتوانید ایده هایی که قبلا ارائه دادید را تست کنید.
5-تست(Test)
این جا دیگه مرحله آزمایش است. درسته که این مرحله آخر است ولی چون Design Thinking یک پروسه تکرار شونده است، ممکنه چند بار به مراحل قبلی برگردید تا مشکل رو بازتعریف کنید یا حتی مشکلات جدیدتری را شناسایی کنید.
در واقع تمام این کارها برای رسیدن به درک عمیق از کاربر و ارائه یک راه حل یا محصول مناسب برای آن است.

image

تفکر طراحی (Design Thinking) چیست؟

#تفکر_طراحی یک روش خیلی خوب برای مشکلات ناشناخته و تعریف نشده است. از این روش برای درک کاربرها، امتحان فرضیه ها، بازتعریف مشکلات و رسیدن به یک راه حل خلاقانه استفاده می شود.تفکر طراحی فقط مخصوص دیزاینر ها نیست. مبتکران در تمام رشته ها مثل ادبیات، هنر، موسیقی، علوم پایه، مهندسی و حتی بیزینس از این روش استفاده می کنند و این روش در خیلی از دانشگاه های بزرگ دنیا مثل استنفورد و هاروارد هم تدریس می شود.
5 مرحله برای تفکر طراحی ارائه شده است: همدلی و کشف مشکل، تعریف، ایده پردازی، پروتوتایپ و تست.

image