#بازگشایی_حضوری_دانشگاهها 3 پست

📣دانشگاه ها امکانات خود را برای حضور بیشتر دانشجویان آماده کنند

🔹سرپرست سازمان امور دانشجویان بازگشایی تدریجی دانشگاه‌ها را محور تصمیم گیری های این سازمان دانست و گفت: دانشگاه‌ها امکانات خود را برای حضور بیشتر دانشجویان با اعلام ستادملی کرونا آماده کنند.

🔹به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان امور دانشجویان، غلامرضا غفاری گفت: حوزه دانشجویی بیشترین ارتباط را با دانشجویان دارد و این ارتباط یک ارتباط شبانه روزی در بستر دانشگاه و خوابگاه است و محدود به ساعات اداری نیست.

وی فعالیت در حوزه دانشجویی و فرهنگی را متفاوت از سایر حوزه‌ها دانست و گفت: در حوزه دانشجویی و فرهنگی، دانشجویان مطالبه و انتظارات خود را پیگیری می‌کنند.

سرپرست سازمان امور دانشجویان با اشاره به پیامدهای کرونا در ابعاد مختلف اجتماعی زندگی گفت: عرصه آموزش نیز در ابعاد مختلف کرونا تأثیر پذیرفت و اقدامات مختلفی در سازمان برای کنترل این پیامدها صورت گرفت و در حال اقدام است.

وی بازگشایی تدریجی دانشگاه‌ها را محور تصمیم گیری های سازمان امور دانشجویان دانست و گفت: دانشگاه‌ها امکانات خود را برای حضور بیشتر دانشجویان با اعلام ستاد ملی کرونا آماده کنند.

🔹غفاری با اشاره به تعطیلی آموزش حضوری دانشگاه‌ها و تعطیلی خوابگاه‌ها و سایر بخش‌های رفاهی و خدماتی گفت: آغاز مجدد همه این فعالیت‌ها اعتبارات خاصی لازم دارد بنابراین تخصیص کامل اعتبارات سازمان امور دانشجویان و صندوق رفاه ضروری است.

وی از وزیر علوم درخواست کرد تا در تنظیم بودجه سال آتی، توجه ویژه ای به سازمان امور دانشجویان صورت گیرد.

غفاری از خدمات دکتر صدیقی، ریاست سابق سازمان امور دانشجویان قدردانی کرد و هماهنگی حوزه دانشجویی و فرهنگی را در دوره وی، بسیار خوب توصیف کرد.

در ادامه این نشست، وزیر علوم دیدگاه‌های خود را بیان می‌کند و معاونان دانشجویی در یک ارتباط تصویری، نظرات خود را برای بازگشایی تدریجی دانشگاه‌ها مطرح می‌کنند.
منبع خبر:
www.mehrnews.com
#اخبار_تکنولوژی #بازگشایی_حضوری_دانشگاهها


📣بازگشایی حضوری دانشگاه ها با دانشجویان تحصیلات تکمیلی آغاز می شود

🔹وزیر علوم گفت: برنامه‌ریزی شده، دانشگاه‌ها ابتدا به‌صورت تلفیقی مجازی و حضوری برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مرحله پروپوزال آغاز شود.

🔹به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، در شصت و هشتمین نشست سراسری معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که با محوریت هماهنگی جهت شروع سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، صبح امروز دوشنبه ۲۹ شهریور به صورت مجازی در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، محمدعلی زلفی گل با بیان اینکه ما به‌عنوان عضو هیئت‌علمی باید بدانیم که چه کسانی سر کلاس ما نشسته‌اند، اظهار داشت: همه این عزیزان انسان‌های بزرگی هستند که آینده کشور در دست آنها است. بنابراین باید حواسمان جمع باشد که با چه افرادی روبرو هستیم. ما که خادم هستیم و مسئولیت مدیریت دانشگاه‌ها و بخش‌های مختلف را بر عهده داریم و شما در حوزه معاونت دانشجویی باید بدانید که آینده کشور در دستان دانشجویان است.

وی افزود: بخش کوچکی از زمان دانشجویان در دانشگاه‌ها سر کلاس‌های درسی و آموزشی هستند. قسمت عمده در اختیار شما معاونان دانشجویی و همچنین معاون فرهنگی هستند.

🔹وزیر علوم با بیان اینکه شما عزیزان با عشق، علاقه و قلب پاک خود باید برای جغرافیای فراغت فرزندان این کشور برنامه‌ریزی کنید، گفت: باید به دانشجویان در حقیقت به‌مثابه فرزندان و خواهر و برادر خودمان نگاه کنیم. نوع نگاه ما و خدمات‌رسانی به آنها باید این گونه باشد. ما باید برای این جغرافیا برنامه جدی داشته باشیم. دانشجویان در هفته تعداد محدودی برنامه‌های آموزشی دارند و لازم است برای خانواده‌ها و دانشجویان برنامه‌های فوق‌برنامه داشته باشیم.

زلفی گل در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به حضور قریب به ۸ ساله رئیس سابق سازمان امور دانشجویان و ضمن تقدیر و تشکر از تلاش‌های وی، به تفکیک معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی اشاره کرد و گفت: این تفکیک به دلیل حجم گسترده کاری معاونت‌ها در دانشگاه‌ها بود و دلیل بر این نیست که معاونت‌های دانشجویی و معاونت‌های فرهنگی با هم هماهنگ نباشند. خدمات‌رسانی رفاهی و سایر فعالیت‌های ورزشی، سلف‌سرویس‌ها و خوابگاه‌ها مواردی است که باید مورد توجه ویژه رؤسای محترم دانشگاه‌ها قرار گیرد. معاونان دانشجویی نیز باید با همکاری اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها این وظیفه را انجام دهند.

وی همچنین با اشاره به فعالیت‌های صندوق رفاه دانشجویان گفت: ان‌شاالله تخصیص لازم سال جاری را برای صندوق رفاه دانشجویان بگیریم. در جلسه با مسئولان سازمان برنامه بودجه نیز تلاش خواهیم کرد تا در حد امکان منابع صندوق را تقویت کنیم.

وزیر علوم همچنین از معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها خواست تا از دوران کرونا نهایت بهره‌برداری را برای بازسازی و تعمیر خوابگاه‌های دانشجویی، سالن‌های ورزشی، سلف‌سرویس‌ها ببرند و قسمت عمرانی نیز برای بازسازی و تعمیر کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها فعالیت کنند.

زلفی‌گل با اشاره به لزوم توجه به سلامت دانشجویان گفت: ما باید سلامت جسمی دانشجویان، تغذیه آنها و مهیا کردن امکانات ورزشی آنها و امکانات رفاهی و فعالیت‌های فوق‌برنامه را مدنظر داشته باشیم.

🔹وی با اشاره به واحدهای آموزشی و طرح‌های فوق‌برنامه گفت: گرچه واحدهای آموزشی محدودی داریم ولی زمان زیادی را در اختیار داریم که می‌توانیم از فعالیت‌های فوق‌برنامه استفاده کنیم و اموری همچون مهارت‌افزایی و انجمن‌های علمی دانشجویی و کارگاه‌های آموزشی را تقویت کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برنامه‌ریزی شده است با این حجم واکسیناسیونی که صورت می‌پذیرد، دانشگاه‌ها ابتدا به‌صورت تلفیقی مجازی و حضوری برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مرحله پروپوزال آغاز شود. به‌مرور دیگر دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان کارشناسی نیز اضافه خواهند شد. باید آمادگی داشته باشیم به محض اعلام ستاد ملی کرونا آموزش حضوری دانشجویان را برگزار کنیم.

🔹وی همچنین به خدمات مشاوره‌ای دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: بحث مشاوره را نباید فقط به چند جنبه خاص خدمات مشاوره‌ای محدود کنیم. امکان توسعه موارد مشاوره‌ای وجود دارد و باید خدمات مشاوره را در دانشگاه‌ها گسترش دهیم.
منبع خبر:
www.mehrnews.com
#اخبار_تکنولوژی #بازگشایی_حضوری_دانشگاهها


📣وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها از مهرماه گفت: در این زمینه تابع ستاد ملی کرونا هستیم.

🔹به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز با حضور در وزارتخانه و شروع اولین روز کاری خود، درباره اولویت‌های خود در بخش‌های مختلف در جمع خبرنگاران گفت: اولین نکته‌ای که در وزارت علوم باید به آن توجه داشته باشیم، آینده‌سازان و آینده‌داران مملکتمان تحت مدیریت وزارت علوم برای آموزش پژوهش‌محور و پژوهش آموزش‌محور هستند.

وی ادامه داد: همکاران ما و اساتید باید بدانند که سر کلاس آنها، دانشمندان، اندیشمندان و متفکران، رؤسای جمهور، مدیران، هنرمندان و همه بزرگان کشور نشسته‌اند، باید این را قدر بدانیم، در وزارت علوم کار آنها را راه بیندازیم، باید تلاش کنیم آنها قَدر ببینند و در صدر بنشینند.

🔹وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: همه تلاش خود را می‌کنیم که آموزش پژوهش‌محور و پژوهش آموزش‌محور را سرلوحه کار خود قرار دهیم یعنی از طریق پژوهش در پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری، شیوه پژوهش را به آنها آموزش می‌دهیم و تلاش می‌کنیم نقش دانشگاه‌ها در مدیریت جامعه و اثرگذاری آنها بیشتر شود که مردم احساس کنند نقش دانشگاه‌ها در پیشرفت کشور جدی است؛ برای انجام چنین اقدامی برنامه مدونی داریم؛ جزو اهداف من است و آن را پیگیری می‌کنم.

🔹زلفی‌گل از دیگر برنامه‌های خود به کاربردی کردن تحقیقات اشاره کرد و گفت: تحقیقات ما به سه دسته بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای تقسیم می‌شود و در حال حاضر بیشتر وزارت علوم برای تحقیقات بنیادی برنامه‌ریزی کرده است و در این دوره تلاش می‌کنیم ضمن حفظ آن موقعیت و جایگاه علمی که رتبه اول علمی را در منطقه داریم که نتیجه تحقیقات بنیادی است، از آن صیانت کنیم و همچنین تلاش می‌کنیم سیستم جدید انگیزشی و سنجشی ایجاد کنیم تا تحقیقات کاربردی بروز و ظهور بیشتری پیدا کند و بخش قابل توجه پتانسیل‌های پژوهشی کشور منجر به تحقیقات کاربردی شود که اثرات آن را در جامعه بیشتر کنیم.

🔹وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره آموزش الکترونیکی نیز گفت: خوشبختانه وزارت علوم در مدیریت قبلی برای دوران پساکرونا مطالعات خوبی انجام داده و ما از این تجربیات و مطالعات استفاده خواهیم کرد؛ با باز شدن دانشگاه‌ها سعی می‌کنیم از این تجربه دوران کرونا به عنوان بسته تکمیلی آموزش استفاده کنیم.

وی اظهار داشت: به عنوان مثال وقتی اساتید حضوری تدریس می‌کنند، سیستم انگیزشی، ترغیبی و سنجشی را برایشان ایجاد می‌کنیم تا به صورت آفلاین و مجازی برگزار کنند و دانشجویانی که سر کلاس حضورشان کامل نشده، بتوانند مجدداً از آموزش مجازی آفلاین استفاده کنند.

زلفی‌گل بیان کرد: این تجربیات نشان داد که ما می‌توانیم از اساتید دانشگاه‌های دیگر برای آموزش یا سمینارهای علمی استفاده کنیم و مانند قبل لازم نیست فرد برای داوری طی‌طریق کند بلکه می‌تواند به صورت مجازی این کار را انجام دهد. ما همچنین می‌توانیم در راستای دیپلماسی علمی از این روش استفاده کنیم و اساتید ما و خارج از کشور در سمینارهای علمی بین‌المللی شرکت کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به این سوال که فوری‌ترین برنامه‌ای که در دستور کاری خود از امروز دارید، چیست؟ گفت: دانشگاه‌های ما مستقل هستند و مجلس اجازه داده که هیئت امنا داشته باشند و با توجه به مقررات دانشگاه و سلیقه خود، قوانین خاص دانشگاه خود را تصویب کنند. نکته‌ای که مغفول مانده نقش نظارتی هیئت امناست که سعی می‌کنیم آن را احصاء و برای افزایش بهره‌وری در آموزش و پژوهش از آن استفاده کنیم.

🔹زلفی‌گل درباره اینکه آیا از عملکرد دکتر غلامی راضی است یا خیر؟ افزود: آن کار را باید جامعه علمی قضاوت کند؛ دکتر غلامی یکی از استوانه‌های علمی و اجرایی کشور ما و از استادان محجوب، باوقار و باشخصیت و خدمات شایسته‌ای برای آموزش عالی داشته ولی قضاوت عمومی و همگانی باید توسط جامعه فرهیخته انجام شود؛ بنده به عنوان شاگرد ایشان قدر وی را می‌دانم.

وی درباره اینکه آیا دانشگاه‌ها از مهرماه به صورت حضوری بازگشایی خواهد شد؟ گفت: در این خصوص ستاد ملی کرونا تصمیم می‌گیرد و ما تابع آن هستیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره رابطه با خبرنگاران گفت: رابطه‌ام با خبرنگاران خیلی خوب است، آنها زبان و قلم گویای صف و ستاد خواهند بود و انتقادهایشان باعث می‌شود که ما شفاف‌تر عمل کنیم و آنها ناظر فعالیت ما هستند بنابراین سعی می‌کنیم ارتباط خوبی داشته باشیم.
منبع خبر:
www.mehrnews.com
#اخبار_تحصیلی #دانشگاه #آموزش_مجازی #بازگشایی_حضوری_دانشگاهها #ستاد_ملی_کرونا